Snak

Mere indhold efter annoncen
Il Borro er autentisk luksus....
Ja det ser rigtig lækkert ud. Håber på en positiv tilbagemelding.
Intet er umuligt for den der bærer viljen i hjertet.... Tak fordi i kiggede med.
moderator
Successig Seifert er blevet mere selvisk
https://kortlink.dk/sudv
Jeg skal giftes om nogle uger. Det bliver forholdsvis afdæmpet, hvad udgifter i det hele taget angår, så der er altså ikke lagt op til det store gourmetorgie.
Men strålende mad skal der nu alligevel indtages og dertil gerne noget vin, der ikke smager af eddike. Jeg ved alt, alt for lidt om vin og vil nu derfor bede om lidt hjælp til at finde nogle prismæssigt overkommelige vine.

Jeg skal bruge en tør, mousserende vin til lige efter vielsen. Og måske et par flasker af noget lidt sødere, så de, der af grunde, jeg ikke forstår, ikke bryder sig om tørre vine, også kan vederkvæge sig. Lad os sige, at max.-prisen pr. flaske er 60 kr. Kan det lade sig gøre?

Til forret har jeg tænkt mig at lave bruschetta med hjemmetørrede tomater og mozzarella serveret på en gang rucolasalat.
Kan man forestille sig at servere en frisk og frugtig rødvin her? Og i bekræftende fald hvilken?
Eller ville det være bedre med en hvidvin?

Hovedretten kommer til at bestå af nye kartofler med ærtepesto, eller hvad man nu skal kalde det, nødderugbrød besmurt med gedeost m/ urter og en grøn salat med bær.
Umiddelbart ville jeg mene, at den kalder på en hvidvin af en art.
Nogen forslag?

Jeg er lidt på skideren her, så jeg vil virkelig sætte stor pris på en hjælpende hånd!
Niddets arkivar
Jeg har absolut intet begreb om vin, så kan ikke hjælpe i den retning.

Men tillykke Kaffe!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Først tænkte jeg hvor fanden er kødet, men så kunne jeg se, at det var Kaffe.

Nevermind

Hovedretten får efter mine begreber svært ved at bære en rødvin, mens forretten sagtens kan klare begge vintyper.

Gedeost passer godt sammen med Sancerre eller Loire.

SMider du ikke opskriften på hovedretten. Det lyder sgu´godt.
Det er flot, at du kan lukke lort ud, men det er jo sådan set ikke noget at være stolt af. Ethvert røvhul kan gøre det samme. Selv et rotterøvhul kan presse små klumper lort ud. Du bør virkelig stile efter mere her i livet end at kunne efterligne et ...
Jeg forestiller mig også, at et par af de indbudte herrer vil have lidt svært ved at forlige sig med kødmanglen. De må jo så lige have en lille lommemedister eller noget med, så de ikke skal kollapse før desserten.

Tak for dit input. Kan du anbefale et par specifikke vine, som i en rød og en hvid? Og husk at jeg er en fattig proletar.

Jeg kan godt lige lave en lille beskrivelse af hovedretten i madtråden.
Niddets arkivar


nye kartofler med ærtepesto, eller hvad man nu skal kalde det, nødderugbrød besmurt med gedeost m/ urter og en grøn salat med bær.
http://www.nordicwinesho…Elqhy3AD6CE (gebyrfri afhentning i København kan vælges ved bestilling)

bruschetta med hjemmetørrede tomater og mozzarella serveret på en gang rucolasalat.
http://www.superiore.de/…85.46251296





Just think of the trees: they let the birds perch and fly, with no intention to call them when they come and no longing for their return when they fly away. If people's hearts can be like the trees, they will not be off the Way
Når man finder det problematisk at finde en drikke der passer til maden, som værende et problem, så kan det vel dårligt undre at mange hader den vestlige verden.

I.B.

Tusind tak for det.

Niddets arkivar
Annonce