Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg har en flaske pinot fra Californien liggende.

Lyeth, eller sådan noget. Vistnok fra Superbest, men mon ikke det går alligevel ...
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Fandeme en lækker ret! Den skal laves igen.

Pinot´en var sådan lidt slikken. Det orker jeg ikke rigtigt længere. Men den gik jo fint til den indkogte fond/fløde.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Tak for info om 200 Monges. Jeg fik den af min far, der vist nok har fået den som smøregave. Han mumlede godt nok et eller andet om, at den er for kraftig til hans smag, så han ville bare af med den.

Det var med samme begrundelse, at han gav mig en 2000 La Rioja Alta Vina Ardanza.
En fisselatte, tak.
Ardanza Reserva fra 2000 har jeg skrevet en note på. Ikke lige hvad jeg vil kalde for "kraftig"...
http://atasteforwine.blo…za.html?m=1

Just think of the trees: they let the birds perch and fly, with no intention to call them when they come and no longing for their return when they fly away. If people's hearts can be like the trees, they will not be off the Way
Jeg har ikke selv smagt den endnu, så det ved jeg af gode grunde ikke.
En fisselatte, tak.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Boca jeg får ikke mulighed for at overlevere vinen i dag. Send mig lige en mail med dit telefonnummer. Min mail siger at jeg ikke længere kan sende dig mails. Mystisk.
Dette er en signatur.
Jeg har netop åbnet en flaske portvin.

De første par glas har haft utrolig meget smulder i bunden af glasset. Jeg har da aldrig set så meget grums. Proppen var fin og uskadet.
Nu har jeg siet vinen igennem kaffefilter til en anden flaske.

Spørgsmål:
Hvad er al det smulder (bundfald ?)- og er det ufarligt ?

mvh

En Fortvivlet
God knows that he won´t arrive
moderator
@Seifert

Det gik satme stærkt - jeg modtog kassen ved middag i dag.

Hvilke skal drikkes ASAP og hvilke bør gemmes?
https://kortlink.dk/sudv
Mon ikke der er tale om alm. bundfald? Hvilket er ufarligt.


http://www.danskportvini…0091/00144/
Solo non mai in B. Altobelli-Baresi-Bergomi-X-Zanetti-X-Handanovic-Lautaro
Tak, Nera.

Jeg havde ellers søgt - men fandt intet brugbart.
Egentlig vil jeg også hellere spørge her. Pga det sociale aspekt.

Ja, - forbrugerne er i dag næsten chokerede og ser det som et irritationsmoment, når man serverer en flaske vin med bundfald.

...citat fra dit link. Og sådan havde jeg det . Jeg har da set bundfald . Men ikke i de mængder. Min første tanke var : Hvordan har de fået en birkestamme i den lille flaske.

Men tak
God knows that he won´t arrive
Annonce