Snak

Mere indhold efter annoncen
Den sidste lyder spændende, men så skal du købe 12 stk.
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Det er ca.12 stk jeg skal bruge..
http://www.youtube.com/watch?v=7gasxpPiews
Jeg ville også gå efter den sidste - alene af den årsag, at det formentlig er klart den bedste vin.
Just think of the trees: they let the birds perch and fly, with no intention to call them when they come and no longing for their return when they fly away. If people's hearts can be like the trees, they will not be off the Way
Er der nogen der har erfaringer med naturvin?

Jeg mindes der var nogen der havde godt styr på konceptet? Er det så godt som det visse steder bliver udbasuneret eller er det bare hysteri?

Umiddelbart tænker jeg det fjerner noget af charmen ved vin, idet lagringspotentialet forsvinder. Eller har jeg glemt misforstået noget?
Solo non mai in B. Altobelli-Baresi-Bergomi-X-Zanetti-X-Handanovic-Lautaro
Der er jo ret delte lejre omkring det. Hvorfor ved jeg egentlig ikke, for man skal da være en tåbelig vinelsker, hvis ikke man ønsker at smage sin favoritdrik i forskellige afskygninger.

Jeg fik Pontus Elofssons (tidlige sommelier på noma) nye bog i går, men er af gode grunde ikke gået i gang med den endnu.

Jeg har dog smagt en del fra Rosforth&Rosforth og du kan altid frekventere butikken under Knippelsbro.

Grundlæggende handler det vel om at man ikke tilsætter svovl i vinen, hvorfor den kan få et noget egenrådigt udtryk. Som ofte et lettere mousserende og staldpræget et af slagsen for de røde. Men fokus er på hvis Loire - så prøv dig frem.

Hvad der er uden for diskussion er, at der i vinene mellem 70-100 kr som oftest er langt mere personlighed end i konventionelt produceret vin. Om man så kan lide det er en anden sag.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Du kan også tage på Manfreds og smage det til lidt god mad.

Som med det meste anden mad gør det kun vinen bedre.

Og så er der altså det med tømmermændene - de forsvinder som svovl for tændstikken.

Og mine posts kan du tage som stilhed før stormen.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Tak Jussi.

Jeg er med på konceptet mht. manglende tilsætning af svovl osv. Men det medfører vel også, at der er flere større risiko for at vinen blive dårlig ved længere lagring.

Jeg er stødt på debatten flere gange, hvor tilhængere af naturvin slår mig som værende lettere frelste, førnævnte sommelier inkl. Dette er dog begrænset til div.artikler, senest i Weekendavisen for et par uger siden.

Jeg ser frem til at smage en naturvin.
Solo non mai in B. Altobelli-Baresi-Bergomi-X-Zanetti-X-Handanovic-Lautaro
Det må være fantastisk at arbejde udelukkende med naturvin på en restaurant, da man altid kan affeje tydelige fejl på vine som et produkt af naturen... og den er sgu lidt svær at slå.

Præcis som med konventionel dyrket og produceret vin, så er der også indenfor naturvine ubeskriveligt meget bras.

Enig med Jussi angående personlighed i det billige prisleje. Jeg står dog personligt af på de klare fejl som vinene i mine øjne meget ofte har.

Vin er ikke et produkt af naturen alene, den er et produkt af et samarbejde mellem naturen og mennesker. Slutresultatet af gærede vindruer er jo ikke vin, det er eddike!

Hele den frelste tilgang med at når man har drukket naturvin i en periode, så kan ens krop ganske enkelt ikke tåle vine med svovl virker en smule søgt, f.eks. med tanke på deres kroppe godt kan tåle blomkål der indeholder 10 gange så meget svovl som en alm. flaske vin.

Jeg foretrækker klart selv økologisk eller biodynamisk dyrkede vine med et absolut minimalt indhold af svovl. Men en smule svovl skal der altså til i 99 % af tilfældende.

For Jussi har jo ret, tømmermændende er markant mindre ved naturvin og generelt vine uden en masse forbandede kemikalier som f.eks. enorme mængder svovl.
moderator
Zind-Humbrecht var en stor oplevelse.

sætlisten:

http://sphotos-c.ak.fbcd…09188_n.jpg


Gewürtztraminer 1989 var virkelig god. Har aldrig smagt så gammel GW før, men det var lige i skabet til sådan en Foie Gras fætter.

Alle vinene var ret mørke, især den sidste lignede mørk rom. Den var også rigtig vild.
Dette er en signatur.
Svovl kan rent faktisk bidrage positivt til smagsoplevelsen. Jeg er helt sikker på, at svovl ofte er med som anonym bidragyder, når vi besynger en given vins vidunderlige kompleksitet eller mineralitet. Som med alt muligt andet, handler det om balance. I øvrigt er der paradoksalt nok mange u- eller lavt svovlede vine, der smager reduktivt svovlet, idet man i fremstillingsprocessen har været ekstra forsigtige mht iltpåvirkning af vinen.
Just think of the trees: they let the birds perch and fly, with no intention to call them when they come and no longing for their return when they fly away. If people's hearts can be like the trees, they will not be off the Way
Annonce