Snak

Mere indhold efter annoncen
Pink
Hvis du ikke ved, hvad det er, skal du måske lige overveje din investering. Hvis du forventer en frugtren vin, kan du i al fald godt gå hen og blive lidt forskrækket. Det autolytiske kan minde om gærdej og ristet brød. Det oxidative går mere i retningen af nedfaldsfrugt og nødder.
Just think of the trees: they let the birds perch and fly, with no intention to call them when they come and no longing for their return when they fly away. If people's hearts can be like the trees, they will not be off the Way
Skal bare lige høre inden min givetvis final exit om nedenstående er værd at sætte tænderne i eller den pænt skal ekspederes videre som julegave i 2013, men har fået et par fl. af denne i firmagave og mit forhold til Burgundy er nok lidt anstrengt - altså i samme stil som FIFA 13.

Albert Bichot Mercurey Dom. Adelie 2010

http://sc.cellartracker.…/299939.jpg

.
Tak for nuancering mht. smagen. Jeg må tilstå, at jeg stadig ikke er nået til den type vin endnu. Jeg er stadig en sucker for frugtige hvidvine(gerne Riesling) men jeg vil jo også gerne udvide min horisont. Jeg overvejer det lige en ekstra gang. Mange tak for ekstra info.
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Candle

Er du kommet videre fra Amagerone og de tunge italienere?

Hvis ikke kender du nok svaret. Det Mercurey jeg har fået, har været til den rustikke side - men altså med den umiskendeligt herlige Pinot-syre fra de kanter.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Jussi:

Videre..? Nej, hvorfor? Jeg medgiver dog at være kommet videre fra Shiraz og Cab. Sauv. De er ofte for voldsomme og mangler det komplekse. Her er det meget mere spændende med Chilenske, Australske og amerikanske fortolkninger af Pinot Noir. Er virkelig begyndt at holde af "fad." Derfor spørger jeg også til ovenstående Albert Bichot.

Har tidl. ved smagninger stødt på en masse Bordeaux og Bourgogne, men vi har bare skulle over 350/fl. inden jeg synes det var noget for mig. For langt under det halve får man store oplevelser i de fleste andre verdensdele/lande/regioner.

Jeg havde i sidste weekend en Priorat Gran Clos i glasset. Hvilken nydelse. Den var dog bedst efter dag 1 på karaflen.

Arnaldo Caprai Montefalco Riserva 2007 er et andet godt bud på stor vin til under 200. Fyldt med nuancer og i perfekt balance.

I næste weekend står den på vertikal smagning 2005-2007 Bodegas Resalte Rib.DD. 2005 var som den eneste spanske vin med på WS Top 100 of the year.

Jeg glæder mig. Jeg er ikke vinsnob og bliver det aldrig. Jeg vil smage en masse og blive ved med det.


.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg smager også gerne så meget og så forskelligt som muligt.

Hvad mener du egentlig med vinsnob? Altså ift. pris?

Jeg har skrevet det før, men jeg synes netop at det, at man interessererer sig for vin gør, at man rent faktisk kan finde flasker til betalelige penge fordi man får indsnævret områder, producenter osv ...
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
"Hvad mener du egentlig med vinsnob?"

Nej, ikke prismæssigt, men ellers siger du det meget godt selv:

"men jeg synes netop at det, at man interessererer sig for vin gør, at man rent faktisk kan finde flasker til betalelige penge fordi man får indsnævret områder, producenter osv ..."
.
moderator
Dette er en signatur.
Dine kamel-tøfler mangler i baggrunden..?
.
Candle, Den Albert Bichot kan du roligt give i julegave til et familiemedlem du synes kigger lidt for ofte forbi.
Annonce