Snak

Mere indhold efter annoncen
Bot, du har ret I at det ikke giver særlig meget til debatten, men det er heller ikke rigtig kontroversielt. Synes ikke jeg ser det så ofte.


+1
The Pensioner: \\\"så lad os bare sige, at jeg mener, at de 400 mio. forsvinder ved, at Chelsea øger deres indtægter og reducerer i deres udgifter. Det synes jeg er en gangbar forklaring - lidt udetaljeret, men trods alt, gangbar.\\\"
Hvad dette derimod er, er et debatforum. Et sted hvor man diskuterer ting. Mere konkret, fodbold. Kan du fortælle mig hvilken diskussion, men lægger op til eller deltager i ved at skrige ud til en masse triste Real-fans, at man er virkelig glad fordi de tabte?


Du kan eventuelt starte med at forklare mig hvor det står at samtlige indlæg skal lægge op til debat, det har aldrig været en nødvendighed for at lægge en kommentar.
Det er heller ikke at skrige (aka capslock) ud til en masse at man syntes "Fodbold er dejligt" fordi en rival snubler og ens egen klub er tættere på en titel.

Som sagt er jeg OB fan, og har ikke noget tilhørsforhold til Barca eller Real, men her et eksempel fra tråden da OB slog FCK 1-0.

"Tak for gaven OB" fra en FCM fan, det er i samme boldgade som "Fodbold er dejligt"
Hvor vover han at være glad på sin klubs vegne! (mærk ironien)

Det ER inden for reglementet og hvis i ikke kan kende forskel på fryd og hån så tag jeres dansk kundskaber op til revision.


Og jeg kan egentlig ikke se, hvorfor danske fans uden personlig tilknytning skal udtrykke rivaliseringen mellem to spanske hold. Kan man kun være en "rigtig" fan hvis man opfører sig som en idiot i nyhedstråde der omhandler rival-klubben?

Det er da en hånlig overgeneralisering.
´Dansk kundskaber´

+1
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Ja den skulle ramme mig som en boomerang :)
@mod,

+1,

Ok, du har bedre overblik end jeg. Har maaske bare vaeret uheldig/er lidt overfoelsom.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Du kan eventuelt starte med at forklare mig hvor det står at samtlige indlæg skal lægge op til debat, det har aldrig været en nødvendighed for at lægge en kommentar.

Hvad er formålet med dette forum, i dine øjne? Er det fodbold-Facebook eller et sted på internettet hvor man diskuterer fodbold?

Det er heller ikke at skrige (aka capslock) ud til en masse at man syntes "Fodbold er dejligt" fordi en rival snubler og ens egen klub er tættere på en titel.

Selvfølgelig er det ikke skrevet med all caps når det ikke er skrevet med all caps. Men det er jo bare formattering. Uanset hvordan det er formatteret, så er det jo komplet ligegyldig ting som bliver udbasuneret til hele verden, og når du sidder på din stol foran skræmen og så får den ide, at alle fra Kina til Thule skal have at vide, at lige nu er du glad, så vil jeg mene, at man skriger det ud til omverdenen.

Som sagt er jeg OB fan, og har ikke noget tilhørsforhold til Barca eller Real, men

Men forestil dig så, at jeg konsekvent i tråd efter tråd efter tråd efter tråd efter tråd efter tråd begynder at skrive "FUCK JEG HADER FODBOLD!!!" hver gang OB vinder og "JAAA!! FUCKING FEDT!! SEJR FOR FODBOLDEN!!!" hver gang OB smider point. Er det fedt? Bemærk at jeg ret beset er fløjtende ligeglad med Suppen, så hvis jeg skulle være helt ærlig, så skulle jeg jo skrive "Nøj hvor er jeg egentlig ligeglad" i samtlige Suppe-artikeltråde. Ville det være fedt?

"Tak for gaven OB" fra en FCM fan, det er i samme boldgade som "Fodbold er dejligt"

Og hvis der altid var enorme problemer med ævl og kævl mellem FCM-fans og FCK-fans, så ville SirC nok også overveje at slå ned på det. Men det er der bare ikke, i modsætning til Barca-Real trådene, der i en overgang uværgeligt endte med 14 siders Messi-Cronaldo ævl og en helvedes masse negativitet samt et fokus på alt muligt andet end at diskutere fodbold.

SirC er i øvrigt netop ikke synderligt autoritær i sin rolle som moderator. Han er ret ligeglad med det meste, så længe folk kan administrere situationen og opførere sig nogenlunde fornuftigt.
Og hvis der altid var enorme problemer med ævl og kævl mellem FCM-fans og FCK-fans, så ville SirC nok også overveje at slå ned på det. Men det er der bare ikke, i modsætning til Barca-Real trådene,


Det er lige præcis pointen. En enkelt knaldhat, der lige skal ind i en tråd og halvtprovokerende gøre lidt opmærksom på, hvem der fører i suppen, er intet i forhold til det utal af dumsmarte indlæg i Real/Barça trådene og har gjort det længe.

Derudover er der faktorer som gentagne overtrædelser, graden af dem, hvor de skrives.

Og der er vi så en del, der er glade for, at en moderation som SirC prøver at rydde op på fokusområder, så det rent faktisk er muligt at bevæge sig ind i fx tråde om Spanien uden fra første indlæg at blive bombarderet af gensidige provokationer fra konfirmationsdebattører
Evasive action, what a load of baloney. A dive is a dive!
Bot, du har ret I at det ikke giver særlig meget til debatten, men det er heller ikke rigtig kontroversielt. Synes ikke jeg ser det så ofte.


+ 2
Månedens MACHO: DANILO SOARES Månedens TUDER: RACISMUS PALUDANUS
Det er nemlig rigtig, Fisher. Jeg råber typisk også efter fede mennesker på gaden. Sgu da ikke mit problem, at sandheden skaber dårlig stemning.


Jep, det er præcis det samme som at skrive "fodbold er sgu smukt" i en Real-tråd. Ro på, hva? Din sammenligning er til grin.
Barcelona since the days of Rivaldo Vítor Borba Ferreira.
Jep, det er præcis det samme som at skrive "fodbold er sgu smukt" i en Real-tråd. Ro på, hva?

Så kan du forklare hvad formålet med kommentaren er? HVordan den bidrager til en god diskussion? Eller vil du igen-igen forsøge med ligegyldigt pladder om hvordan det da er helt okay at forveksle Bold.dk med Twitter og det skal Bold.dk slet ikke blande sig?
Annonce