Jeg hører, hvad du siger, SotD, jeg kan bare ikke se mig enig. En tæt titelkamp giver ikke carte blanche til at kommentere i positive vendinger på andres modgang. Ville det være ok at glæde sig over Messis skade, fordi det giver bedre chance for at tage titlen 8 måneder senere?
Nej jeg synes der er forskel på, at glæde sig over et dårligt resultat, og så en enkeltpersons skade. Det bryder jeg mig ikke om, men jeg ser heller ingen juble over at Real Madrid fik skadet Ramos i kampen. Jeg er helt enig i, at det ikke giver Carte Blanche til at te sig tosset, men i min optik var det der blev skrevet ikke slemt, og jeg tror mest af alt at det handler om HVEM der skrev, fremfor HVAD der blev skrevet.
Det er også værd at notere sig, at Piquenbauer sjældent forholder sig til kampen, men udelukkende resultatet. Det vidner ikke ligefrem om en konstruktiv tilgang med et mål om at være del af en debat.
Præcis, som min pointe ovenfor. Piquenbauer har, åbenbart, et ringe ry og rygte for hvordan han normalvis opfører sig. Det kender jeg ikke det store til. Nok er jeg Barca-fan, men jeg forsøger så vidt muligt ikke at lade det fylde alt for meget herinde, så jeg følger ikke rigtigt med i hvem der skaber sig fra de respektive lejre. I dette tilfælde mener jeg dog, at "problemet" kommer fordi man tidligere har fundet sig provokeret at personen, og ikke af hvad der rent faktisk blev skrevet - Og det mener jeg er en glidebane.
Jeg kunne også godt have fundet på at skrive at det var et godt resultat, og et stærkt udgangspunkt forud for El Clasico. For det er det jo. Altså for mig. For FC Barcelona. Dermed ikke sagt et ondt ord om Real Madrid. Omvendt ville jeg heller ikke føle mig stødt hvis du havde sagt det modsatte om et Barca nederlag.
Men jeg forstår frustrationen, hvis det forholder sig sådan, at manden konsekvent skal ind og stikke til folk ved enhver given lejlighed. Men her må jeg så undskylde at jeg ikke er nok inde i "kampen", til at vide det.