Beklager, jeg er på Firefox, så citatfunktionen virker ikke:
"Jo, det kan de i allerhøjeste grad! At påstå at kristendommen på nogen måde skulle være moralsk indikerer med tydelighed en ualmindeligt selektiv holdning til biblen og de historier som den indeholder."
- At påstå at den ikke er moralsk er da helt ude i hampen. Det gamle testamente er jo en lovreligion, baseret på de ti bud, Bjergpredikenen er da netop en lektion i moral, og historierne om Jesus´ liv er da også netop moraliserende?
Der findes masser af elementer som ikke harmonerer med MIN moralske overbevisning, men det er jo noget andet. Det virker generelt som om du ikke helt forstår, at for fundamentalisterne er Biblen netop udtryk for den HØJESTE moral - det er derfor de er så tunge at danse med.
"Biblen har om noget været anvendt til at legitimere undertrykkelse, racisme, slaveri, mord og voldtægt mere end nogen anden ideologi.
Hvis du vil reducere den kristne tradition til John Locke, Wiliam Wilberforce m.fl., så gør du dig selv skyldig i at glemme alle de pinlige episoder som den kristne tradition i lige så høj grad er skyldig i."
- Det har jeg intet ønske om, og jeg er helt med på, at kristendommens historie er præget af vold, undertrykkelse og erobringskrig. Men den kristne religion er bare også et af grundlagene for den kultur der fødte liberalismen, individualismen og menneskerettighederne. Da vi sjovt nok ikke har en kultur der er opsået upåvirket af religiøsitet at sammenligne med virer det rimeligt at antage, at religionen spiller en rolle i kulturen.
"Moral, menneskelig anstændighed, etik og menneskerettigheder har ikke rod i kristendom eller andre religioner. Ikke engang den gyldne regel stammer fra kristendommen og det forstår selv helt små børn instinktivt uden forklaring.
Det er endda i virkeligheden fuldstændigt irrelevant."
- Jeg ved ikke hvad den gldne regel er, men jeg synes det er noget af en påstand, at etik og menneskerettigheder kan opstå uden religion. "Mennesket i naturtilstanden" er diskuteret til hudløshed, men med mit begrænsede kendskab til sociobiologi vil jeg tro, at religiøsitet i den grad styrker et samfunds sammenhængskraft. Jeg har skrevet om det på en af de første sider i denne tråd, hvor jeg nævner, at et jæger-samler samfund der er religiøst formentlig vil klare sig bedre end et der ikke er, fordi de enkelte medlemmer vil være mere tilbøjelige til at sætte fællesskabet foran sig selv. Det er dog spekulation, man kunne også forestille sig, at de samfund der bruger for mange resurser på religion vil klare sig dårligere end de irreligiøse. Men jeg savner et argument for hvordan menneskerettigheder skulle opstå uden religion?
Anyway, der er ingen tvivl om, at det moderne liberale verdenssyn sagtens kan klare sig uden at være religiøst funderet. Jeg tvivler bare på hvordan det skulle opstå i løbet af menneskets udvikling, uden at der på et tidspunkt havde været religion inde over.
"Hvis hele det mytologiske grundlag for den kristne tro er et falsum, hvad det unægteligt ser ud til, tror du så at vi ville have haft et samfund uden moral og etik? Tror du ikke at vi havde afskaffet slaveriet alligevel? Tror du ikke vi ville have haft et lovsæt med samme udgangspunkt?"
- Det forstår jeg simpelthen ikke. Jeg mener jo netop, at det mytologiske grundlag for kristendommen er et falsum, for nu at bruge dine ord, og jeg mener at vi har et samfund med moral og etik, og at slaveriet er afskaffet.
Jeg tror også vi kunne være nået dertil med et lidt andet religiøst grundlag, men jeg tvivler på, at fx vores love ville have set ud på helt samme måde.
Det interessante spørgsmål er snarere, om vi kunne være nået dertil i et samfund helt uden religiøsitet, g der tillader jeg mig at tvivle. I primitive samfund er det mit gæt (lytter gerne til argumenter for det modsate), at religion er en forudstning for, at samfundet får den sammenhængskraft der skal til, for at der kan skabes det overskud som er en forudsætning for udvikling.
Jeg er ret overbevist om, at religion er med til at skabe en enhedsfølelse i en monoreligiøs kultur, og på den måde styrker stabiliteten i samfund der er ved at udvikle sig - og den stabilitet er igen med til at fremme udviklingen, indtil etik og moralbegreber forfines så meget, at de kan overtage religionens rolle.
Med andre ord: Menneskerettigheder og respekt for individdet for dets egen skyld kræver et vist samfundsmæssigt raffinement. Religion er et langt mere primitivt værktøj, som kan skabe meget af den samme sammenhængskraft som gensidig respekt, og derfor er det et centralt element i kulturel udvikling. Jeg taler altså om religion som sociologisk virkemiddel, og som sådan er det fuldstændigt ligegyldigt, om religionens grundlag er falskt. Den har betydning alligvel, så længe den påvirker folks handlinger.
A good friend will help you move. A really good friend will help you move a body.