Snak

Mere indhold efter annoncen
Er der nogen, der ligger inde med et godt fif til en lidt anderledes krimi. Måske med en lidt anderledes detektiv...

Philip Kerrs Berlin Noir-triologi (som faktisk er oppe på 5 bind i skrivende stund).

Man følger en hårdkogt privatdetektiv (forhenværende politimand) med antinazistiske sympatier i 30ernes Berlin.

Fremragende skildring af Berlins farverige underverden i mellemskrigstiden samt et anderledes view på den gradvise nazificering af det tyske samfund på alle niveauer. Kan virkelig anbefales.

edit: Viser sig at serien nu faktisk er oppe på 6 bind. Glæder mig til at læse det seneste.
"Jeg tror, de fleste danske fodboldspillere ville elske at spille i Brøndby. De har det fedeste stadion og de bedste fans"
Takker Hr. Sved...

Jeg vil prøve at få fat på den første...
Nogen der har læst Søren Ulrik Thomsens nye digt samling rystet spejl?
- Som et træ der ikke vil brænde Ligesom en by vokser vi sammen På en pude i ly for larmen Får et billede skiftet ramme
Mere indhold efter annoncen
Annonce
På min ferie har jeg i den tid, hvor jeg ikke har skulle holde øje med min datter. Det vil sige i aften timerne :-) Fået læst den nye Grangé og er startet på Riis bogen.

Grangés nye "De døde sjæles skov" Køre i vanlig stil og lige så makaber. Denne gang handler den om de grufulde ting der skette i sydamerika og om kanibalisme. Starter med 3 makabre mord i Paris. Jeg synes han holder sit vandte høje niveau, men overaskelses momenterne udebliver desværre lidt.


Riis bogen er jeg virkelig overrasket over. Har læst de første 200 sider på et par aftener, og den er rigig spædende og fortalt meget ærligt. Den kan klart anbefales.
96 kg og 198 cm
Jeg glæder mig til Grangé-bogen. Den ligger ved siden af sengen.

For nylig har jeg læst "The Finkler Question" af Howard Jacobson. Den er ret morsom, men da den også handler om lidt ynkelige mænd sidst i 40´erne, har det været hårdt at komme igennem den(!)

Månedens MACHO: DANILO SOARES Månedens TUDER: RACISMUS PALUDANUS
Jeg skal seriøst have mig taget sammen til at få invisteret i nogle Grange-bøger.

Skal de læses i en bestemt rækkefølge, eller kan man bare tage den første man falder over?
Y. N. W. A. - #JFT97
@DBR
Du behøver ikke læse Granges bøger i bestemt rækkefølge,idet personerne ikke går igen,som eksempelvis i Jussi Adler eller Nesbøs bøger.

Kan varmt anbefale både Den sorte linie og dødspagten af Grange.

M i a S a n M i a
Korrekt. Rækkefølgen er inderligt ligegyldig.
Månedens MACHO: DANILO SOARES Månedens TUDER: RACISMUS PALUDANUS
Annonce