Snak

Mere indhold efter annoncen
Har "snemanden" af Nesbø. Og den er særdeles spændende og anbefalesværdig.

Det var den første bog i Hole serien, jeg læste og havde ingen problemer med at falde ind i den.

Jeg skal klart i gang med, at læse de andre.
From doubters to achievers.
Skal man læse Nesbø i rækkefølge?
Nej, bøgerne kan sagtens læses uafhængigt af hinanden efter min mening.
Super, tak....

Er blevet helt pjattet med de der krimier...Har læst stieg larssons...og har nu kastet kærligheden på Nesbø
Men det vigtigt at læse dem kronologisk efter Rødhals, da der går en historie videre. Harry hole er bare for sej, kan godt lide han også har en blød side.
96 kg og 198 cm
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har næsten lige fået læst "Flagermusmanden", og glæder mig allerede til at kaste mig over "Kakkerlakkerne".

Men jeg kan forstå på det hele, at fra "Rødhals" og frem er langt bedre, heldigvis forefindes de også i min bogsamling, så jeg ved vidst godt hvad den står på de næste mange aftener.

Edit:
Og efter gårsdagens fyring får jeg rigtig god tid til at fordybe mig i bøgerne.
Y. N. W. A. - #JFT97
Jeg er skam også dybt beæret.
"This plane is definitely crashing This boat is obviously sinking This building's totally burning down And my, and my (a whole bunch) And my heart has slowly dried up"
Har lige kastet mig over en gammel klassiker..

The Complete Angler.. den er dælme klasse so far..
Hvad med Arne Dahl - skal hans bøger læses i sammenhæng? Jeg har Efterskælv på bogreolen som måske skal læses snart
moderator
Jeg har læst Arne Dahl i vilkårlig rækkefølge, så det er intet problem.

Der er nogle referencer til tidligere sager etc., ligesom der personerne i bøgerne undergår en udvikling gennem serien. Men det ødelægger ikke læsevenligheden.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Annonce