Snak

Mere indhold efter annoncen
"Øjet, der ser" er spændende nok, men ikke helt på niveau med de første 650 sider af "Jeg dræber". Jeg er spændt på jeres vurdering.

Jeg er lige gået i gang med den seneste oversatte Peter Robinson-krimi. Den springer hermed foran nogle af de, jeg i forrige måned købte i Newcastle...
Månedens MACHO: DANILO SOARES Månedens TUDER: RACISMUS PALUDANUS
Føtex havde "Djævlens ven" til 49 kr. Så nu har jeg alle Peter Robinson på dansk, nu mangler jeg bare at læse dem jeg mangler.
96 kg og 198 cm
Har lige færdiggjort den produktive Philip Roths "Enhver", som er et lille mesterværk. Ellers har den stået på norske Erlends Loes "Volvo Lastvagnar". Det er jo efterfølgeren til bedriften "Doppler", men den formår ingenlunde at fylde skoene ud - tværtimod. Doppler er virkelig et gedigent stykke fremragende litteratur, men hold jer for guds skyld fra opfølgeren, der desværre bidrager til Loes i forvejen anstrengte forhold til anmelderne. Øv.
\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
moderator
@ Farfan

Nej, har lagt Grangé på hylden foreløbig.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Jeg er igang med "Jeg dræber" eller igang og igang er måske også så meget sagt, for det er da virkelig en håbløs bog, jeg kæmper mig igennem kapitel efter kapitel.
Så hvis "Øjet der ser" er dårligere skal jeg da med sikkerhed ikke læse den. ;-)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mærkeligt...

Jeg synes i hvert fald ikke, at den er nær så god.
Månedens MACHO: DANILO SOARES Månedens TUDER: RACISMUS PALUDANUS
Generelt læser jeg mest krimier, og kommer nok aldrig videre (hvis man da skal det... ;-) )
Det er især de svenske og danske forfattere jeg læser, og her også mest diverse serier, kan godt li´ at man kan opbygge et forhold til personerne og se dem udvikle sig.
Jeg har gang i følgende serier:
Barbarotti-serien af Håkan Nesser, "en fortælling om Hr. Roos" står og venter de to første har jeg læst. Nesser er en utrolig god forfatter der ikke er så let læselig som flere af de mere populære forfattere, men det er stadig page-turnere men bare på et højere niveau hvor man skal tænke sig om når man læser det.
Jussi Adler-Olsen - Afd. Q serien. Har læst alle 3 og de bliver bare bedre og bedre, en forfatter der efterhånden er kommet ud til de brede masser. Igen en forfatter der skriver lidt mere litterært end de fleste andre danske krimiforfatter, men dog ikke på Nessers niveau.
Derudover følger jeg med i Läckbergs, Jungstedt og Blædel serier. clive Cussler der skriver "James Bond" romaner med Dirk Pitt i hovedrollen står også i reolen.
Angående Jussi Adler, synes du ikke at Carl Mørck liv til tider er lidt for kedeligt at læse om? Eller var den sidste Flaske Post fra P, fremragende - helt utrolig gribende måde forbryderen bliver beskrevet på.
96 kg og 198 cm
Serier jeg kan anbefale, hvis du er glad for Jussi. Er Nesbø om Harry Hole og Walander serien af Hennning Mankell. Peter Robinson ville du nok også synes om.
96 kg og 198 cm
Jeg bakker op om Nesbø... Harry Hole er en klassisk politimand/detektiv/opklarer....

Blandt alle Harry Hole -bøgerne er "Rødhals" min favorit....
Annonce