@ Hausser
For det record, så er jeg ked af det sygdomsforløb du har gennemlevet og håber du kommer tilbage til fuld styrke, hurtigst muligt.
Tak skal du ha, det går fremad.
Jeg vil tro du har ret, hvis vi snakker omkring 60% af alle indlagte som får senfølger i større grad, men der er godt nok også en forskel på om vi snakker 60% af alle Covid tilfælde, eller 60% af 5%.
De 60% er ren skræmmekampagne og ikke så meget andet
At 60% af alle ramte får senfølger er resultatet af et norsk studie og ikke mit bud. Jeg har desværre kun set omtale af studiet, ikke selve studiet. Jeg ved således ikke hvor mange og hvor kraftige senfølger der er tale om. Eksempelvis kan der være smags- og lugtenedsættelse. Der kan således være tale om mindre tilfælde. Det er en undersøgelse af alle ramte.
Det laveste tal jeg har set blandt alle smittede er 14% i Storbritannien. Her nævnes forskellige senfølger såsom koncentrationsbesvær, hukommelsesbesvær, muskelsmerter, vejrtrækningsproblemer, lugte- og smagsproblemer, hovedpine o.l. Jeg har ikke kunnet se præcis hvor mange der har hvilken afart, men der vil selvfølgelig også være tale om nogle der kun har milde senfølger iblandt.
ALLE der ryger i respirator lider jo af senfølger, uanset om de så har haft Covid eller ej. Kroppen er ikke vild med den slags.
Nej, ikke alle - ligesom der er nogle coronapatienter der ikke får det - desværre kun de færreste. ALLE de studier jeg har set fortæller alle, at der er langt flere coronapatienter der har været på intensiv der får senfølger og de får dem i længere tid.
Og så er søvnbesvær, hovedpine, depression og stakåndet hed vel generelle folkesygdomme i DK?
Du kan være ret sikker på i en videnskabelig undersøgelse at man har sorteret dem fra der har haft det før, altså der er tale om er nye. "Stakåndethed" er i øvrigt ikke nævnt som en senfølge. Der er tale om mere alvorlige vejrtrækningsproblemer.
Jeg er med på at du har haft senfølger inde på livet på en anden måde en de fleste, men der er langt til at konkludere som du gør i det forrige indlæg, hvor du mente at 60% af alle covid-forløb vil ende i senfølger = 240.000 daglige tilfælde af senfølgere.
Det er ikke mig der konkluderer det - det er videnskabelige undersøgelser. Men igen 60% er det højeste tal jeg har set - og jeg formoder at der også vil være mindre senfølger mellem. Det laveste jeg har set er dog 14% af alle.
Derudover er der jo stor forskel på hvor mange man tester og jeg vil formode, at med den intensive testning der er i DK er der formentlig en lavere procentandel der vil få senfølger i modsætning til lande hvor man tester mindre og færre asymptomatiske opdages.
Det mest bekymrende ved senfølger er, at det primært rammer yngre erhvervsaktive der ikke lider af sygdomsforløb i forvejen - dog primært over 30 og med en overvægt af kvinder.