Snak

Mere indhold efter annoncen
@ Sükur

Kan du smide et link. Jeg kan ikke findes på reuters, at Kinas officielle forklaring skulle være, at USA har plantet et bio-våben. Det vil da også være i dårlig tråd med Kinas håndtering af sagen indtil nu.

ja ligesom en almindelig influenza min bro


Ligesom en virus..? Sars slog små 10% ihjel. Covid-19 1-3%, og MERS godt 30%. Det fungerer på samme måde. Jeg er ikke sikker på hvad jeg giver dig ret i, men det virker til at du godt kan se det fornuftige i, at der bliver sat nogle begrænsninger på forsamlinger osv. så ikke den spredes unødigt og tager for mange med på vejen.

Hvis den skulle få rigtig fat i et land som Tyskland eller Tyrkiet, så er det en ret stor del millioner der er i risikozonen.
En ting er, at man kan bekæmpe virussen, men den store pointe er, at holde presset på sundhedsvæsenet nede. Selvom dødeligheden er 1-3%, så er indlæggelsesraten noget højere. Alvorlige symptomer er 20%, og kritiske tilfælde er 5-7%

Er det tyrkiske sundhedssystem klar til at +15 millioner tyrkere skal have medicinsk behandling eller lægelig opmærksomhed? Altså udover alle de der skal have behandling som ellers?
Det var ligesom en almindelig virus - ja.


https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-china-usa/china-government-spokesman-says-u-s-military-may-have-brought-virus-to-china-idUSKBN20Z196


Tyrkiet er et af de lande som har taget faren seriøst fra første stund og blandt andet ikke lukker hundredevis af inficerede ind fra Italien !!! Det er jo en skandale , det der er sket i Danmark - men det nævner du overhovedet ikke !
Det er mig fra det gamle forum 1999... Desværre blev Sukur en fodboldhelt, men en landsforrædder politisk
Der er noget drastisk i gære. Nu skal dronningen tale kl 20. Hun vil næppe kommentere mit referat af Triers returbrev.

DDR-Mette har nok bedt hende bakke op når hun introducerer sit indgreb senere i dag.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Men sofatræner du skal have ros for at du taler din sag med fakta og tal - bare husk hvor tallene og kilderne kommer fra - men jeg læser dine indlæg med et interessant øje som er lidt tilrøget på grund af vandpiben
Det er mig fra det gamle forum 1999... Desværre blev Sukur en fodboldhelt, men en landsforrædder politisk
Indgreb er nok nødvendigt når alvoren ikke er gået op for den menige dansker.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fed oplevelse at gå på det lokale center. Tomme gange over det hele og servicen er i top de steder hvor der stadig er åbent. På apoteket blev man mødt af fire, søde, unge kvinder, som nærmest handlede for mig, som var den eneste kunde i butikken. De ville sikkert bare have min potentielt coronainficerede røv hældt ud i en fart, men det er helt fint. Ingen kø nogen steder og de fleste tøjbutikker afstår fra at hænge over en, når man har sagt at man bare kigger.
Hvad er en ´almindelig virus´? Og er ´almindelige vira´ ufarlige, eller hvad er tanken?

Det der er jo ikke en officiel udmelding. Det er en statsansat der hvæser kløer.

Godt i reagerer. Men det lyder ellers ikke til at hverken du eller din læge gør. Som sagt. Vis ham Tyrkiets smittetal, og sammenlign med Italiens eller Iran. Smitten er i Tyrkiet. Det er også et spørgsmål om at kontrollere den internt.
Ny information klokken 15. Så nu
Nu du er i karantæne, Sükür, skulle du tage at lave nogle lektier.
Niddets arkivar
Tyrkiet er et af de lande som har taget faren seriøst fra første stund og blandt andet ikke lukker hundredevis af inficerede ind fra Italien !!! Det er jo en skandale , det der er sket i Danmark - men det nævner du overhovedet ikke !


Det er jo også rigtig sagligt at sammenligne 2 EU lande med Erdogans tyrkiet når det kommer til den frie bevægelighed!
Annonce