Snak

Mere indhold efter annoncen
Alle Achtung

Er det egentlig kun vaccinerne mod corona du er imod eller vaccinationer generelt?


Jeg har intet imod vacciner og jeg er vaccineret mod Corona, men har svært ved at se at det skulle give mening at vaccinere børn mod noget som de knapt bliver syge af.

Indtil for nyligt, har det heller aldrig været på tale at vaccinere børn mod influzena, selv om det slår flere ihjel i den alder end Corona gør.

Gør i stedet som WHO siger og vis noget solidaritet med resten af verden og send dem derhen hvor de mangler dem.
Hausser - tak for svaret.
Jeg finder ikke kilder til Suarez´ påstand vedr. Den Amerikanske Hjerteforenings vurdering af risikoen for hjerteproblemer inden for de næste 5 år øges med 117 % for vaccinerede kontra ikke-vaccinerede.

Jeg finder til gengæld meget god og underbygget kommunikation fra relevante amerikanske foreninger relateret til hjertepatienter - der er meget ærlige omkring sjældne bivirkninger af Covid-19 vaccinerne - med god info omkring, hvordan patienter skal forholde sig.

Et eksempel

https://newsroom.heart.org/news/study-finds-benefits-of-covid-19-vaccination-outweigh-risks-of-rare-cases-of-myocarditis


Det kunne den danske hjerteforening faktisk lære rigtig meget af. Efter at have surfet og klikket rundt på deres side, står der NADA om de sjældne hjerteproblemer relateret til covid-vaccinerne. Det tænker jeg ville være viden at formidle til hjertepatineter, der er sikkert er bange/skeptiske over for en vaccine (og ja, patienterne snakker jo også med egen læge - men Hjerteforenignen burde forhold sig til emnet uanset).

Gør i stedet som WHO siger og vis noget solidaritet med resten af verden og send dem derhen hvor de mangler dem.

Eller til minkene.
Det kunne den danske hjerteforening faktisk lære rigtig meget af. Efter at have surfet og klikket rundt på deres side, står der NADA om de sjældne hjerteproblemer relateret til covid-vaccinerne.


Men er det bevist, at der er en relation mellem hjerteproblemerne og vaccinerne? eller er det fordi der er så meget fokus på bivirkninger og indrapportering og dermed kommer der flere mulige tilfælde?

Fx myocarditis skulle jo være noget man ser mange flere tilfælde af nu end tidligere. Tilstanden er dog oftest subklinisk og kan have feber, hjertebanken og utilpashed som syptomer. Altså en normalt noget underdiagnosticeret tilstand da de færreste med feber er forbi kardiologisk afdeling til udredning..

Jeg så en opgørelse over de sidste mange års indberetninger af myocarditis i USA og der er sket en kæmpe stigning det seneste år. "Problemet" er bare, at i USA kan alle, både lægmand og fagpersoner, indberette til VAERS og ubekræftede tilfælde ryger også med i puljen da mistanken jo stadig er til stede..

Herhjemme indberettes også rigtig mange MULIGE bivirkninger. Hvor mange der så rent faktisk ender med at blive egentlige bivirkninger, det er en helt anden sag.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hausser@

men de børn som knapt bliver syge, de kan jo godt smitte mennesker som bliver lidt for syge af COVID, eller forældre som så tager COVID med rundt på arbejde
Men er det bevist, at der er en relation mellem hjerteproblemerne og vaccinerne?


Svaret må være ganske kort - ja.

Det er i hvert fald, hvad jeg finder, når jeg læser på forskellige relevante myndigheder og organisationer mv. - så som WHO, CDC osv. Der er fortaget en række omfattende studier - med millioer af vaccinerede.


WHOs koklusion slut oktober:
Current evidence suggests a likely causal association between myocarditis and the mRNA vaccines.


https://www.who.int/news/item/27-10-2021-gacvs-statement-myocarditis-pericarditis-covid-19-mrna-vaccines-updated


Jeg læser dog også, at i 50 % af tilfældende, kan man rent faktisk ikke diagnosticere årsagen til myocarditis. Jeg vil ikke afvise et øget bias eller fokus på bivirkninger - og dermed øget rapportering/undersøgen mv. kan spille ind.
Jeg har godt nok læst at der ved hjælp af en standardtest klaret via blodprøver i USA til at forudse risikoen for hjerte-/karsygdomme, er målt en stigning i nogle forskellige målinger der indikerer en stigning i risikoen 2½ måned efter andet stik.

Jeg har dog kun set abstract, så jeg kan slet ikke udtale mig videre om resultaterne, testpersoner, metode og den slags , og jeg kan ikke huske den nøjagtige stigning, selv om de 117% ikke lyder helt forkert.

Jeg har dog desværre ikke lige tid til at grave den frem og læse den ordentligt igennem før engang i næste uge, men jeg vil tro den er til at Google sig frem til med lidt ynde.
Men den øgede risiko for myocarditis er 16x højere for personer smittet med Covid19 (15.7x hvis man læser den bagvedliggende artikel) i modsætning til ikke smittede. Altså en væsentligt større risiko for hjerteproblemer.
https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7035e5.htm
Det er i øvrigt velkendt at vira kan udløse netop dette.

Tænker det er vigtigt at have med, hvis man vil sammenligne vaccine vs ikke vaccine.
Tiderne skifter!
Som barn blev jeg vaccineret mod bla. kopper og kolera.
Ingen voksne mænd i sort gik dengang i protestoptog mod det, ingen gik i infight med politiet, ingen skingre stemmer skreg højt om "personlig frihed" eller "I eksperimenterer med vores børn". Vi blev bare vaccineret, hele banden af børn - uden protester.
Effekten var, at sygdommen kopper blev udryddet, og koleraen blev holdt i skak i vores del af verden. Begge meget dødelige lidelser.
Når jeg læser op på det, var disse vacciner åbenlyst langt mindre gennemtestede end de vacciner, man i dag kan få mod sars-cov-2. Alligevel virkede de.
Jeg forstår ikke den skepsis, der hersker i dag. For mig ligner det paranoia.
Og til nogle af de kloge: Man bliver hverken læge eller ekspert ved at henvise til et par udvalgte links, man har googlet på nettet.
Annonce