@ Uden benskinner
omikron-tendensen peger indtil videre i retning af, at det primært er de fuldtud vaccinerede som smittes, i og med at kun 14 procent af ikke-vaccinerede smittes.
Jeg har tidligere gennemgået et af dine indlæg og påvist at det er så usammenhængende og fejlbehæftet, at det ikke ville kunne leve op til ganske almindelige regler for metode og kildekritik i gymnasiet.
Jeg må desværre påpege, at du heller ikke forstår at læse på alm. gymnasieniveau.
Du henviser til denne tabel:
https://www.ssi.dk/-/media/cdn/files/covid19/omikron/statusrapport/rapport-omikronvarianten-13122021-i30w.pdf?la=da og påstår ud fra den at 14% af ikke-vaccinerede smittes. Det er forkert. Det er ca. 20% af DK´s befolkning der endnu ikke er vaccineret. Såfremt 14% af disse skulle smittes, ville tallet udgøre ca. 784.000 - hvilket vi jo ikke er i nærheden af. I stedet er der tale om, at de ikke-vaccinerede udgør knap 14% af de smittede. Antallet er ca. 473 personer.
Jeg er ked at at sige det - men det er desværre et eksempel på simpel dumhed du demonstrerer. Det er tydeligt at du er på en mission og, at du er meget overbevist om at du har ret. Desværre hviler din evne til at læse og forstå samt evnen til at formidle dig på et meget simpelt folkeskoleniveau. Dette er samtidig influeret af din nærmest religiøse overbevisning og du bringer dermed kun afsporing og dumhed ind i debatten ud fra din manglende evne til at læse og forstå og samtidig manglende evne til at formulere dig.
For nu at citere Mohammed Salah (vi er jo på et fodboldsite):
These are doctors who have been studying and working on medicine for years. If I said vaccinations were wrong, it would be like random people on the street telling me how to play football.
En gang imellem må man acceptere, at der er ting man ikke forstår el. ikke ved noget om og, at man ikke har intelligensen til at gennemskue det. Det er her du står lige nu.