Snak

Mere indhold efter annoncen
Lidt fakta i forhold til hvorvidt vacciner hjælper el. ej. Tal opgjort for +12-årige d.d.

Ser vi på antal smittede hedder tallene:
Uvaccinerede: smittede: 1.340 - incidens: 252,1
Vaccinerede: smittede: 7.702 - incidens: 172,9.
Dvs. at de uvaccinerede har 1,46 gange så stor sandsynlighed for at blive smittet (46%) og, at hvis de vaccinerede blev smittet lige så ofte som de uvaccinerede ville der være 3.551 flere smittede i dag. Forskellen i smittetallene er faldende - altså vaccinerne yder mindre beskyttelse end tidligere. For omkring 3 uger siden var det ca. 2,5x så mange uvaccinerede der blev smittet som vaccinerede mod i dag 1,46x så mange.

Ser man på antal indlagte hedder tallene:
Uvaccinerede: indlagte: 165 - incidens 31
Vaccinerede: indlagte: 305 incidens 6,8
Dvs. at de uvaccinerede har 4,57 gange større sandsynlighed for at blive indlagt (457%) og, at hvis de vaccinerede blev indlagt lige så ofte som de uvaccinerede ville der være 1.394 flere indlagte i dag - i alt 1.912. Forskellene i indlæggelsestallene er stigende - Der flere uvaccinerede pr. 100.000 der bliver indlagt. Kilde: https://experience.arcgis.com/experience/aa41b29149f24e20a4007a0c4e13db1d/page/page_5/

Hvad angår smitte med Omnikron er smittetallene en del anderledes. Uvaccinerede udgør ca. 10% af befolkningen over 12 år, men udgør kun 9% af de smittede. Data er dog indtil nu ganske få hvorfor det kan være svært at drage konklusioner. Dog ligner tendensen, at vaccinernes beskyttelse mod omnikronsmitte er enten meget lille el. ikke-eksisterende. Der er endnu ikke tilstrækkelig tal for indlæggelser til at sige om vaccinerne yder en beskyttelse her - man kan håbe. Kilde: https://www.ssi.dk/-/media/cdn/files/covid19/omikron/statusrapport/rapport-omikronvarianten-17122021-ep96.pdf?la=da tabel 4

Konklusion (med forbehold for at jeg er lægmand) - smitten rammer flere og flere vaccinerede og vaccinen beskytter tilsyneladende mindre mod smitte. Til gengæld bliver de vaccinerede mildere ramt hvor de uvaccinerede udgør en stigende andel af de indlagte. Vacciner ser indtil videre ikke ud til at have nogen effekt mod smitte med omnikronvarianten (der kræves flere data for at kunne konkludere med sikkerhed). Der kan ud fra de danske tal endnu ikke siges noget om, hvorvidt vacciner har en indflydelse på indlæggelsestal for smittede med omnikron.

Kigger man på indlæggelsestal er der et stigende antal yngre der indlægges. Pt. er ca. 10% af alle indlagte under 20. I dag 51 personer.
Den gode og dårlige nyhed er, at om få uger, så har vi sandsynligvis meget mere data.
moderator
Mr - forstå nu at jeg mener det modsatte af dig. Det giver ikke mening at bruge ekstra ressourcer på den lille del der er tilbage. 3. stik og hospitalsressourcer i stedet. Med alt det vrøvl om tal osv har du da tydeligt ligegyldiggjort dig selv.
Dette er en signatur.
Og så springer du igen alle de upassende provokationer over.
moderator
Jeg styrer ikke hvordan du tolker mine indlæg, men det er svært at have en debat med dig, når du hele tiden prøver at afspore, har offerkortet fremme, eller snakker uden om. Tror ikke vi kommer videre her, men jeg er trods alt tilfreds med at vi kom frem til at jeg havde fat i den lange ende. God weekend.
Dette er en signatur.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Frøen

Jo jo, men nu er der jo også forskel på at blive ved med at opfordre til det, hver gang man alligevel har taletid. Det er jo gratis, og så på rent faktisk at gøre det sværere for de uvaccinerede som statsministeren truede med oprindeligt.

Det er at skyde gråspurve med kanoner at sætte regulære aktioner ind for at påvirke 3-4% af befolkningen over 12. Så synes jeg vi bevæger os ud i noget hvor det er følelserne der taler og ikke fornuften. Selvom smittetallene er høje, så er de jo lave i forhold til befolkningstallene. Og hvis procenterne fordeles ud, så vil gevinsten ved at få de 3-4% flyttet være ubetydelige i den store sammenhæng.

Mange bække små er et fint argument, men det skal være objektive kriterier og relevante tiltag. Det synes jeg ikke dine forslag er. Jeg synes også at de uvaccinerede er nogle tumper, men det er nu engang tilladt at være tumpe i Danmark, og jeg synes der bliver brændt rigeligt med skattekroner af for tiden, til at man behøver at gøre noget for aktivt at jagte en gruppe mennesker der HAR truffet et valg.
Silkeborg IF
Nej, du var upassende og provokerende - det var det virkeligt vigtige, for det vil fortsætte herinde:

-Bør de have et slags mærke på jakken - som refererer til jøderne under 2. verdenskrig
-Gå på gaden Mr. Tal med folk. Overtal dem. Du har tiden tror jeg - arbejdsløs?
-De to ord er nok det første folk sætter på din profil. - saglig og objektiv - nedgøre
-dit seneste ævle bævle - nedgøre
-Du vil bare straffe… - provokere
SotD, jeg har skam også anerkendt, at der kan være mest ræson i primært at fokusere på det 3. stik.
Sir

Altså, bare lige så´n. Det starter på s. 1336. Der var ikke tydelighed omkring de 20% til at starte med. 20% af ´alle´ eller af ´dem der kan´, var der ikke blevet klargjort. Det blev det så på et tidspunkt(s. 1340) i samtalen, hvor personfnideret var startet på s. 1338. (det lader dog til at gå længere tilbage udenfor den specifikke diskussion)

Samtaler kører oftest ikke af sporet, når der er fælles enighed om parametrene for samtalen. Det var der næppe her.

Ret mig gerne hvis jeg tage fejl.
moderator
Du tager fejl. Mit udgangspunkt var jo at selv ved 80% af de vaccinerbare så bør indsatsen lægges andre steder end yderligere restriktioner. Så ved 80% af alle forstærker det jo bare min præmis.
Jeg har simpelthen ikke yderligere at tilføje nu.
Dette er en signatur.
Annonce