Snak

Mere indhold efter annoncen
Men er man kommet frem til det, eller mistænker man fortsat blot? Og hvad med i forhold til smitsomhed og omikron hvis man er vaccineret?
Beklager hvis det har stået i tråden, jeg springer ret hurtigt over nogle indlæg, så jeg kan have overset, hvis nogle der er værd at høre på, allerede har refereret undersøgelser om det.

Hvis det er sådan, eller måske snarere uanset, så kommer ændringen vel senest omkring når alle voksne er tilbudt tredje stik. Hvilket hvis man holder kadencen, hvor alle over fyrre skal være tilbudt inden månedens udgang, vel er senest i januar.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
I forhold til hvor mange uvaccinerede, der er hhv. smittet og indlagte, så tror jeg de mest reelle tal er de indlagte. Hvis man ikke vil vaccineres, så tror jeg heller ikke man lader sig teste i samme grad, som de, der lader sig vaccinere.
[quote]Men er man kommet frem til det, eller mistænker man fortsat blot? Og hvad med i forhold til smitsomhed og omikron hvis man er vaccineret?[/quote

Godt spørgsmål.

Ligesom med konklusionen om at forløbet er mildt, er det med at smitte ligeså meget også kun noget jeg er stødt på som en påstand, ikke som et bekræftet udsagn. Men jeg kan have overset noget.

De seneste tal fra SSI (Fra d. 18) er uvaccinerede over med 183 ud af 100.000, mens vaccinerede er på 124. Altså stadig lavere men slet ikke så markant som tidligere. Læg dertil at en del af de tilfælde nok er Delta som dobbeltvaccinerede kan være bedre dækket for og der er en del ader allerede har fået tredie stik, er der en god mulighed for det rent faktisk forholder sig sådan at man har stort set ligeså stor risiko for at blive smittet med to stik som uden. Den anden vej må man formode at folk med coronapas har større mulighed for at møde smitten, da de jo må være til stede i de sammenhænge hvor man udelukker folk uden - altså "farlige" situationer.

En anden ting er så om vaccinerede smitter ligeså meget vidre. Som jeg har læst mig til, er forløbet mildere hvilket gør man har en mindre koncentration af vira at give videre hvilket mindsker risikoen for at smitte andre.

Der er altså en del ting jeg glæder mig til at få svar på.

Men den bagvedliggende betraftning viker absolut valid. At det kan blive nødvendigt at have tredie stik for at være clearet i coronapasset.
Godt vi er mange der har været forbi for at få det eller er på vej.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
I forhold til hvor mange uvaccinerede, der er hhv. smittet og indlagte, så tror jeg de mest reelle tal er de indlagte. Hvis man ikke vil vaccineres, så tror jeg heller ikke man lader sig teste i samme grad, som de, der lader sig vaccinere.


Det min fornemmelse (og ikke mere) at du har en pointe. Det vil i så fald give en skævhed i tallene hvis der er mange anti typer der ikke lader sig teste fordi de bare er imod.

I går på twitter kørte den her rundt der om ikke andet er et eksempel på din pointe: https://twitter.com/davidje16500761/status/1471845762887786498

Fyren er tydeligvis ikkke helt vel kørende mentalt, så lidt trist at se hvor mange tæsk han får.

Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.

Twitterbrugerens svar:

Truth but im so fucking tired of retardos


Sagde manden der åbenlyst har en IQ på niveau med en hamburger.

Husk: Hold dig i form, spis sundt - Og tro på dig selv. HuaRH!
Silkeborg IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det BB siger er jeg enig i. Det lyder velovervejet og gennemtænkt.
Uvaccinerede der fornyer deres coronapas via test flere gange om ugen, har vel betydelig mindre risiko for at smitte andre, end vaccinerede, der stoler blindt på vaccinen.

angående mutationer, så vil en mutation der er mere smitsom, altid være mindre farlig. Det er lige før der er en omvendt proportionalitet mellem smitsomhed og farlighed. Dette gælder i øvrigt alle vira.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Uvaccinerede der fornyer deres coronapas via test flere gange om ugen, har vel betydelig mindre risiko for at smitte andre, end vaccinerede, der stoler blindt på vaccinen.


Det kan være. Vi mangler vel stadig nogle svar omkring Omicron og vaccinen. Når vi har dem kan det jo også tænkes at der tilpasses ting omkring test etc på den viden.

angående mutationer, så vil en mutation der er mere smitsom, altid være mindre farlig. Det er lige før der er en omvendt proportionalitet mellem smitsomhed og farlighed. Dette gælder i øvrigt alle vira.


Det var da ikke tilfældet med Delta.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.

Er jeg den eneste, som nogen gange føler, at testcentrene er potentielle smittebomber ?

Jeg blev testet i går på den lokale skole. Der var totalt proppet med mennesker (da stedet kun er åbent tirsdag og søndag), så køen var fra parkeringspladsen, gennem en lang gang, ud og rundt i skolegården, ind i en lang gang igen for at blive testet i et lille kontor samtidigt med tre andre.

Mange havde deres børn med uden mundbind, som hoppede rundt (af ren kedsomhed), mens alle stod meget tæt, da man jo helst ville bruge ventetiden indendørs.

Jeg ved godt, at jeg bor i et område, som er tyndere befolket end storbyerne og åbningstiderne motiverer folk til at blive vaccineret. Men ville det ikke være en bedre ide, at få spredt testene ud over hele ugen end at samle alle to gange (mellem 10 og 16)?

Desuden er nærmeste PCR-test mulighed 23 kilometer væk (hvis alt er optaget er alternativet 40 kilometer væk), hvilket jo nok også er medvirkende til, at mange kun vælger den mulighed, hvis det er strengt nødvendigt.

Bare en undren fra min side...
Se et interview med Eric Clapton der fortryder sin vaccine...Eric Clapton: Exclusive & Uncensored | Oracle Films https://www.youtube.com/watch?v=4OHmMKrVbNk

Han fortæller hvordan man angribers overalt når man udtaler sig skeptisk om disse vacciner selv af egen familie, venner og medierne,der virker ifølge ham, hjernevasket....

"Eric Clapton’s anti-vaxxer hypocrisy is on brand for him" "Eric Clapton takes hypocrisy to a new level" Los Angeles Times.

https://www.latimes.com/opinion/story/2021-07-27/eric-clapton-anti-vaxxer

“Of all tyrannies, a tyranny sincerely exercised for the good of its victims may be the most oppressive….. those who torment us for our own good will torment us without end for they do so with the approval of their own conscience.” C.S. Lewis
Annonce