Snak

Mere indhold efter annoncen
Omkring halvdelen af coronapatienterne på landets intensivafdelinger er uvaccinerede.

Det viser en ny rapport fra Regionernes Kliniske Kvalitetsudviklingsprogram (RKKP), som gør status over situationen med coronapatienter på landets intensivafdelinger.

Rapporten viser, at de uvaccinerede gennemsnitligt er 18 år yngre og har færre kroniske sygdomme end de vaccinerede intensivindlagte.

De uvaccinerede udgør halvdelen af sengepladserne på trods af, at hele 77 procent af den danske befolkning er fuldt vaccineret.


https://www.berlingske.dk/samfund/paa-landets-intensivafdelinger-er-der-stilhed-foer-mulig-storm-nu-viser
"En stor chance har en stor sandsynlighed for mål."
Interessant.

Er det ikke sådan man siger, og så stikker af når man finder noget godt? :-)
Silkeborg IF
Helt ærligt, nu siger Brostrøm at det er en mulighed der vil kommer vacciner hvert evigt eneste år vi alle skal tage uendeligt hvis det er hvad der skal til. Han kan ikke sige med sikkerhed sige at vi ikke skal tage vacciner fra nu af og i en evighed,for altid og at staten skal kontrollere mere og mere af alle aspekter af vores liv,for at beskytte os og passe på os.... Hvilken overraskelse hva? Det er en "mulighed" de overvejer. De overvejer vores samfund demokrati alt er slut nu fordi de siger det og mange støtter dem blindt i frygt......
https://www.youtube.com/watch?v=CXWXb5_mYCI

WHO siger lande skal stoppe med at dræbe børn med booster shots. Ja det er faktisk hvad de siger ORDRET..https://www.youtube.com/watch?v=xHk71KuOvGc


“Of all tyrannies, a tyranny sincerely exercised for the good of its victims may be the most oppressive….. those who torment us for our own good will torment us without end for they do so with the approval of their own conscience.” C.S. Lewis
Havde man dog bare boet i Hviderusland.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Sub-Zero 2, du bliver som sædvanligt fodret med misinformation og det er en trussel for vores demokrati at du sidder fast på limpinden.

https://www.logically.ai/factchecks/library/970ded7a
"En stor chance har en stor sandsynlighed for mål."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Gamle bitre

Hvorfor springer du ikke bare let henover hans spam?
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Det er en eller anden form for borgerpligt at deklarere det for andre, der forvilder sig til at læse indlæggene og af en eller anden grund ikke har helt kritisk sans nok til at stille spørgsmålstegn ved, om det virkelig kan passe. Det gælder nok et par stykker af dem, jeg af og til svarer. God jul.
"En stor chance har en stor sandsynlighed for mål."
nye, interessante studier fra både danske og britiske sundhedsmyndigheder viser, at borgere som er fuldtud-vaccinerede med stor sandsynlighed kun har øget (ikke reduceret, som man måske ville tro) risiko for at blive smittet med omikron-varianten. det vil sige at de fuldtud-vaccinerede (uanset alder) er langt mere modtagelige overfor omikronsmitte når den kortvarige effekt af booster-vaccinen har lagt sig.

omikrons modstandsdygtighed over for pfizer-vaccinen forklarer måske hvorfor både magnus heunicke, søren brostrøm, helene probst og henrik ullum stadig ser mere udtryksløse ud, mens deres usammenhængende pressemøder bærer præg af lettere opgivenhed samt udeladelse af indlysende facts om tydelige uspecifikke effekter via vaccinernes utilstrækkelighed. sky news i går fortalte i øvrigt, at boosterens effekt helt konkret aftager på under 10 uger (går fra 45 procent til sølle 25 procent - et effektfald som nok reelt er lineært ift. det primære vaccinationsforløb. hvorfor undersøger regeringen fx ikke de tal, hvis sundhedsmyndigheder reelt ønsker 1. at oplyse - og 2. at beskytte (borgerne).

mens smittespredningen i danmark slår daglige vilde rekorder, er regeringens eneste løsning så at fortsætte med at give stadig flere booster-stik (det såkaldt 3 stik). men regeringen ønsker stadigvæk ikke at skifte strategi, nej man forlader sig på at uddele endnu flere booster-stik som endnu en falsk vaccine-spiral som folk vidende/ikke-vidende sendes videre med. med vacciner med et håbløst forældet spike-protein... og så er det at det indlysende spørgsmål melder sig:

hvorfor vedbliver sundhedsmyndighederne (de som skulle vide bedst) med at foreslå en forældet booster-vaccine, når mange undersøgelser nu tilmed indikerer, at omikron lynhurtigt viser sig fuldstændig resistent over for de hidtil pfizer-vacciner. tror regeringen, at pfizer-vaccinerne julenat opdaterer sig selv med et mirakuløst nyt omikron-spike-protein, eller hvad er det for facts, som regeringen navigerer efter, således de stadig tror at pfizer-vaccinerne pludselig skulle begynde at virke mod omikron - til trods for at nye studier viser det modsatte?

så efter ca. 75 dage (og for nogen desværre meget før) så har fuldtud-vaccineret desværre et immunforsvar som på overraskende vis er markant dårligere, end til eksempel det immunforsvar som ikke-vaccinerede har. disse ting kan helt almindelige mennesker selv sidde og læse sig frem til, så hvornår indser regeringen, at omikron er en irreversibel "gamechanger" som bevirker, at vaccine-producenterne godt kan begynde at skrotte deres forældede og ineffektive varer på hylderne?

også who er på banen for at advare mod booster-vaccinen, som kan føre til, at covid-19 pandemien bliver endnu mere langstrakt. dette advarede øverste who-chef på et pressemøde i onsdags. "Booster-strategien vil højst sandsynligt kun forlænge pandemien frem for at ende den, udtaler Tedros Adhanom Ghebreyesus".

booster-strategien virker således helt ude i hampen. hvorfor ønsker regeringen at sælge befolkningen en vaccine som for længst har overskredet sidste salgsdato? og som nu også who advarer mod. nuvel, spørgsmålet blæser i vinden, måske regeringens besynderlige booster-fetich skyldes, at der for nuværende er lagt (vist nok bindende) bestilling ind til pfizer på ca. 47,4 millioner doser til 5,4 millioner danskere (over 5 år). hvorfor ved vi naturligvis ikke med sikkerhed, men absurditeten er bestem til at få øje på.

[links:]
https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.12.20.21267966v2.full.pdf

De britiske sundhedsmyndigheders rapport om Omikron og vacciners effekt.
[Skema på side 7,kolonnen VE% Omicron]:
https://www.imperial.ac.uk/media/imperial-college/medicine/mrc-gida/2021-12-16-COVID19-Report-49.pdf

who´s advarsel mod booster-vaccine:
https://ekstrabladet.dk/nyheder/samfund/bekymrende-udmelding-booster-strategi-kan-forlaenge-pandemien/9056696
gik i seng efter første halvleg
uden_benskinner, de fleste eksperter er bedre til procentregning end du er, og de baserer blandt andet deres anbefalinger på baggrund af nogenlunde korrekt udført matematik.

Når WHO advarer mod booster-stikkene er det ikke fordi de tror at man bliver mere smittet som vaccineret, men fordi de er bekymret for at resten af verden ikke kan blive vaccineret, og der kommer endnu en variant.

Jeg ved ikke hvor gode almindelige mennesker er til matematik eller at læse indenad, men du giver mig ikke håb. Og det er ellers jul.
"En stor chance har en stor sandsynlighed for mål."
Hvis man gør sig den ulejlighed, her i julen, at læse de links ub sender, kan man ret hurtigt konkludere at han formentlig ikke selv har læst dem.

We find strong evidence of immune evasion, both from natural infection, where the risk of reinfection is 5.41 (95% CI: 4.87-6.00) fold higher for Omicron than for Delta, and from vaccine-induced protection. Our VE estimates largely agree with those from UKHSA´s TNCC study (11) and predictions from predicting VE from neutralising antibody titres (4,14), suggesting very limited remaining protection against symptomatic infection afforded by two doses of AZ, low protection afforded by two doses of Pfizer, but moderate to high (55-80%) protection in people boosted with an mRNA vaccine.

Altså konkluderer den engelske rapport tydeligt at boosteren virker ganske godt mod omikron-smitte.

Den danske rapport tipper også positivt ud til boosteren, med The VE is re-established upon revaccination with the BNT162b2 vaccine (54.6%, 95% CI: 30.4 to 70.4%).
Annonce