https://www.berlingske.dk/danmark/skolerne-er-i-gang-og-smitten-loeber-men-skal-boernene-vaccineres
En fin artikel som reelt begraver grundlaget for at vaccine ens børn.
Måske man i virkeligheden skal til at kigge på en anden grund til at vaccinere børnene? Det er ikke for børnenes eller samfundets skyld, men for forældrene?
En fin artikel som reelt begraver grundlaget for at vaccine ens børn.
Nu er vi så godt inde i januar, og påbegynder man et vaccinationsforløb for sit 5-11-årige barn nu, vil barnets immunforsvar først have fuld effekt af vaccinationen i slutningen af februar, hvor smittetallene forventes at vige.
Så kan det overhovedet betale sig at få de mindste vaccineret? Mod en sygdom, som børnene ikke bliver specielt syge af, og med en vaccine, som alligevel kun delvist beskytter dem mod smitte – og da slet ikke til næste vinter?
Hun mener, at langt de fleste børn vil have bedre af at møde smitten uden vaccineforsvar og dermed udvikle antistoffer ad naturens vej:
»Naturlig infektion kan beskytte på en bedre og bredere måde og i længere tid. Det har man evidens for.«
»Der er ingen individuel indikation (medicinsk begrundelse, red.) for at vaccinere det enkelte i øvrigt raske barn, når covid-19 nærmest aldrig fører til alvorlig sygdom hos børn herhjemme.
Men nu ved vi også, at holdbarheden er kort, og at den ikke beskytter mod smittespredning. Dermed risikerer kuren at blive værre end sygdommen, og jeg kan ikke som børnelæge bakke op om en approach, som hedder, at børn skal stikkes flere gange om året mod en sygdom, som ikke truer deres eget helbred,« siger Lone Graff Stensballe.
Måske man i virkeligheden skal til at kigge på en anden grund til at vaccinere børnene? Det er ikke for børnenes eller samfundets skyld, men for forældrene?