Snak

Mere indhold efter annoncen
Steve

Kujoner??? Forklar lige hvad du mener med det, og så styr lige dit sprog TAK
Steve

Kujoner??? Forklar lige hvad du mener med det, og så styr lige dit sprog TAK


Mon ikke bare at han mener, at det er modigt, at være enige med de få. Det er en måde, hvor man kan kan fjerne fokus fra emnet, fordi man ikke rigtig har argumenter.
Tallene er ubrugelige når de ikke er renset for med og af.


kun vis man ikke VIL forstå dem..

At 40 % er indlagt med noget andet, gør jo ikke, at de ikke er positive og dermed isoleres.. De belaster stadig personalet væsentligt mere end en tilsvarende patient uden corona..

Og mht. den der debat omkring med og af.. Det bliver jo ikke uvæsentligt af at en in fektion er sekundær til en anden lidelse. Forestil dig, at en person brækker benet og bliver indlagt mhp. operation. Det kan forløbe planmæssigt og personen bliver hurtigt udskrevet. Men det kan også ende med en lungeinfektion (corona eller andet) og dermed komplicere forløbet. Det kan endda gå så galt, at personen dør af den lungebetændelse.

Vil du så sige at:
A: personen er død af det brækkede ben?
B: Pesonen er død af lungebetændelse som komplikation til det brækkede ben?
C: Noget helt tredie..
At 40 % er indlagt med noget andet, gør jo ikke, at de ikke er positive og dermed isoleres.

Som jeg har forstået det kan nogle af patienterne godt have overstået deres Corona-sygdom, da man jo kigger på patienter, der indenfor de seneste 30 dage har været smittet, og de derfor hverken er syge af Corona, eller for den sags skyld stadig kan smitte. De har blot været smittet indenfor 30 dage.

Hvor mange af disse der er iblandt ved jeg ikke om de holder styr på.
Y. N. W. A. - #JFT97
https://www.ssi.dk/aktuelt/nyheder/2022/tre-ud-af-fire-indlagte-pa-hospitalerne-med

Så er der jo nok nogle regionale forskelle, som man så i Region Syddanmark i en tidsperiode.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg synes det giver god mening at nævne hvor mange der har været død med corona - der er jo en kæmpe gråzone hvor man ikke ved specifikt hvad det er de er døde af.

Eksempel.
Hvis en patient har et dårligt hjerte bliver indlagt og samtidigt har corona. Det øgede pres på kroppen gør at hans hjerte ikke kan klare det. Han havde ikke været død uden corona og han havde ikke været død uden dårligt hjerte. Er det så det ene eller det andet og hvem skal afgøre hvilken statistik det skal indgå under? Jeg er med på at hvis han kommer ind med et brækket ben, så er det corona og hvis han er blevet skudt gennem hovedet med bue og pil, så er det sgu nok det. Men jeg forestiller mig at det for mange af dem der dør, muligvis har at gøre med en kombination.

Her gives der istedet et komplet unbiased tal, der giver er hurtigt overblik og hvis man har lidt omløb i hovedet kan man sagtens bruge det med de forbehold det nu kræver.

Det andet ville give en vanvittig omgang papirarbejde for at holde styr på noget, som kun sensationsmedier går op i.
@randomhero

Du tester positiv i 1-3 måneder efter smitte og dertil kommer et enormt stort antal falske positiv hver dag når vi tester i så stor grad.

Stop nu det fis med tallene. Den måde de bliver oplyst på er et politisk spil, som flere eksperter også har erkendt.

Et eksempel er min kammerat som har en kronisk sygdom med tarmen. Han blev smittet i start december og har nu talt som indlagt med corona 4 gange..1 gang for at få fjernet dele af tarmen, de resterende gange til drop og test, hvor han er udskrevet sammme dag. Absolut intet med covid at gøre og lur mig om ikke mange danskere i samme båd hver eneste dag :)


En mand bliver skudt i hovedet og har tilfældigvis haft corona efter sin juleaften.

Vil du så sige at:
A: Personen er død af at spise for fed julemad?
B: Pesonen er død af lungebetændelse som komplikation til et skud i hovedet?
C: Person er død fordi meget få mennesker overlevet at blive skudt i hovedet?
D: Noget helt Fjerde..

Bare for at udstille hvor patetisk et spørgsmål du stillet op :)
@jonde, så du har fattet hvor sjældent at man dør af en ting alene. Hvis nogle af de 35 der blev dræbt sidste år havde corona, så træk dem endelig fra.

Godt du er med så langt ;)
Det er ligesom med Freddie Mercury. Bare fordi havde han AIDS siger man at det var hvad han døde af. I virkeligheden døde han AF lungebetændelse og MED AIDS (vil sølvpapirhattene nok påstå).
@jonde, der er i øvrigt meget få falske positive PCR tests, men det er nok fløjet over hovedet på dig.
Annonce