@smartin23, jeg er sikker på at han tror på det. Og han kan ikke koble det at de ikke-vaccinerede bliver ramt hårdere og lettere end dem der er vaccineret, selv om han er blevet vist tal der nærmest bøjer det i neon adskillige gange dagligt de sidste 1000 sider. Det er blevet beskrevet af mange forskellige brugere på mange forskellige måder, men det kan bare ikke komme ind. Et af problemerne tænker jeg at han ikke kan forestille sig hvor slemt det ville være, hvis vi ikke havde vaccinerne til at tage en stor del af smitten og en end stor del af de indlagte. I hans hoved er det slemt nu, så det kunne umuligt have været værre uden.
Jeg er også sikker på, at han selv tror på. Han har misforstået, hvad vacciner er, og så kommer han til at fortolke eksperterne, når han tror, at han citerer dem. Altså han citerer, hvad han tror, at de siger, og tænker at det er sandheden.
Det er problemet, når man leder efter argumenter, der passer med den holdning, som man har. Det ville være bedre, hvis man byggede sine holdninger på argumenterne.
Det er også svært, når man ikke har tillid til det etablerede system/myndigheder/samfund, eller hvad man nu skal kalde det. Så har man jo en indbygget tro på, at de ikke vil os noget godt - og så er det let at se spøgelser.
Omvendt er vi sikkert også nogen, der har FOR stor tillid, så vi overser fejlene.
Så begge sider af debatten har brug for hinanden, men vi er nødt til at lytte til hinanden - og ikke bare komme nedgøre uden at forklare, hvad problemet er.
Nu er jeg ikke sikker på, hvem der har sagt det, så jeg vil ikke give Uden_benskinner skylden (og han passer måske heller ikke på det hele, som jeg lige har skrevet), men man får nogle gange følelsen af at man diskuterer mod følgende 2 argumenter på samme tid:
1.Sygdommen er ikke så slem mere.
2. Vaccinerne duer ikke og/eller er farlige.
Det er mig en gåde, hvis man har begge de 2 holdninger på samme tid.
Bum bum, kunne der mon være en sammenhæng mellem vaccinerne, og at folk ikke rammes så hårdt mere?
Det ved vi ikke med sikkerhed, men lad os sige at muligheden er til stede.