Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg forstår ikke mistilliden, da alle har en interesse i at DK kommer så godt igennem Corona som muligt. Der sidder nogen med følelsen, dem mod os, hvor dem der ikke har den følelse sidder og tænker hvordan får vi flest muligt bedst igennem - desværre.
for mig at høre var pressemødet en indirekte indrømmelse af, at danskere er blevet holdt for nar de sidste 2 år.


Det undrer vel ingen, at det var hvad du fik ud af det. Men nu har du jo heller aldrig været specielt dygtig til at lytte/læse og forstå.
Silkeborg IF
Gad vide, hvad den gamle bitre mand og gårdvagt skal kaste sig over, når alle kværulanter, fusentastere, konspirationsteoretikere of sølvpapirshatte fordufter som dug for solen.


Det samme som kværulanterne, fusentasterne, konspirationsteoretikerne og sølvpapirshattene velsagtens... Forsøge at overtage verdensherredømmet.
Silkeborg IF
Jeg forstår ikke mistilliden, da alle har en interesse i at DK kommer så godt igennem Corona som muligt. Der sidder nogen med følelsen, dem mod os, hvor dem der ikke har den følelse sidder og tænker hvordan får vi flest muligt bedst igennem - desværre.


Det er jo ikke helt så simpelt.
Der er en balancegang imellem fx at holde samfundet igang, og samtidig beskytte de enkelte.
Der er en balancegang imellem individuelle rettigheder, og samfundets sikkerhed.

Der er massere af problemstillinger, og forskellige interesser.
Der er massere af problemstillinger, og forskellige interesser.


Absolut, men den tankegang forstår de mest "rabiate" (af mangel på bedre ord) jo ikke. Hausser er vel en af de få (Vincent Gigante også), som rent faktisk evner at koble kritik med egentlige standpunkter og ræsonnement. Flere andre (herunder særligt ub) forstår jo ikke hvorfor de er så vrede. Men noget skal de jo være irriterede over - og så må man søge til de afkroge af samfundet, som kan fodre en med ting at blive arrige over. Her er Facebook og Youtube jo typisk nøgle kanaler - og når man så har fået noget at blive vred over, så kan man gå i gang med at voldtage faktiske informationer ud fra en præmis om, at ens grundlæggende misforståelse af verden er den eneste rigtige.
Silkeborg IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Gad vide, hvad den gamle bitre mand og gårdvagt skal kaste sig over, når alle kværulanter, fusentastere, konspirationsteoretikere of sølvpapirshatte fordufter som dug for solen.

Det samme som kværulanterne, fusentasterne, konspirationsteoretikerne og sølvpapirshattene velsagtens... Forsøge at overtage verdensherredømmet.


En af mine guilty pleasures er at jeg følge n pensioneret galning fra Nordjylland, Kim Varming på Twitter. Han er allerede i gang med at tale om "når tiden er moden kommer sandheden for en dag".
Next level crazy Claus Hetting er ude i noget af det samme. Det kunne tyde på at vi skal høre på en masse "bare vent og se". Lidt ligesom med "langtidsbivirkninger" noget som ikke har udløbsdato og som de dermed kan holde fast i til det uendelige.
Men derudover tænker jeg de tager tilbage på livets skole, i flat earth klubberne, i tantra sex klubberne, numerologernes venteværelser og I Danser med Drenges øvelokale.
Det en løjerlig forsamling.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
@BB, kan man ikke få ham til at komme med en "udløbsdato" for de langtidsbivirkninger. Det er lidt som de der "jorden går under" typer, der hele tiden har en dato at se frem til
@imperator, du har ret I at det ikke er så simpelt - det synes jeg heller ikke - man kan diskutere hvilke håndtag der skal skrues på - og det er der blevet gjort flittigt. Men det er ikke de diskussioner jeg tænker på. Jeg tænker på dem hvor nogen siger corona ikke er farligt og "regeringerne" bare foretager alle tiltag for at skabe penge til "Big Pharma" og sig selv, på bekostning af verdens befolkning.
@UB

Nu vil jeg prøve sagligt at snakke med dig om dit indlæg.


... fordi man efter mette´s selvrosende pressemøde (tidligere i dag) sad lettere stum tilbage... for mig at høre var pressemødet en indirekte indrømmelse af, at danskere er blevet holdt for nar de sidste 2 år. hvis regeringen for et år siden kunne lukke samfundet hermetisk ned med kun 4.000 dagligt smittede og kun 7-800 indlagte, men så nu med et snuptag kan fjerne alle restriktioner med 10 gange flere smittede (46.000+) samt 25 procent flere indlagte, så må det naturligvis være fordi regeringen ikke helt ved, hvad den foretager sig. eller måske kun ved alt for godt, at covid-19 "sygdommen" aldrig var spor "samfundskritisk".


De sidste 2 år er vi gået fra Alpha, Beta til Delta og nu Omikron. Man kan ikke sammenligne 5000 Delta smittede med 50000 Omikron smittede, når det i bund og grund handler om indlæggelser og intensiv indlæggelser. Her siger du at der også er flere indlagte, men her skal vi have fat på at kun omkring 60% af dem er indlagte pga. Covid, og det er endda et par uger siden tallet var sådan, så mon ikke det er faldet. Med delta var det omkring 90%. Det er endda noget du selv har opponeret for i lang tid nu. Det vil sige at indlagte PGA! Covid er lavere nu end for 1 år siden.

Når du selv nu har været så god til at mene tallene var forkert sat op, og SSI manipulerede med tallene, så det passede regeringen, så virker det underligt at bruge selvsamme tal, til at kritisere selvsamme regering.. Er det bare mig eller?


"en milepæl er nået", sagde mette stolt - ja en milepæl i hvordan en regering skræmmer en uvidende befolkning fra vid og sans - med fejlagtige fake-data fra ssi til at understøtte frygt og bekymring. jeg bed i øvrigt mærke i at mette i grunden ikke fortryder sin veltilrettelagte udskamning af de ikke-vaccinerede. hun mente faktisk, at det var hendes pligt at presse befolkningen til "at gøre det rigtige"... for "der er ingen splittelse i befolkningen; kun et stort flertal der følger anbefalingerne og en lille minoritet der endnu stritter imod..." ja det sagde hun faktisk... men hvad mette i realiteten burde have sagt, var nok:



Her siger du endda tallene ikke passer. Hvorfor så bruge dem som argument?

Derudover var jeg også ved at brække mig over hendes fremtoning, som om hun var frelseren selv, for denne åbning, kommer efter pres fra Blåblok, og har ikke en dyt med hende selv at gøre. IMO.


" med 46.700 dagligt smittede danskere i dag og med langt mere end 80 procent af befolkningen (færdig)vaccineret så viser vaccinerne sig at være et tomt slag i luften.


Vaccinerne beskyttede både imod alvorlig sygdom og smitte indtil Delta. Med omikron er Incident tallet stadig markant for Vaccinerede ved inlæggelser (13,2 pr. 100.000 kontra 38,6 pr 100.00 ved vaccinerede. Så Vaccinerne virker stadig imod alvorlig sygdom.


så på regeringens vegne vil jeg takke alle danske statsborgere som uden for risikogrupperne (ca, 4,5 millioner borgere x 2 eller 3 skud eksperimental og nød-godkendt vaccine) samt helt uden grund lod sig vaccinere, samt de naive forældre der tilmed fik deres sagesløse børn vaccineret.


Tilbøjelig til at give dig ret i det sidste, med at børnene ikke skulle vaccineres da Omikron tallene kom ind. For her virker vaccinen ikke imod videresmitte (i hvert fald så lidt) at det ikke længere gav mening. Jvf. tallene fra før gav det mening med Delta.


jeg vil gerne takke de snarrådige embedsmænd som har stået for indkøb - nepotistisk uden udbud - af de virkningsløse test-strategier og dyre vatpinde fra kina. også tak til de relativt effektløse vacciner som for længst er forældede med det oprindelige wuhan-spikeprotein


Delta dominerede i starten af december, hvor vaccinen stadig virkede imod videresmitte. Imod alvorlig sygdom virker vaccinen stadig.. Tallene taler for sig selv.

- og som burde have været opdateret mindst 3 gange undervejs. og tak til alle jer der gik med mundbind for at dæmpe angsten hos hypokonderne. for det er nemlig regeringen og sundhedsmyndighedernes ligegyldige kraftpræstation der bevirker, at minimum 75 procent af flokimmuniteten i samfundet kommer fra de relativt virkningsløse vacciner - et tal statens serum institut naturligvis har beregnet dygtigt på, statens serum institut der i starten ikke troede på flokimmunitet med mindre det gik gennem vaccinerne.


Vil nu mene at man formulerede sig sådan, at man ikke skulle gå efter flokimmunitet med Alpha (og indtil Delta) grundet faren for at sygehusvæsenet blev overophedet. Ikke at man ALDRIG skulle gå efter flokimmunitet.

statens serum institut for hvem vi skylder et åbent og ærligt indblik i valide data alt. finansudvalget ved endnu ikke helt hvad de gigantiske c-19 udgifter i danmark bliver i fremtiden, men skidt-pyt for nu, den må de næste generationer selv deale med. og én af årsagerne til at vi sammen har klaret denne her farlige pandemi - hvor smitten på mærkværdig vis eskalerede kraftigt i takt med de givne vacciner


Ny variant. Ikke Vaccinen der ødelægger immunforsvaret som du ellers insinuere.


- at jeg så helt rigtigt, da jeg udskammede 20 procent af den voksne befolkning fordi de ikke smittede lige så meget som de borgere der senere blev dobbelt- og trippel vaccineret. Danmark slog tilmed verdensrekorden i smittetryk så regeringen knækkede desværre ingen kurver,


Vi tester langt mere, og derfor fanger flere asymptomatiske.. Derfor flere smittede, og flere kæder. Så kan man diskutere om det er smart brug af penge.

men til gengæld har vi skaffet depressioner og angst hos børn; vi har frarøvet skoleelever ca. 20 procent af deres samlede skolegang i folkeskolen; vi har skabt dyb splittelse i både familier og vennekredse; vi har frihedsberøvet danskerne i 2 år uden nogen tungtvejende grund;


Enig i at børnene har lidt nok! Splittelsen i familier og vennekredse, handler nok om det samme som sker herinde. Det er enten/eller, og at man ikke lytter. En god diskussion handler imo ikke om at får ret, men om at forstå modparten.


vi har skabt dyb usikkerhed hos mange lønmodtagere i det offentlige, når deres chef bad om at se forkølelsespassets gyldighed, så de tidligt om morgenen i regnvejr måtte stå i kilometerlange test-køer;


Hmm.. Altså teststrategien kan man godt diskutere om har været god nok, eller rigtig. Samt Corona-passet, har været fornuftigt da Omikron tog over. Nok ikke.. glæder mig da også til det er væk.


vi har i nattens mulm og mørke gennemført hastelovgivning (på under 12 timer) som tilmed var grundlovsstridigt; skudt over 1.000 milliarder kroner af på ingenting (udover dygligt lavede politiske skræmmekampagner); vi har sikret en begyndende overdødelighed fra maj 2021 indtil nu.


Skulle den overdødelighed skyldes vaccinerne eller mangler jeg noget i insinueringen?


endvidere har vi effektivt (og sandsynligvis ulovligt) - som i alle nok har hørt om - smadret et par erhvervsbrancher og sikret danskerne et frihedsberøvende forkølelses-pas så overvågningen i samfundet kan styrkes over en bred front…


Håbløst at man smadrede Mink-Branchen! Helt enig.. Tænker nu at Corona-Passet er ude om 1 ti l2 måneder.. Eller skal jeg nok kritisere et også.


og her til sidst vil mig og magnus gerne sige: tusind tak til moder-natur for den frelsende variant "omikron", for det har i det mindste givet raske danske statsborgere deres grundlovssikrede frihed tilbage. i hvert fald indtil efteråret... "


Jeg takker squ også Omikron som er tæt på en influenza, så tak for den! Det er den der gør vi kan håbe på at det var sidste store vaccine runde, samt bølge med syge, som potentielt kunne lægge sygehusvæsenet ned.

Jeg kommer til at tage 4-5-6 stik, hvis jeg får dem igennem min arbejdsplads, som Influenza Vaccinen, og at de er tilpasset den nyeste Variant. For jeg er helt enig i at de skal tilpasses.

Jeg tror nu ikke der komme nye varianter der nærmer sig Deltas Dødelighed og farlighed. Måske lidt mere dødelig, men slet ikke noget der skal ligge et sygehusvæsen ned, som forhåbelig også bliver kigget på fra Regeringen. Mindre papir arbejde, mere tid med patienter, og så flere hænder. Det burde DK kunne finde penge til.
Next level crazy Claus Hetting er ude i noget af det samme. Det kunne tyde på at vi skal høre på en masse "bare vent og se". Lidt ligesom med "langtidsbivirkninger" noget som ikke har udløbsdato og som de dermed kan holde fast i til det uendelige.

Jeg kendte ikke denne Claus Hetting, men det gør jeg nu, og må jeg ikke sige mange tak? Jeg faldt over nedenstående, og jeg griner stadig.

Denne regering - alle regeringer - elsker at regere, behandle mennesker som kreaturer, voksne som var de børn. Vi ville alle få bedre liv helt uden et Folketing og regeringer. De bidrager med intet positivt i danskernes liv. Nada.

Det må være vildt at have det så vildt. Man bliver jo nærmest misundelig.
https://www.berlingske.dk/sport/qatar-bandlyser-fagforeninger-dbu-er-ekstremt-skuffet https://www.dr.dk/sporten/fodbold/efter-slutfloejtet-ved-vm-i-qatar-har-migrantarbejdernes-forhold-aldrig-vaeret
Annonce