@repos
Du har linket til en masse forskellige medier; herunder Bell, til én der er selvbestaltet journalist og biohacker. Du erklærer dig enig med en bruger, der linker til covid-19 som masseødelæggelsesvåben, men beskylder andre for cherrypicking.
Endvidere svarer du ikke på folks spørgsmål. Du skal stoppe med at kalde folk for trolls.
Debatten om moderatorrollen skal du tage ikke tage i denne tråd. Der er en særskilt tråd til det.
-----------------------------
Du har linket til en masse forskellige medier
Helt korrekt. For at være lidt mere præcis og lidt mere saglig, har jeg i mine mere end 100 indlæg (flere end jeg selv troede, men nu har jeg gennemgået dem en efter en) Jeg har linket sådan her (antal links):
dr.dk: 27
wikipedia.org: 12 (primært til definition af begreber)
information.dk: 7
youtube.com: 7
tv2.dk: 6
ordnet.dk: 5
diverse forskere (prof. Profil) (for at undgå misinformation):4
gbdeclaration.org: 3
berlingske.dk: 3
ssi.dk: 3
videnskab.dk: 3
Podcast: 3
pov.international: 2
news.sky.com: 2
dagens.dk: 2
medwatch.dk: 2
frihedsbrevet.dk, dst.dk, indblik.dk, forskning.ruc.dk, policywatch.dk, nationalbiobank.dk, aeldresagen.dk, forskerforum.dk, nypost.com, sundhedspolitisktidsskrift.dk, reliefweb.int, bbc.co.uk, denstoredanske.lex.dk, pubmed.gov, clinicaltherapeutics.com, riotimesonline.com, altinget.dk, k-news.dk, bmj.com, theconversation.com, medrxw, meddeviceonline.com, stonebros.dk (Kæmpe disclaimer både i indlæg og selve linket) Alle med 1 link hver.
At en moderator giver andre brugere et indtryk af at jeg primært skulle benytte mig af "tvivlsomme referencer" eller ikke forholder mig kritisk til links og lign. kan vi vist godt afvise her eller er der stadig nogen, der mener jeg primært linker til ikke valide kilder i tråden her?
----------------------------------------
herunder Bell
Bell?? Mener du Christine Stabell Benn? For ellers aner jeg ikke, hvad du snakker om her. Vis mig gerne indlægget? Hvis du mener Benn, hvad har det så med noget at gøre?
----------------------------------------
til én der er selvbestaltet journalist og biohacker
Med en kæmpe tydelig disclaimer. Hvis man ikke ved hvad en disclaimer er må man jo slå det op, inden man slynger om sig med beskyldninger i øst og vest.
----------------------------------------
Du erklærer dig enig med en bruger, der linker til covid-19 som masseødelæggelsesvåben
Det var da den vildeste af de påstande jeg endnu har mødt i denne tråd. Og så fra en moderator. Din temmelige alvorlige beskyldning er du nødt til at linke direkte til så alle brugere her kan se præcis hvor det er jeg skulle "erklære mig enig" med "en bruger" (igen aner jeg ikke hvem du refererer til?) Ellers må det fremstå som en form for censur/fordrejning af mine indlæg og udsagn, krydret med et personangreb, fra en moderator, uden det mindste hold i virkeligheden.
--------------------------------------------
men beskylder andre for cherrypicking.
Cherry picking & cirkulær argumentation er blevet brugt i et væk af op til flere brugere i tråden her. Jeg har linket et par gange til definitionen af begge begreber. Men istedet for at køre i loop med det, kunne man også bare nævne at rigtig mange i tråden har en tendens til at tage ting helt ud af kontekst og så konkludere et eller andet på det, for derfor så at kræve svar på ting som intet havde at gøre med det oprindelige indlægs pointe.
-----------------------------------------------
Endvidere svarer du ikke på folks spørgsmål
Jeg svarer på de indlæg jeg finder relevante, jeg har flere gange gledet af på ligegyldige indlæg, som kun havde til formål at gå efter manden, istedet for bolden. Er det blevet et krav at man skal svare brugere, uanset hvor tåbelige bidrag de kommer med? Så vil jeg anbefale at oplyse om det, når man tilmelder sig bold.dk
------------------------------------------------
Du skal stoppe med at kalde folk for trolls.
Jeg kaldte ikke nogen specifikke brugere for Trolls. Jeg opfordrede moderatorerne, til at holde øje med trolls, der er en væsentlig forskel. Jeg skrev:
Håber moderatorerne holder godt øje, for vil mene, at vi stadig har Trolls i denne tråd (At fjerne Trolls, må vel være en moderators første opgave). Folk, der kun er her for at fremprovokere en personlig reaktion.
-------------------------------------------------
Som jeg også skrev. Når man har taget fejl, er det i orden at erkende det. Det kommer du ikke til kan jeg se, du gemmer dig istedet bag din moderator rolle, selvom alt hvad du beskylder mig for, ligger tættere på en løgn end sandheden, blot for ikke at tabe ansigt. Desuden vælger du at ignorere, de mange person angreb (rettet mod både mig og flere andre brugere i tråden her). Derved kunne man sige, at du som moderator, inddirekte medvirker til en nedladende tone og accepterer adfærd, som burde ligge langt væk fra en moderators rolle på et hvilken som helst forum.
At du misbruger din rolle som moderator til at gå efter mig personligt, er ganske uhørt og vel egentlig temmelig pinligt for bold.dk som medie. I kan lukke min profil, hvis i mener jeg bevidst spreder misinformation eller skulle være en Troll. Det ville jo blot understrege hvad jeg og andre brugere har forsøgt at vise i tråden her. Nemlig at der IKKE er plads til en åben og nuanceret debat. Vi står ikke bare med en tråd om pandemi, vi står med et alvorligt demokratisk problem, som jo desværre ikke kun findes på bold.dk