Snak

Mere indhold efter annoncen
Hehe, påstand fra ham der altid har ret:
At vaccinen så beskyttede 0% mod infektion,


Vs videnskab.

Forskerne fandt, at vaccinerede i husstanden havde mindre risiko for at blive smittet end uvaccinerede. Således var den samlede vaccineeffektivitet mod smitte 61% i forhold til uvaccinerede.

Undersøgelsen viser også, at vaccinerede personer, der var blevet smittet, havde en lavere risiko for at smitte videre, end uvaccinerede personer havde. Vaccineeffektiviteten mod videresmitte var 42% i forhold til uvaccinerede. Undersøgelsen har ikke medtaget personer, der er blevet revaccineret.


Den lader vi bare tale for sig selv.

https://www.ssi.dk/aktuelt/nyheder/2022/risikoen-for-at-blive-smitte-og-selv-smitte-videre-er-lavere-for-vaccinerede
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Du glemmer stadig at vaccinen var fuldstændigt ligegyldig for 80-90% af alle de vaccinerede, hvorfor restriktioner som coronapas var tåbelige, dyre og indskrænkende restriktioner som aldrig skulle have været sat i værk.

At vaccinen så beskyttede 0% mod infektion, hvilket bare gjorde coronapasset endnu mere åndsvagt, snakkede man heller ikke højt om.

Du vrøvler. Vaccinen gjorde den forskel, at langt de fleste havde eksisterende resistens imod covid, hvilket generelt gør en forskel i forhold til om man dårligt mærker, at man er blevet inficeret, eller om man når at udvikle nok virus før immunforsvaret for fat, til at det begynder at blive alvorligt.

Og det der med at vaccine, masker, sprit, og distancering ikke beskytter 100% imod infektion og derfor er 0% effektiv som beskyttelse i den henseende... Hvis du hopper i en svømmepøl, så er en paraply heller ikke ret effektiv, men det gør den ikke mindre praktisk, når det regner.

Der er ikke én ting, ud over en rumdragt, der er 100% effektiv, men kombinationen af mange ting som alle reducerere risiko løber ultimativt op. Og når først der er tilstrækkeligt dårlige betingelser for, at en virus kan sprede sig, så brænder den ud. Det er relativt simpel matematik.
Hausser påstand.. Jeg har ret i alt jeg sagde.

få timer senere er der lige 3 modbeviser.. I love it :D
Black Spider

Hausser, mente du ikke, at landet ville gå i recession og alt muligt, fordi vi ikke bare fulgte den "geniale" strategi at ignorere covid?


Du har ret i jeg undervurderede danske virksomheders økonomiske resistens, men husk nu lige hvad vi fik i kølvandet på corona, nemlig voldsom inflation og rentestigninger. Der er rigtigt mange danskere som sidder hårdt i det i dag og der har at gøre med vores corona-håndtering.

Endvidere er der stadig mange danske virksomheder som kæmper med at skulle betale deres "hjælpepakker" tilbage til staten og har tabt års investering.

Det økonomiske tab af corona skal stadig måles i 3-cifrede milliardbeløb. Vi kunne have fået mange varme hænder for de penge.

Nå ja, den her er også god. Det var jo ca det Sverige forsøgte. Hvor godt gik det?


Hvad mener du der er galt i det sidste citat? Der er præcist det der afsluttede pandemien, ikke vaccinerne.

Tjekkede du i øvrigt op på Sveriges overdødelighed efterfølgende?
Bløde babser

https://www.ssi.dk/aktuelt/nyheder/2022/risikoen-for-at-blive-smitte-og-selv-smitte-videre-er-lavere-for-vaccinerede


Du bør vide at vi er blevet klogere siden.

Mener du seriøst at vaccinerede er blevet 61% mindre smittet end uvaccinerede? Tror du stadig SSI mener det?

der var så meget tendentiøs forskning på den tid, at det er svært at tage dem seriøst fremad.

Hvor længe var det reelt vaccine gav reduceret smitteeffekt? 14 dage? Mindre? Det var ingenting.

Men som kæmpe supporter af vaccinepas og øgede restriktioner imod uvaccinerede, er du selvfølgelig nødt til at kæmpe for at din holdning var rigtig. Det var den bare ikke..
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
"men husk nu lige hvad vi fik i kølvandet på corona, nemlig voldsom inflation og rentestigninger. Der er rigtigt mange danskere som sidder hårdt i det i dag og der har at gøre med vores corona-håndtering."

Dem der sidder hårdt i det i dag, gør det primært grundet energikrisen og Ruslands invasion af Ukraine. Det er lidt svært at køre det af på Corona-håndtering. Inflationen steg, bl.a. fordi den globale logistik blev markant dyrere under Corona, men de værste effekter er kommet senere, og af andre årsager.
https://kortlink.dk/sudv
Black Spider

Vaccinen gjorde den forskel, at langt de fleste havde eksisterende resistens imod covid, hvilket generelt gør en forskel i forhold til om man dårligt mærker, at man er blevet inficeret, eller om man når at udvikle nok virus før immunforsvaret for fat, til at det begynder at blive alvorligt.


Ved godt hvordan en vaccine virker, men du glemmer bare at en kæmpe del af befolkningen ikke havde brug for en eksisterende resistens, fordi virussen var ufarlig for dem.

Ellers ville vi jo set en kraftig overrepræsentation blandt uvaccinerede døde, heriblandt børn og unge, som var mindre vaccineret end andre. Det gjorde vi bare slet slet ikke. Faktisk var næsten ingen der døde af corona når du var under 60 år.

https://ekstrabladet.dk/nyheder/politik/danskpolitik/450-danskere-under-70-aar-doede-af-corona/9701661

Og det der med at vaccine, masker, sprit, og distancering ikke beskytter 100%


Jeg har aldrig sagt at social distancering ikke virker. Til gengæld er den social slagside dog så stor, at den skadelig effekt overstiger den positive, for alle andre end risikogruppen.

Sundhedstyrelsen har selv sagt at de ikke burde have fokuseret så meget på sprit, men om ikke andet fik man da skabt en generation af kronikere til hudklinikkerne. Den kommer vi næppe til at se samme fokus på igen, for det var, ligesom så meget andet, ren panik.

Maskerne ved vi allerede var virkningsløst og ren symbolpolitk.
https://twitter.com/kevinnbass/status/1708968549426053291 Sidenhen er de så gået hen og blevet et politisk våben hvor woke tosserne holder fast i dem, for andres skyld selvfølgelig, men virkning kan man ikke spore i andet end kliniske sammenhænge.

Vacciner virkede bestemt heller ikke mod infektion og det ved du også udmærket. Os der blev vaccineret, blev lige så smittet som alle andre. Den reelle beskyttelse mod infektion måltes jo til sidst i dage...

Mener du seriøst at vaccinerede er blevet 61% mindre smittet end uvaccinerede? Tror du stadig SSI mener det?


Jeg tog den første og bedste jeg kunne finde.....og det er også helt fint, da din pointe var der ingen virkning var af vaccinen, hvilet var forkert.
At den så har været mere effektiv overfor nogle mutationer end andre (og løbende blevet tilpasset) er en anden sag - du vil evaluerer et helt forløb med påstanden om den havde nul virkning (Og du har udnævnt dig selv til manden der altid har ret), det viser undersøgelsen er lodret forkert.

der var så meget tendentiøs forskning på den tid, at det er svært at tage dem seriøst fremad.


.....du vil bare ikke tages seriøst.

Det var den bare ikke..


Det sjovt hver gang du gør dig selv til dommer - sjovt på den der klovnagtige måde hvor du er Frank der gør dig selv til grin uden helt at forstå det.

Vaccinepasset var i øvrigt en oplagt og fornuftig ting. Komme vi i en tilsvarende situation forventer jeg bestemt det bliver en af de første ting vi får styr på igen.......
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Geddar

Dem der sidder hårdt i det i dag, gør det primært grundet energikrisen og Ruslands invasion af Ukraine. Det er lidt svært at køre det af på Corona-håndtering. Inflationen steg, bl.a. fordi den globale logistik blev markant dyrere under Corona, men de værste effekter er kommet senere, og af andre årsager.


Det er rigtigt at Ukraine krigen forværrede situationen men inflationen var altså allerede stukket af før Rusland invaderede.


moderator
Jeg tror du skal kaste et blik på udviklingen over månederne. Udviklingen under Corona var intet ift. hvad der skete de første måneder af ´22 og frem. Og igen, det er trods alt begrænset hvor meget skyld vores egen regering kan få for udviklingen i inflation. Medmindre du da mener det er Mor Mettes skyld der manglede containers på globalt plan, at man ikke kunne håndtere fragtpresset i både Kina og USA, EU vejpakker mm....
https://kortlink.dk/sudv
Annonce