her er interessant statistik i forhold til dødsfald med videre efter covid-19 vacciner blev givet. overdødelighed på mellem 8 og 28 % er efterhånden den nye normal i store dele af verden. statistikkerne land for land kan ses her:
Som jeg tidligere har påpeget, så er de tal der henvises til her ikke en egentlig beregnet overdødelighed . Det er en simpel indikator for overdødelighed, som meget simpelt er beregnet som vækst i antal døde i forhold til det gennemsnitlige antal døde i 2015-2019. Det vil kun være en retvisende indikator, hvis størrelsen af befolkningen og aldersammensætningen er nogenlunde uændret.
Som det nævnes i @uden_benskinners indlæg, så har England i 2023 aktuelt en "overdødelighed" på ca. 8% baseret på dette mål for overdødelighed. Det betyder groft sagt, at antallet af døde i 2023 er 8% højere end i 2017.
I perioden 2017-2023 er befolkningen i England & Wales vokset med 3%, men befolkningen over 74 år er vokset med knap 14%. Med andre ord vokser den ældre del af befolkningen i England væsentlig hurtigere end den øvrige del af befolkningen.
Folk begynder for alvor at dø, når de runder 75 år. De største dødstal er typisk i aldersgrupperne i 75-89 år. Derfor er det faktisk ikke helt urimeligt at forvente, at væksten i døde fra 2017 til 2023 kan være omkring 8% i England.
Den demografiske forklaring er, at de store generationer som blev født i årene lige efter 2. verdenskrig i de seneste år har rundet 75 år og for alvor er begyndt at dø. I perioden 2015-2020 var det omvendt de meget små generationer, som blev født under 2. Verdenskrig, som rundede 75 år. Derfor var der forholdsvis få døde i den periode.
Det er et demografisk fænomen man i øjeblikket ser i mange lande (også Danmark), men som er specielt voldsom i de mest krigsførende lande i 2. Verdenskrig. Uden_beskinner bruger i en graf "overdødeligheden" i Japan, som bevis på den aktuelt store overdødelighed. I Japan dør der aktuelt omkring 20% flere end gennemsnitlig i 2015-2019. Det har intet med vacciner at gøre.
I EU er den gennemsnitlige ´overdødelighed´ i øjeblikket knap 4%. groft sagt er der altså i 2023 i EU ca. 4% flere døde end i 2017. I lyset af befolkningsvækst og flere ældre, vil jeg personligt mene det er i underkanten af, hvad man ville forvente og EU som helhed måske i øjeblikket har en moderat underdødelighed.
Alle de her statistiske problmer vil man undgå, hvis man beregnede overdødelighed korrekt, dvs. i stedet tog udgangspunkt i ændringer dødsrater for de enkelte aldersgrupper.
Statistik for befolkningen i England & Wales kan man finde her:
http://tinyurl.com/yzva3387Eurostats statisik for ´overdødelighed´ i EU kan man finde her
http://tinyurl.com/mpbfkvdf