Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis udviklingen fortsætter som hidtil, så har USA over en halv million smittede om 14 dage.
"Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try." - Homer Simpson
moderator
@Hausser

Du forestiller dig måske, at man drøfter hjælpepakker, nedlukninger mm. uden at vende udsigterne for at åbne for samfundet igen....?

Kommer der bare en anelse belæg for at erhvervslivet skulle være utilfreds med regeringens overordnede håndtering, herunder at man ikke har meldt noget konkret ud ifm. at genåbne samfundet?

"Haha, så her er jeg pludselig eksperten. Priceless"

Ekspert? Nej, men hvis du er så sikker på det ville være en bedre løsning at melde ud med en konkret genåbning må du da have gjort dig nogle tanker om potentielle negative konsekvenser. Ikke?

"Hvad tror du flere måneders isolation gør ved folket? Børnene?"

Børnene er ikke i isolation. Der er sammen med søskende og forældre, og legeaftaler i begrænset og kontrolleret omfang er muligt. Kan du så underbygge det her bedre end din kommentar vedr. sammenhæng mellem dødstal og økonomisk krise?
https://kortlink.dk/sudv
"Hvad tror du flere måneders isolation gør ved folket? Børnene?"

Hvis du faktisk er Peter Lundin, er der en del som er forklaret.
@hausser

Vores frihedsrettigheder er da allerede krænket, på ubestemt tid.

Har vi valget, må vi vælge den mindst værste løsning og her stemmer jeg absolut for den som er mindst tilintetgørende for vores økonomi.


Jamen det er nemt så. En kugle for panden på de mest fysisk udsatte i samfundet. Problem solved. Det ville i mindst grad "tilintetgøre" vores økonomi. De dør jo alligevel snart, eller hvad det nu var du skrev tidligere. Alle de penge vi ville spare...

Og det er egentlig her diskussionen falder fra hinanden. Hvis du kun vægter økonomiske hensyn, som du efter eget udsagn her gør, så begrænser det løsningsmodellerne en del. Vi behøver ikke tænke så meget på overbelastningen af sundhedssystemet, da vi bare lader være med at behandle de overskydende.

Alternativt, så kunne man gå mere holistisk til værks, og godtage, at frihedsrettighederne også er et relevant parameter, sammen med menneskeliv og økonomi.
Måske man skulle overveje hvad det gør ved et folks selvforståelse, hvis man oplever det der sker i Italien også. Apropos det enorme traume "isolationen" er, kun at kunne lege med et par venner, at tilbringe tid med sin forældre og holde afstand i Netto.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Geddar

Du forestiller dig måske, at man drøfter hjælpepakker, nedlukninger mm. uden at vende udsigterne for at åbne for samfundet igen....?


Nej det er svært at forestille sig for det vidner jo om at der ingen plan er.

Men det er desværre det der er sket, eller også har man ihvertfald delt den i et lukket forum, som ikke har meldt noget videre. Der er ingen der kender til de udsigter du snakker om?

Ekspert? Nej, men hvis du er så sikker på det ville være en bedre løsning at melde ud med en konkret genåbning må du da have gjort dig nogle tanker om potentielle negative konsekvenser. Ikke?


Og det er da logisk at du ikke kan drive virksomhed på en masse fornemmelser og uden et perspektiv i det her. Har man nu mistet 50% af sin omsætning eller mere i måneden, er du nødt til at vide hvornår du har en chance for at kunne vende det forløb. Ved du ikke det, så er du nødt at kontrollere dit cashflow og justere virksomheden til med det samme. Du har da ikke andet valg.

Men omvendt, har man nu håb om at man kan vende tilbage til noget der minder om en normal situation i maj, så er der nok en del der vil udskyde fyringerne.

Og så skal man også snart have adresseret den bølge 2 og forsikre om en skudsikker plan.

Ellers vil der være mange erhvervsdrivende som forbliver lukket når bølge 1 klinger af.

Børnene er ikke i isolation. Der er sammen med søskende og forældre, og legeaftaler i begrænset og kontrolleret omfang er muligt. Kan du så underbygge det her bedre end din kommentar vedr. sammenhæng mellem dødstal og økonomisk krise?


Tæller psykologers holdning til den tidsubestemte isolation?

https://www.information.dk/indland/2020/03/coronapandemien-spreder-bare-virus-skaber-ogsaa-frygt-usikkerhed
IEB

Hvis du kun vægter økonomiske hensyn, som du efter eget udsagn her gør, så begrænser det løsningsmodellerne en del.


øh, vi snakker en koreansk løsning kontra en dansk.

Det bliver lige polemisk nok når du insisterer på at kende mine hensigter og det handler om at dræbe alle ældre.
@Hausser

Læs dit eget link

"Psykologisk forskning i krisesituationer som den her viser, at adfærd for det meste normaliseres på relativt kort tid, når situationen kommer under kontrol. Det vil nok også ske her,« siger Keld Molin."
@Hausser,

øh, vi snakker en koreansk løsning kontra en dansk.


Så må du jo lade være med at kommunikere så nonchalant. Du skriver at siden vi allerede går på kompromis med frihedsrettighederne, så er det, hvad, ok med konstant overvågning af os? Pointen er den samme. Det har en ideologisk omkostning, som skal med i kalkulen, og som ikke bare kan ignoreres, fordi...
Geddar

Vidner det om nogen plan?

https://nyheder.tv2.dk/business/2020-03-23-coronavirus-kan-udloese-den-stoerste-oekonomiske-krise-i-danmark-nogensinde

- Der er mange virksomheder, der har svaret ”ved ikke”, når vi har bedt dem kigge ind i krystalkuglen. Så længe lægevidenskaben er i tvivl om, hvornår det her skal ende, er vi også usikre på, hvad de økonomiske konsekvenser bliver. Men det her er det foreløbigt bedste bud, siger Allan Sørensen.
Annonce