Kaffe
Det spørgsmål, du stædigt nægter at besvare, er: Hvordan implementerer man en test-isolér-strategi, når man ikke har kapaciteten til at at teste tilstrækkeligt, og når smitten er spredt i befolkningen?
Ja det var lidt af en blunder at man sagde nej til de 100K test fra Fyn og dem fra Korea. Ups.
Så manglende forberedelse og strategi, har gjort det svært. Som sagt, det er jo sådan man taber krige.
Men omvendt er vi vel også enige om at vi skal have åbnet op på et tidspunkt?
Men kan man nu teste 10.000 daglig og sætte hæren ind til formåle, som jo allerede har effektive værnemidler, så kan man jo starte med at få sig et overblik hvor galt det reelt er. Forkølelses, hoste, feber, alt skal testes.
Jeg tænker at når man har foretaget 100K test, så har man opnået noget af det man mangler, overblik og så kan man evt. begynde at isolere bestemte områder og begynde at lukke op der hvor der ikke er smitte.
Kan man åbne Nordjylland, så kan man jo allerede begynde at afbøde effekten og måske endda flytte kapacitet fra hospitalerne de kritiske steder hen.
Så spræng broerne og topeder færgerne til Sjælland og giv Jyden fri igen.