Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvad angår din aldeles ukvalificerede vurdering af, hvad man kan, og hvornår man kan det, kan jeg ikke sige så meget andet, end at hvis du var så klog, som du selv tror, havde du nok ikke haft så stort et behov for at sole dig i had på et anonymt internetforum.
Niddets arkivar
Tenver

Det har man i og for sig også valgt at gøre, helt eller delvist, nogle steder.


Yes, men hvis man ikke har tålmodighed til at effektmåle, kan de jo lige så godt skride til det ultimative stramning med det samme.

Eneste ekstra mulighed er så at lukke resten af erhvervslivet ned.

Så kan man måske kvæle virussen på den måde.

Så er Danmark så til gengæld også lagt ned økonomisk for de næste mange år.
moderator
@Hausser

Hvor stor en del af stikprøven skal så rettes mod Nordjylland, til den gradvise genåbning? Hvad bliver andelen af populationen du vil have testet, for at føle dig tilstrækkeligt sikker på smittefaren er langt nok nede? Og hvordan vil du begrænse mobiliteten fra andre regioner?
https://kortlink.dk/sudv
Kaffe

Er du fuld?

Og gider du ikke nok lade være med at gentage spørgsmålet om, hvorvidt der igen på et tidspunkt skal slækkes på restriktionerne? Ingen siger jo noget andet, fæ.


Nej, ingen har dog nogen anelse om hvad der skal til, ej heller dem der bestemmer.


Er det ikke helt vildt dårligt, at sundhedsstyrelsen ikke retter sig ind efter WHOs anbefalinger om så mange test som muligt? Man kan begå fejl, ja, men denne her er ret stor.

I Danmark er man vant til at vente til det absolut kritiske tidspunk ved håndtering af menneskers kvaler i sundhedssystemet. Hvis ikke test en masse sættes i gang, så ses vi bare til juni.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det har du intet belæg for at påstå, Hausser.
Niddets arkivar
clausp

Kan et tiltag da ikke blive for vidtgående tænker du?

Støtter du også at de begynde at svejse os inde, China style? Hvorfor ikke bare tage skridtet med det samme, for at begrænse spredningen?

Hvis man ikke er indenfor en tidsramme hvor man kan måle en effekt af de sidste stramninger, hvilken mening giver det så?


Nøgleordet er proportionalitet, og jeg tænker at de fleste herinde vil opponere imod indesvejsning.Såfremt folk ikke kan finde ud af overholde f.eks. en karantæne, så må de individuelt blive overvåget, og såfremt de så ikke kan styre sig igen, ja så må de jo anholdes af politiet eller lign. Det andet er jo for sygt og vel sagtens kun noget der i disse dage kan finde sted i Kina. Men magtmidler må der jo til hvis folk ikke kan holde sig inden døre når man er i karantæne.

Iøvrigt så er det der foregår i Israel rimeligt bekymrende. Det er ikke fordi jeg anser Israel som det mest gennemskuelige land, eller iøvrigt skal gøre mig til ekspert på hvad forholdet helt præcist er dernede, men alt andet lige syntes jeg det, som der sker dernede viser, at man selv i et meget oplyst samfund skal være opmærksom på de uendelige magtmidler, som en regering har, og de muligheder der kan opstå i forbindelse med en sådanne situationer. Uden yderligere sammenligning iøvrigt.

Iøvrigt syntes jeg også det er på plads at huske på Kinas fantastiske rolle i den her epidemi. Et fantastisk land på mange måder.
@Hausser:
Du må være kognitivt udfordret. Jeg skrev dette:
Hausser, hvis man laver en masse tiltag og man således ikke får en stigning i antallet af tilfælde, hvordan ved man så at de virker? Og vigtigst af alt: hvordan undgår man at fjolser som dig ikke står bagefter og påstår at tiltagene var for vidtgående under henvisning til statistikken?

Og du svarer dette:
Kan et tiltag da ikke blive for vidtgående tænker du?

Støtter du også at de begynde at svejse os inde, China style? Hvorfor ikke bare tage skridtet med det samme, for at begrænse spredningen?

Hvis man ikke er indenfor en tidsramme hvor man kan måle en effekt af de sidste stramninger, hvilken mening giver det så?
"Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try." - Homer Simpson
Det ser ud til de "effektmåler" uge for uge.

Der er tilsyneladende lige foreslået lovgivning, der vil gøre ekstra stramninger muligt, såfremt det vurderes nødvendigt.

Så det kommer nok an på kurven.

Det giver vel aldrig rigtig mening at skyde med spredehagl, men det er åbenbart løsningen lige nu. ;)
Geddar

Nordjylland kunne være en mulighed fordi der aktuelt kun er få testet smittet deroppe.

Hvis 10.000 prøver viser en meget lille mængde andel af smittede, så mener jeg der bør åbnes. De smittede hjemmeisoleres. Folk der arbejder, men bor udenfor i regionen temperaturmåles på vej til arbejde eller evt. på arbejde (ansvarlig udpeges). Mindste feber, hoste, udløser en test.

Samme med folk der navigerer den anden vej


Med 100K test pr ugen fra Fyn, bør det ikke være en begrænsning. Hæren har 40-45.000 mand ansat, kvalificeret medicinsk personale og rigeligt med værnemidler så de bør bestemt kunne løfte opgaven.

Kan blive nødvendigt med et forbud mod at køre ind i åbnet region hvis man bor i en "rød".

Kineserne begrænsede også de domestic rejsemuligheder og havde effekt med det, så det kan blive aktuelt.
Annonce