Men jo, der er selvfølgelig risikoen for, at vi ender med at se dumme ud.
Hvis den eneste risiko var at vi ville se dumme ud, ville jeg personligt betale PostNord-porto for at sende 20 respiratorer af sted i morgen. Men den reelt store risiko er at vi pludselig mangler dem herhjemme og at folk så bare begynder at dø i København eller Århus i stedet.
Jeg kan ikke lige finde nogle nyere tal, men jeg mindes at have læst at den gennemsnitlige tid patienter skal bruge respirator, er et sted mellem to og tre uger. Og hvis vi så pludselig står og mangler, skal vi så bede italienerne om at slukke for nogen så vi kan få dem tilbage igen inden det begynder at koste danske liv, eller skal vi acceptere at vi potentielt ofrer en gruppe danskere, for at have reddet flere italienere end der dør danskere i den anden ende?
Og til spørgsmålet om dødelighed uden lægehjælp, så regner man stadigvæk med at 15% ud over de 5% der ender i respirator, ender i kritisk tilstand og har brug for ilt, de der store poser man ser på hovedet af patienter i Spanien og Italien der prøver at udligne trykket i lungerne og lignende. Så helt uden lægehjælp og medicinsk behandling, vil dødeligheden nok være uoverskueligt høj.