Snak

Mere indhold efter annoncen
jensmoch

Om vi opnår flokimmunitet inden en vaccine er måske tvivlsomt, men vi skal have så mange smittet at vi kan åbne op for samfundet og få hjulene igang på et helt andet niveau end 1. gear.

Lægerne siger det også, vi skal alle smittes, så det er en alment accepteret strategi. Tempoet er blot det som er usikkert.

Til den tid har vi så forhåbentlig en vaccine som kan give til alle svage borgere..
Uanset om V bliver direkte inddraget eller ej så bliver det regeringen der sidder med aben i vælgernes optik.

Jeg forstår godt Mette F. V kan godt få indflydelse men vælgerne kommer ikke til at bebrejde V noget. Så er det bedre at køre selv.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Det er da problematisk at regeringen ikke vil dele de data og modeller, der danner grundlag for deres beslutninger, med resten af folketingets partier.

Det gør det jo mere eller mindre umuligt at stille regeringen til ansvar, for den måde de håndterer situationen på.

Jeg er da sikker på at regeringen gør alt hvad de kan, for at håndtere krisen bedst muligt, men de repræsenterer altså ikke alle danskere, og bør inddrage resten af folketingets partier.

Med tanke på de sager, der har været omkring udnævnelse af pressechefer, og det at de har kontaktet og lagt pres på kritikere af regeringens håndtering, tegner der sig bare et billede af at regeringen går meget langt (for langt) for at undgå nogen former for kritik. Det er sgu lidt magtliderligt.
moderator
@Hausser

"Med andre ord, man ved det ikke."

Nej. Dét som jeg skrev.

"Så er det en god ting at vi ligger så langt under den grønne kurve? Eller er det et både/og svar?"

Se ovenfor.

"Hvilken risikoprofil bruger i da i forhold til fyring af jeres funktionærer når man går fra 110 til 10-20% forventet omsætning per måned og ikke kan se en ende på det? Du er med på at det handler om at undgå fyringer, ikke sandt? Du ved en masse her og har vist også læst Mintzberg, så del da ud?"

Vi har skåret en del ting. Men det skyldes 100% virussen og 0% regeringen. Havde regeringen ikke reageret kraftigt nu ville vi sandsynligvis ende med at skære mere til. Vi har ageret ud fra den læring vi har gjort, delvist her fra Danmark, men i højere grad ift. hvad der sker i udlandet, der har en betydeligt større effekt for vores økonomi. Vi ville under ingen omstændigheder kunne undgå at skære meget til. Og nu vi har skåret til opererer vi med et udsyn på mindre end et år, da vi vil kunne se følgerne i form af hvor lang tid det her trækker ud på de forskellige markeder, konkurser osv. Vi kunne ikke drømme om at lægge længerevarende strategiske planer og tidsrammer når vi pt. ikke ved mere.


https://kortlink.dk/sudv
@Hausser
Som Bosse, mener jeg, har nævnt tidligere, så er det jo netop det modsatte af en undtagelsestilstand. Ideen er jo netop, at man kan handle hurtigt og effektivt i takt med at der kommer nye oplysninger, frem for at man skal diskutere frem og tilbage i uendeligheder.

Det er da lidt specielt her og nu, men på den anden side er det tilgengæld KUN sosserne der sidder med aben efterfølgende. På den vis synes jeg egentlig det er meget fint. Hvis vi om 1, 3 eller 5 år finder ud af, at det har været håndteret helt forkert, så er det S ansvar. De kan ikke tørre den af på sådan noget som ´et bredt samarbejde af partier´, ´et enigt folketing´ osv. Jeg er personligt rimelig tilfreds med, at du og jeg efterfølgende ved hvem der har truffet beslutningerne, og hvem vi i så fald kan lade være med at stemme på - Jeg ville dog nok ikke stemme S uanset, men der er da nærmest ikke noget værre, end når der ikke kan placeres ansvar for åbenlys svigt eller inkompetence - som tilfældet ofte har været med tidligere skandaler.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Gunner
Beregninger er delt men to ting.

Regeringen bestemmer hvad der skal laves beregninger på.

Regeringen bestemmer efter hvilket scenarie genåbningen sker.
Det forstår jeg godt. Det bliver regeringen der for vælgerne står med aben eller æren når tegnebrættet gøres op.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Det udelukker vel ikke, at man er mere transparent omkring hvordan og hvorfor man tager de beslutninger man gør.
Det er jo altid den siddende regering der står til ansvar, men det betyder jo ikke demokratiet skal sættes ud af spil, "bare" fordi det er en krisesituation.

Det er i min verden absolut nødvendigt, at folketinget og befolkningen, har mulighed for at kontrollere og stille sig kritisk overfor regeringens beslutninger. Det er svært når de holder kortene så tæt på kroppen.
Beregningerne er delt nu men der er vist ikke lagt op til at de øvrige partier får ret meget indflydelse.

Jeg forstår det godt.Det bliver regeringen der står til regnskab over vælgerne.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Jeg tænker at der ikke er den store forskel på danske og svenske børn


Der er den betydelige forskel at svenske børn er intetkøn.

Jeg syntes engang jeg læste noget om at virussen skader lungevæv, og det er træls, hvis man ikke har så stor en lungekapacitet. Hvad med alle andre? Det ødelagte lungevæv, kommer det sig fuldstændigt eller risikerer man mén, betydelige eller ej?

Den ene af mine unger har ofte nogle forkølelsesture med falsk strubehoste, hvor hun har svært ved at få vejret. Det er ikke sikkert coronavirussen har nogen indflydelse på det, men som uoplyst lægmand er jeg ikke helt overbevist om, at jeg synes det er fedt, at hun skal ned og dele snot med idiotforældres børn.
fck-medløber.
Så hold hende hjemme hvis du er nervøs, det virker da mest fornuftigt? Hvad mener du alternativet er?
Annonce