Snak

Mere indhold efter annoncen
Der er ingen korrelation mellem partifarve og corona-indsats, til gengæld lader der til at være en korrelation mellem den pågældende leders køn og corona-indsatsen.

Jeg synes stadig den genåbningsforhandling er lidt af en skueproces.
"Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try." - Homer Simpson
Der er demo mod regeringen 16/5.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Er det bare sådan mod regeringen generelt eller har de et specifikt formål?
"Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try." - Homer Simpson
Vi er styret sikkert igennem med Mette F, men det var vi sgu også med Lars Løkke.
Der er intet der taler for at den bitre, småtossede landskinke stadig besidder fornuft og ville have taget nogen form for gennemtænkt beslutning i dette sammenhæng. Nærmere det modsatte, med hans konstante leflen for mindre fornuftige partier som LA og DF. Hans sure opstød på sociale medier og i online-artikler har intet hjulpet på nogen måde og har mest af alt tegnet et billede af en smålig, misundelige mand der er ude af trit med virkeligheden. Et ægte eksempel på, hvor ubrugelig en (tidligere) opposition kan være, når de ikke ønsker at bidrage med noget konstruktivt.

Jeg tror ikke partifarven havde gjort den store forskel havde en Jakob Ellemann-Jensen været i spidsen, men lidt forskel gør det, når man alligevel sagtens kan være stolt af hvad Mette Frederiksen har præsteret indtil videre. Måske havde Jakob Ellemann-Jensen været mere klar i spyttet på pressemøder, men man skal have placeret hovedet langt oppe i røven på sig selv for ikke at være stolt af, hvor imponerende Danmark har klaret krisen indtil videre.
moderator
Fatter ikke helt denne genåbning. Restauranter må åbne 18. maj men først 8. juni må man samles mere end 10. Der er vel rimelig mange restauranter hvor det ikke kan betale sig at have åbent hvis der kun må være 10 personer.
Dette er en signatur.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg tror at det skal forstås som at man ikke må have selskaber på over 10 men man må godt være mere end 10 på selve restauranten med behørig afstand mellem grupperne osv.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Forhammeren - det er også sådan jeg tolker den. Det giver vel også umiddelbart fin mening.

@Robert

Det er sjovt. Nu sad jeg og så den norske debat mellem arbejderpartiet og regeringen. Det kunne måske give et lille tegn på, hvordan en Venstreregering havde klaret det - selvom der er nuanceforskelle fra de norske partier til Danmark.

Der bliver da i al fald åbnet temmeligt dramatisk op nu. Udsigterne var, som jeg forstod det, at man nærmest vil åbne helt op i løbet af en måned til halvandens tid.

Bosse må lige korrigere mig hvis der var noget der røg i oversættelsen undervejs.
moderator
Er det sådan? Jeg synes kommunikationen er rimelig uklar. Hun snakker og snakker og smiler og smiler, men tingene er ikke lysende klare.
Dette er en signatur.
Sir - enig. Det er min største anke i forhold til åbningen i går, der er fortsat enormt mange gråzoner, hvor jeg stadigvæk dagen derpå mangler klare retningslinjer.

Jeg har fuld respekt for at det er en sindssygt svær balancegang og at man ikke kan stå på en times pressemøde og gå i detaljer med alting, men det er temmeligt klart at flere af genåbningsinstitutionerne, skoler, restauranter, værtshuse mm. bliver mere på halvt blus.

Forventeligt, bevares, men jeg kunne godt have tænkt mig at Mette havde været mere klar i spyttet om disse ting.

Mon ikke det bliver noget med generelle retningslinjer.
Rimelig dårlig behandling af 1. og 2.g´erne. Hun står med et stort smil på pressemødet og siger, at nu kan hun give en besked, som rigtig mange unge har ventet på.

Og så åbner hun for alle folkeskole- og efterskoleelever. Men nævner ikke gymnasieelever med et ord. Ingen af journalisterne spørger til dem.

Og nu kan man så tyde ud af planlægningen af de næste faser, at de ikke må komme i skole før august, selvom forlystelsesparker kan åbne fra juni.

Det giver sgu ikke særlig meget mening, at de skal sidde og rådne op i tre måneder mere.
Annonce