Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis de havde været klar mandag skulle man bare høre på at man godt vidste at sundhedsstyrelsen ville ændre afstandskravet.

Det kom som bekendt som en stor overraskelse for alle.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Måske man kunne sende folk i isolation i sommerhuse på Vestkysten i stedet for at sende dem på hotel. Hvis folk skal selvisolere på hotel på det offentliges regning, hvordan skal det mon føres ud i livet. Staten/kommunerne er vel i så fald nødt til at leje hele hoteller eller en hel fløj som minimum, så smittede ikke mingler med ikke-smittede.
Sveriges seneste antistofundersøgelse viste, at 0.9% havde haft virus. For Stockholm var tallet 2.3%. Prøverne er taget mellem 21.-24. april. Desværre testede man totalt kun mindre end 3000 mennesker, så tallene må være behæftet med en vis usikkerhed.

Herhjemme er der også kun inviteret 1800 med i en tilsvarende undersøgelse, og med al respekt for de dygtige statistikere, der givet er involveret i planlægningen, er det uambitiøst med så lille et udsnit af befolkningen. Indkald 100k til antistoftest. 200k? Hvorfor ikke. Der skal træffes politiske beslutninger med store både sundhedsmæssige og økonomiske konsekvenser, så jo mere præcist et billede vi kan få af virusets spredning, desto bedre og mere informerede beslutninger, kan der tages.
Hvor kan man læse mere om det henne?

Hvis de har testet 3000 mennesker og så lille en andel har antistoffer, så trækker det fuldstændigt tæppet væk under Tegnells fremstillingen af tingenes tilstand.

Det er klart, Duck, at det er behæftet med stor usikkerhed, men det giver om ikke andet et fingerpeg om øjebliksbilledet. Med tal i den størrelsesorden er der næppe tale om at 20-25% har været smittet, som Komiske Anders gerne vil have.
"Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try." - Homer Simpson
Tak!

Der er to muligheder:
1) Langt færre har været smittet end de svenske myndigheder troede
2) Få danner antistoffer som er længerevarende

2) vil betyde at man kan blive smittet igen. Men det mest sandsynlige er nok 1).

Uanset hvad, så kommer de til at døje med det i længere tid i Sverige.
"Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try." - Homer Simpson
Ha ha Ellemann forhandler med en kvinde ... prøver at finde ud af om det er smittetryk, respirator eller noget tredje der er kriteriet og får at vide at “det er det hele” ... min gamle tese om at hovedårsagslæren ikke er opfundet af en kvinde ...
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Uanset hvad, så kommer de til at døje med det i længere tid i Sverige.

Kommer alle ikke til at døje med det, til der er fundet en vaccine?
(bortset fra de få lande, der lykkes med inddæmningsstrategien)
http://www.paulgraham.com/disagree.html
Kommer alle ikke til at døje med det, til der er fundet en vaccine?

Jo, men i forskellig grad. Hvis man har markant højere prævalens, så kan man ikke rigtig åbne noget uden at det løber løbsk.
"Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try." - Homer Simpson
Duck

Hvor har du de tal fra?
Annonce