Snak

Mere indhold efter annoncen
Stephen?
Niddets arkivar
"Og den nederdrægtige uretfærdighed, du nu udsættes for, fordi du har begået den forbrydelse at kalde den, som du ser den, kommer fremtidens generationer til at græmmes ved!"

Filmpotentiale.
Kaffe,

De folk jeg har snakket med i dag er meget enige med mig. Det er den offentlige debat der er monopoliseret og man får jo direkte opfordringer til ikke at ytre sig imod myndighederne. Cute i disse Muhammedtegningstider - men det hykeri overrasker jo ingen.

Iøvrigt er loven ved at blive vedtaget as we speak, men det konkrete indhold vil blive fastlagt i en bekendtgørelse fra JM som vi vel har i aften, tænker jeg, men her er hovedlinjerne:


"Efter det foreslåede stk. 1, 1. pkt., kan sundheds- og ældreministeren, når det er nødvendigt for at forebygge eller inddæmme udbredelse af en alment farlig sygdom her i landet, efter forhandling med justitsministeren fastsætte regler om forbud mod afholdelse og deltagelse i større forsamlinger, arrangementer, begivenheder m.v.

Der vil med hjemmel i bestemmelsen kunne fastsættes regler om, at det er forbudt at afholde eller deltage i større forsamlinger, arrangementer, begivenheder m.v. Det vil i den pågældende bekendtgørelse skulle fastsættes, hvilken størrelse af forsamlinger mv. forbuddet gælder for. Det er umiddelbart hensigten, at grænsen skal være 100 personer, men antallet vil kunne hæves eller sænkes afhængigt af, hvad der vurderes at være nødvendigt for at forebygge eller inddæmme udbredelse af den pågældende sygdom. Det vil også skulle fastsættes, hvordan antallet af personer nærmere skal opgøres.

Reglerne om forbud mod afholdelse og deltagelse vil kunne omfatte forsamlinger, arrangementer, begivenheder m.v. Dette skal forstås i bred forstand. Enhver situation, hvor personer opholder sig sammen, vil kunne være omfattet. Der vil f.eks. kunne være tale om koncerter, idrætsbegivenheder, fester, generalforsamlinger og møder i selskaber eller foreninger.

Efter det foreslåede stk. 1, 2. pkt., kan regler fastsat i medfør af 1. pkt. omfatte både indendørs, udendørs, offentlige og private forsamlinger, arrangementer, begivenheder m.v.

Forbuddet i bekendtgørelsen vil således ikke skulle være begrænset til begivenheder, hvor der er adgang for offentligheden, men vil også kunne omfatte rent private begivenheder, herunder i private boliger.

Reglerne om forbud vil ikke omfatte almindelig tilstedeværelse på en arbejdsplads, men vil dog kunne omfatte forsamlinger på en arbejdsplads, f.eks. fællesmøder."


Barer, diskoteker og butikker er ikke specifikt nævnt i lovbemærkningerne.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Haha, Kaffe.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Forloren skildpadde fra Beauvais. Er der mennesker der kan lide det?


Kombineret med pulverkartoffelmos var det noget jeg spiste en del af, da jeg studerede. Nammenam.
fck-medløber.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er jeg den eneste der tænker at mediernes svælgen i denne virus sammenholdt med regeringens retorik er ekstra forstærkende når det gælder panik blandt de almindelige borgere?

Kombineret med pulverkartoffelmos var det noget jeg spiste en del af, da jeg studerede. Nammenam.
Jeg skulle lige til at spise og du har lige ødelagt min appetit. Tak skal du have.
Nej Wise. Medierne har fra start været for meget.
Jeg læste det som om Elendil havde studeret nammenam.

Men jeg er også temmelig ør af sult - jeg nåede ikke i Bilka i går aftes.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Stive.

Vi har fået etableret, at du ikke er læge, ikke? Faktisk har du jo ingen kvalifikationer overhovedet til at udtale dig så skråsikkert om hverken denne specifikke virus eller nogen som helst anden pandemisk spredning af en sygdom, som du gør.
Hvad årsagen er til, at du på trods heraf er helt overbevist om, at du ved bedre end myndighederne, svæver lidt i vinden, synes jeg. Det eneste, du har, lader det til, er din enorme stædighed og en grundlæggende opfattelse af egen fortræffelighed flankeret af sådan en temmelig tennage-agtig illusion om, at det udtrykker en enorm grad af selvstændighed, personlighed og kant at mene det modsatte af, hvad de voksne siger.

At citere den hastelovgivning, der er i gang med at blive vedtaget, er ikke et argument for, at den er udtryk for en kvindagtig overreaktion. Det er det heller ikke, at dine venner synes, du har ret.

Den offentlige debat er i øvrigt ikke monopoliseret, dit fæ. Men det er sgu da indlysende, at man i en alvorlig krisesituation ikke bruger dage på diskussioner.

Summa summarum: Fremlæg ét medicinfagligt argument for dine påstande, eller hold din fucking kæft. Og hold især kæft med din offerrolle. Hvor usmageligt narcissistisk har man lov til at være?
Niddets arkivar
Annonce