Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Det påpeges vel bare at der er visse situationer med overrepræsentation, der skaber et dårligt indtryk af de mange der ikke skaber problemer. Med andre ord at der er problemer med få, som så desværre går ud over mange.
https://kortlink.dk/sudv
Nej, den beskrivelse mener jeg bestemt ikke er dækkende.
Jeg har det generelt ret nice med folk. Jeg er venlig og imødekommende.

Det er rigtigt at jeg har det anstrengt med uromagerne fra Gellerup. Jeg har bestemt fordomme om de typer derude, som de så også virker til at gøre alt for at leve op til.

Jeg er godt nok heller ikke vild med etnisk danske uromagere. Måske er det uromagere per se, jeg har det stramt med.

moderator
Og hvorfor er den så ikke det, weitergehts?
https://kortlink.dk/sudv
Fordi du bl.a. overser ”pikhovederne i Gellerup,” ”Jeg kender i hvert fald ganske mange der er træt af arabere” og ”små røvhuller af anden etnisk herkomst”. Og dermed falder du jo desværre i samme grøft.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har ikke fyldestgørende empiri der understøtter denne påstand, men jeg føler mig personligt ret overbevist om at problemet med racisme i Danmark er meget, meget større end rigtig mange af os hvide privilegerede samfundsborgere har en tendens til at gå og tro.

Hvis man tilhører ovenstående kategori, så tror jeg man ville blive decideret chokeret hvis man "fik lov" til at rende rundt i en måneds tid i DK anno 2020 i en krop der tilhører et medlem af de her udsatte grupper.

Så selvom det selvfølglig vil være tåbeligt at påstå at vi har de samme problemer som USA har, så synes jeg at demonstrationen ikke bare var/er helt på sin plads men i dén grad også var/er nødvendig.
Men dem der laver uro i Gellerup er da en flok pikhoveder? De ødelægger det jo for alle. Du troede måske at det betød at jeg mente at alle i Gellerup er nogle pikhoveder?
Det at nogle ser ned på fremmede, fordi visse fremmede begår ulovligheder, er jo netop et udtryk for fordomsfuld adfærd eller racisme.
moderator
Jeg synes heller ikke den pointe var så svær at fange.

Må man godt snakke om "røvhuller i Gellerup-parken", weitergehts? Merc ser ikke ned på fremmede, men på røvhuller.
https://kortlink.dk/sudv
Men hvem siger at jeg ser ned på alle "fremmede" fordi jeg synes en lille gruppe, der i øvrigt ødelægger det for de mange, laver ballade og er nogle pikhoveder? Du må gerne svare mig direkte nu.
Annonce