@ Hausser
Præmisen er at de ikke havde noget valg. De skal reagere, men de skal fandme ikke gå i panik og udslette et erhverv på så løst et grundlag! Skulle de have udslettet grisene, kattene eller hundene hvis SSI havde sagt det? Hvis SSI havde sagt det var en trussel mod folkesundheden? Hvad tænker du? Det handler jo om at reagere hurtigt og hellere for meget end for lidt. Dem der tøver, taber..
Jeg kan ikke se, hvordan du på nogen måde demonstrerer en fejl i min præmis. SSI har meldt hårdt ud til regeringen, og regeringen skal nu beslutte, hvordan man reagerer. Det er min præmis.
Du siger, at der skal reageres, men hvad mener du, der skulle være gjort, der ikke involverer aflivning af mink? Du har indtil videre konsekvent snakket udenom på det punkt.
Og ja, hvis grise, katte og hunde var en seriøs trussel mod folkesundheden, så skulle vi også meget kraftigt overveje at komme af med dem. Vi afliver hunde med rabies og grise med svinepest helt trivielt. Men her er det overraskende: grise, katte og hunde er ikke en trussel hvad angår corona-virus. Det er mink til gengæld.
Oplyst grundlag og dokumentation før udslettelser og nedlukninger tak! Og nej tak til ulovligheder og overgreb fra staten tak! Når man reagerer så ultimativt, så dur det bare ikke at man hverken har grundlaget eller hjemmel på plads.
Og igen igen, al denne diskussion kunne være undgået med åbenhed og dialog fra både regeringen og SSIs side og delt dokumentation i tide. Det er et gigantisk selvmål fra begges sider og den kommer til at koste.
Nu snakker du jo om proces. Og ja, det her kunne være håndteret meget mere elegant, men... At processen havde været pænere ville jo ikke ændre ret meget ved, at der ikke er ret meget valgfrihed her. Vi har umiddelbart ikke så mange mulige løsninger.
1) Slå mink ihjel, problem løst.
2) Lad mink leve, uagtet at vi ikke kan beskytte mink imod covid-19, vi ved ikke hvilke mutationer mink har, vi har set én træls mutation, og vi ved at smitte går fra mink til mennesker.
3) ?
Vil du forklare mig, hvordan løsning 2 er bæredygtig? Vil du alternativt forklare hvad løsning 3 er? Hvis ikke, så er vi jo tilbage ved løsning 1.
Hvem snakker stadig om problemet i forhold til Vaccinen? WHO gør ikke og tror heller ikke SSI gør mere?
Nu er der ikke én vaccine men derimod en lang række af potentielle vacciner, der udnytter forskellige sårbarheder i virusset til at skabe resistens. Og indtil videre har jeg ikke hørt nogen direkte modsige SSI´s konklusioner.
Cluster-5 er ikke helt i mål, i forhold til at undergrave en vaccine, men den er et skridt tættere på, og hvad tror du kunne ske, når vi så begynder at vaccinere, hvis ellers fx cluster-5 bliver udbredt? Vil der i det tilfælde være en nemmere evolutionsmæssig sti til en vaccine-resistent virus? Hvordan tror du, andre lande vil reagere på det?