Snak

Mere indhold efter annoncen
Der kan også ske “intet” på et år, hvorefter loven får lov til at dø som planlagt. Dit scenarie bygger lidt på en forestilling om, at Mette sidder ude på Marienborg, kronraget og med en hvid kat på skødet, imens hun griner ondskabsfuldt og planlægger, hvordan hun kan gøre livet mest surt for danskerne.

Jeg er ikke socialdemokrat og ikke synderligt begejstret for Mette, mildt sagt, men tror du virkelig, at hun ønsker at undertrykke befolkningen og tilrage sig mest muligt magt uden demokratisk kontrol?
"To defeat an enemy you must know them. Not simply their battle tactics, but their history, philosophy, art." - Grand Admiral Thrawn https://www.youtube.com/watch?v=48H34ukFe8g
I de våde drømme hun har klokken 3 om natten, ja.
Alex Ferguson: "Elland Road is the most intimidating venue in Europe." Leeds! Leeds! Leeds!
Hvorfor tror du det?
"To defeat an enemy you must know them. Not simply their battle tactics, but their history, philosophy, art." - Grand Admiral Thrawn https://www.youtube.com/watch?v=48H34ukFe8g
Som jeg skrev før, så er det enhver socialdemokrats våde drøm at have et samfund hvor alle fedter ind og ikke gør noget uden for normen. Dette samfund opnås selvfølgelig bedst med streng kontrol og rapportering til toppen.
Den ægte socialdemokrat har en psykotisk kommunist indeni, der bare venter på at blive lukket ud..
Alex Ferguson: "Elland Road is the most intimidating venue in Europe." Leeds! Leeds! Leeds!
Der kan ske meget på et år. Lur mig om de ikke bliver enige om at det har været ret lækkert at pisse på folks rettigheder i det år der er gået, og bliver enige om at opretholde en del af dem.
Det er trods alt nemmere at kigge ind af folks vinduer når man har loven med sig.

Det næste bliver sikkert, at de nu også må læse dine mails uden dommer. Det kunne jo være at du afslører overfor dine venner at du har virus, og derfor har brug for en tvangsindlæggelse. Hov,,, vent.


Det bliver simpelthen ikke meget dummere. Om man stemmer blåt, rødt eller blankt, så burde alle kunne indse, hvornår man skriver noget fordrukkent sludder, men sådan er det åbenbart ikke.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ej, det er bare gas...
Godmorgen alle sammen. Solen er endelig fremme og vi har alle fri til at gå udenfor og nyde den.
Sluk for tv´et og kom med ud og leg.
Alex Ferguson: "Elland Road is the most intimidating venue in Europe." Leeds! Leeds! Leeds!
Vi kan være uger fra at være i potentielt lockdown, hvor kun supermarkederne er åbne. Så vidt jeg er orienteret, så er det tilfældet nu i Østrig. Italien står allerede i situationen.


Madrid har lukket alt på nær supermarkeder, apoteker, aviskiosker og tobaksforretninger.
Lets face it, comedy is a dead art form. Tragedy, now that is funny...
Merc,

der skal da bare tages hensyn.

Til de arbejdsløse, dem, der arbejder i normale dagtimer, dem, der arbejder om aftenen/natten/møder tidligt.

Ergo, alle mødes i supermarkedet kl. 17.

I øvrigt, kan jeg ikke blive fyret fra noget, jeg ikke har. Jeg er nemlig så heldig, at jeg ikke er ramt af nogen arbejdsvirus.

Men nu er jeg heller ikke gået i panik, endnu, kan være det er dér fejlen ligger, hos mig. ;)


Madrid har lukket alt på nær supermarkeder, apoteker, aviskiosker og tobaksforretninger.


Gode nyheder. Ungarn og Slovakiet har jeg også hørt rygter om. Belgien lukker ned i weekenden. Sådan startede det jo også i Italien. Snart kan Danmark og Tyskland følge trop.


Kan erhvervslivet virkelig æde dette?
"Vi er bare ikke bedre"
Peace

Skal vi ikke lige skrue ned for psykosen.

Der er nogle der hamstre, hvilket er en helt normal adfærd og reaktionsmønstre i ekstreme krise situationer. da reptil hjernen kan tage over for visse individer. Jeg har hørt om og kender folk med lange fine uddannelser der som det første tog ned for at stå i kø for at købe et vognlæs toiletpapir, gær og dåsemad.

De har ikke fjernet hjemmets ukrænkelighed det har de røde forhindret, de blå var derimod mere end varme på foreslaget og kunne forestille mig man i df nok næsten blev seksual opstemt over det.

Du fatter også nul man gør det her for at forhindre at sundhedsvæsnet ikke falder sammen under et stort pres for akutte indlæggelser, hvis du havde fulgt bare lidt med istedet for at lytte til tankerne oppe i dit hoved, så havde vist to kurver.

En normal influenza har stor del af befolkningen resistens overfor og vi har vacciner til de svage og ældre. Det er ikke tilfældet med Covid-19.
Annonce