Interforlivet
Vi agerer netop ikke med bind for øjnene. Jeg læste så dit indlæg som indeholdende en påstand om at det ville være bedre hvis vi gjorde det forstået på den måde at du mener vores viden omkring de nye mutationer resulterer i uhensigtsmæssig ageren.
Vi agerer igen i frygt og uvished, på baggrund af en uundgåelig mutation. Nu har man, selvfølgelig, også fundet en række andre mutationer og dem vil man blive ved med at finde så længe man leder, der er vel ikke nogen der tror andet?
Men giver det mening at forholde sig aktivt til alle de mutationer? For vi kan jo blive ved og i folkesundhedens navn, er der sikkert allerede nogen som er klar til at afskrive 2021. Der er jeg ikke kommet til endnu.
til at det giver rigtig god mening både at følge med og at gå med livrem og seler. Jeg kan derfor på ingen måde overhovedet følge dig i at det skulle være en god ide at give slip nu.
Hvornår mener du da vi kan give slip?
Eller du har måske også fået nogle stiklinger fra det træ som Mette bruger til at finansiere det offentlige med?