Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu vil jeg tage ud at løbe mine 5 km. Fordi jeg vælger at gøre det. Jeg kunne også vælge sofaen. Da jeg er oplyst, så venter jeg med det, til jeg har gjort noget godt for min krop og mit sind.


Jeg har lige valgt 8 Mariekiks med smør og skiveost, og at skylle det ned med Cola nr. 4 i dag. Jeg skal ikke afvises at nr. 5 (eller noget af den) kommer inden jeg kører hjem kl. 16.30.

Jeg tænker kommunen skal stå klar med et program til mig.
Silkeborg IF
Jensmoch

Hospitalerne har vel siden siden indlæggelserne begyndte at falde, forberedt sig på det kan godt op igen det er deres job.

Derudover så vil sommeren og vaccinerne betyde at presset kun vil være kort tid på hospitalerne og sikkert helt forsvinde i maj.

Som genåbningsplan vidste så er politikerne nu også villige til at lave hospitalerne få mere travlt i en periode

Kan ikke se hvorfor Sverige er relevant for situationen i DK, man kan altid finde et land hvor smitten stiger/falder
Den brasilianske udgave af Corona virus skulle nu også være nået til Danmark. Jeg må indrømme at jeg ikke er nogen ørn i hvad de forskellige afarter betyder, udover at jeg har ladet mig fortælle at den britiske er mere smitsom mens den sydafrikanske måske er delvist resistent overfor Astra Senica vaccinen.

Er der noget interessant at berette om brasser-udgaven?
Silkeborg IF
Hvem snakker om det skulle være særlig relevant for vores situation? Alt det jeg skrev handler om Sverige, som jo af flere herinde netop er blevet fremhævet som det lysende eksempel NaziMette burde have fulgt.

Derfor er det da, i forhold til tråden, ganske relevant at Sverige lige nu er i gang med at lægge hospitalerne om så de er forberedt på fuld belægning. Altså, at udskyde operationer, lukke ambulante afdelinger osv. Alt det flere herinde jævnligt giver nedlukningen skylden for.
Det er faktisk ikke en gråzone, Pink. Det er helt simpelt ikke selvforskyldt hvis man bliver fed. Det burde egentlig være til at forstå, selv når man, som jer to bøverter, har hang til det mest fladpandede sarkasme, der kan opstøves.

https://www.nature.com/articles/s41591-020-0803-x
Hvis nogen skulle have lyst til at komme videre fra den afstumpede opfattelse af fedme så er det her et godt sted at starte.
Og kaffe det er helt okay hvis du ikke kan lide formen det er præsenteret i, det står selvfølgelig stadig alle frit for at være skiderikker.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Dans venligst af i Vægt-tråden, kære meddebattører. Nu fylder vi FOR meget herovre (i overført betydning) i Corona-tråden.
Dans venligst af i Vægt-tråden, kære meddebattører. Nu fylder vi FOR meget herovre (i overført betydning) i Corona-tråden.


Nu stopper det fanme. Må de fede og overvægtige nu heller ikke være her længere?! Komplot siger jeg bare.
Silkeborg IF
Det er ellers en interessant debat, (lige bortset fra Pinks bidrag, der virkelig er dumt) langt bedre end alle Haussers komplet vanvittige corona raids.
Er der noget interessant at berette om brasser-udgaven?


Det skulle vidst være, at dem man troede havde opbygget immunitet via smitte godt kan blive smittet igen med den brasilianske version.
Liverpool FC og New Orleans Saints
Hvori består det dumme i, at jeg på forskellige måder forsøger at trænge igennem med den simple pointe, som mange andre end mig deler:

End of the Day er det dig selv, der putter maden, slikket og colaen i munden.

Det kan jeg godt se er super dumt. Nå nej, for det er det jo ikke. Det er super relevant, sandt og indiskutabelt.

Alligevel kommer der bare svinere og fordomsfulde bemærkninger uden belæg.
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Annonce