Snak

Mere indhold efter annoncen
Godt kørt af Kiserlovsky. Det bliver svært for Porte at holde det på 3 min.
Kan du komme til for moster?
Ja for virker til, Garzelli kørte stærkt på især sidste stykke. Scarponi gik fra at være foran ved mellem tiden, til nu 1.07 efter i mål.

Gerdemann skuffer fælt, næsten 6 min efter i mål.

Arg reklamer..
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Arroyo 1.20 efter ved mellemtid!
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Porte taber 2.17, men det til Garzelli vel og mærke. Ergo en flot præstation af den unge rytter, og generelt har etapen udviklet sig fordelagtigt for os.

Kiserlovski smider næsten et minut. Og sidste etapes enkeltstart mangler jo stadig, så måske vi kan avancere lidt. Basso overtager dog hans 2. plads, men der vel heller ikek så meget at indvende mod.

Nicki ryger, trods meget tidstab, ikke for grænsen alligevel.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Ahh ja, derfor jeg så nævner den uden, for har taget Galibier fra begge sider. Og så har man naturligvis også kørt Telegraphe. Jeg har dog kun kørt i det område, men overvejer at tage til Alsace næste år. Vil egentlig hellere have lidt kortere bjerge og så eventuelt lidt længere.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Imponerende, var det samme år?

Alsace er også yderst smukt område med især dets mange vinranker. Var der for tre år siden, hvor vi så bagefter tog på sightseeing i Strasbourg. Kan anbefales. Det jo noget helt andet historik og lokalpatriotisme, de har deromkring, så et museumsbesøg skulle lige prøves.

Personligt står den i år på Annecy, hvorefter vi traditionen tro tager ned til Nice og kigger lidt på Alberts enorme både og biler.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Nicky er i udbrud. Det var heldigvis bare for at spare kræfter at han var så dårlig i går. Dejligt.

De har 12 min med 79 igen ifølge feltet.dk. Kom så Nicky, gør som i touren sidste år.

Danilo Wyss (BMC), Alexander Efimkin (AG2R), Carlos Ochoa (Androni), Roman Kireyev (Astana), Yukiya Arashiro (BBox), Andrei Amador (Caisse d´Epargne), Ignatas Konovalovas (Crvelo), Leonardo Duque (Cofidis), Damien Monier (Cofidis), Simone Stortoni (Colnago), Danilo Hondo (Lampre), Marco Marzano (Lampre), Daniel Moreno (Omega Pharma-Lotto), Steven Kruijswijk (Rabobank), Steven Cummings (Sky), Vicente Reynes (HTC-Columbia), Mikhail Ignatiev (Katusha), Markus Fothen (Milram) og Nicki Sørensen (Saxo Bank)
er udbryderne
Kan du komme til for moster?
Jep, vi bor i La Grave i 5-7 dage, så der er masser af muligheder. Flere af dem der var med, kørte også La Marmotte ruten - nogen den hele og nogen uden Alpe d´Huez. Det er alligevel ret vildt, så er mine småture med 1-2 bjerge ikke så voldsomme. Men fik dog den ene dag, en ret voldsom tur, som også kostede en god hviledag af sig, kørte ned til Bourg, tog så til Col de Croix de Fer og derfra videre til Telegraphe og Galibier. Og så trillede jeg hjem. Det tog mig knap 10 timer, holdt dog også hvil undervejs. Men der var naturligvis nogen, der tog La Marmotte og var hjemme samtidig...

Cyclingnews har endnu engang taget fejl af Nicki og Chris:
"Efimkin and Sorensen are probably the strongest riders in the break in terms of climbing ability. The Dane having already won a stage in this year´s race."
Men der var naturligvis nogen, der tog La Marmotte og var hjemme samtidig...
Hehe lyder demoraliserende, men det altså et skønt område Rhône-Alpes.

Vi camperede i Le Bourg-d´Oisans og tog så som nævnt turen op ad Lautaret og Galibier. Nede i Valloire-dalen fik vi en bid brød, og så ellers hjem over la Croix de Fer. Alpe d´Huez var dagen efter, men blev vist mere en hyggetur end noget andet. Så det jo reelt set bare den omvendte tur.
Får sgu helt lyst til at vende tilbage nu.


Okay lyder godt med Nicki. Så skal der streames. Over 9 min har udbryderne med godt 30km igen.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Annonce