Snak

Mere indhold efter annoncen
@tobi

Jeg kom nok også til at læse dit indlæg lidt forkert.
Jeg tror heller ikke Schleck havde taget tid på Contador på Port de Bales, men jeg tror heller ikke han havde tabt tid. Og så var de jo altså endt i samme tid efter enkeltstarten. Contador havde så måske også kørt efter sejren på Tourmalet, hvis han ikke allerede var i gult, men han havde næppe vundet meget tid.

Og havde Contador kørt en mere vanlig enkeltstart havde han selvfølgelig vundet med 1-2 min. mere. Hvilket han nok også selv havde regnet med inden den etape.


Omkring Andys chancer i den netop overståede Tour, så var feltet stærkere end i 2009 og klart stærkere end i 2010. Han havde fået det svært, men de få enkeltstartskilometer havde selvfølgelig tilgodeset ham, men jeg tvivler på han havde slået Froome og Quintana. Men Bjarne havde dog nok sikret, at han ikke tabte tid i sidevinden


"I øvrigt ser jeg ikke rigtigt, hvorfor det er en rimelig antagelse, at Schleck ville være kørt fra Contador på Port de Balès"

Tjah, det at han havde slået hullet og, at han efterfølgende kørte hurtigere op til toppen end Contador efter han kom på cyklen er selvfølgelig rimelig gode indikatorer for det.

Men du har da ret, det er forkert ligefremt at antage at han ville være kørt afgørende fra Contador den dag.
"Wonder, and it's no wonder"
@GIGGSY

2010 var så en anden sag. Andy S. var blevet et år ældre og bedre og Contador nåede ikke helt samme højder. At kalde nogen af dem klart overlegen det år er bare lodret forkert.


Det har jeg virkelig heller ikke gjort...

Vi kan jo ikke vide, om Schleck fuldt ud ville have matchet Quintana og Froome i bjergene. Det bliver påstand mod påstand, og vi er tydeligvis uenige, så det er der ikke grund til at bruge meget mere krudt på.

Og med hensyn til det sidste - med at han er den seneste, der har vundet Touren og et monument, så bliver det lidt mærkeligt, når vi netop snakker om at han tabte Touren til Contador i 2010. Han havde jo åbenbart ikke niveauet til at vinde i 2010, selvom de næsten var lige, og så giver det ikke så meget mening at hive frem at han var den seneste der vandt Touren og et monument.

Men jo, han kunne da godt peake to gange, men han viste bare aldrig interesse for at gøre det i de to åbenbart inferiøre Grand Tours.
"Det har jeg virkelig heller ikke gjort..."

"Og Contador var jo tydeligvis bedre end Schleck dengang"

Dit svar til mit første indlæg peger ellers i den retning. Men fred med det.

Ja, vi kan jo ikke vide det. Min påstand er, at han ville have matchet dem. Selvfølgelig kun pga. årets rute og de manglende enkeltstarts kilometer.
"Wonder, and it's no wonder"
Så har Van Garderen også bestemt sig for at køre Vueltaen.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det bliver meget interessant at se hvordan folk som år(Aru) og lande(Landa) der har haft det som mål i lang tid kan køre op imod de etablerede stjerner der vælger at deltage. Umiddelbart forestiller jeg mig at den af landa og års(Aru) der bliver kørt for er forhåndsfavorit til sejren.
123
Det bliver meget interessant at se hvordan folk som år og lande der har haft det som mål i lang tid kan køre op imod de etablerede stjerner der vælger at deltage. Umiddelbart forestiller jeg mig at den af landa eller års der bliver kørt for er forhåndsfavorit til sejren.


Jeg har forsøgt at læse dit indlæg 3 gange nu, jeg forstår det simpelthen ikke.

år og lande? Landa eller års?

Jeg beklager meget, jeg er simpelthen ikke kreativ nok til at regne ud hvad der skulle have stået. Jeg tror jeg har fat i konteksten, altså at det bliver interessant at se om det er alle Tour rytterne der er bedst, eller de som ikke har kørt Tour´en, men har haft en målsætning om at gøre det godt i Vueltaen længe - Men hvad skulle der rent faktisk stå?
Silkeborg IF
Mon ikke han mener Landa og Aru?
Ahh. Selvfølgelig. Tak!
Silkeborg IF
Haha, beklager! Jeg lover aldrig at lave opslag fra min telefon mere og holder mig til computeren fra nu af. Ovenstående indlæg har naturligvis ret, det var Aru og Landa jeg forsøgte at bringe i spil.
123
Annonce