Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg mindes, at Etixx meldte, at han havde "en fraktur" i underarmen, da han havde været i røntgen. Men ikke at den var brækket.

Han var allerede tilbage sidste uge i Haut Var. En måneds pause er vel ikke specielt hurtigt, tænker jeg.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Okay, det lyder mere logisk. En måneds pause for en brækket arm ville være rimelig kort tid, synes jeg.
Søren Kragh som kaptajn i Kuurne-Brussels-Kuurne i weekenden. Forhåbentlig forsætter han takterne fra Qatar og Oman og kører en fint resultat hjem til stakkels Giant.
Det var fuldstændig gået min næse forbi at de helt har trukket sig fra Omloop. Er der nogle rygter om, hvordan det ser ud med et retsligt efterspil mod bilisten?
Jeg måtte også lige hjem og gense finalen af sidste års Omloop Het Nieuwsblad. Fantastisk fuckup af Etixx. For det første kan man undre sig over, hvorfor Boonen angriber med 4-5 km til mål, hvis han har så dårlige ben, som han åbenlyst havde. Derefter er det helt til grin, at Vandenbergh går med og lukker hullet til Terpstra, da han angriber lige efter Boonen er blevet kørt ind. Har der ikke også været rygter om, at Terpstra ikke er særlig vellidt på Etixx? Det kunne let se ud som om, at Vandenbergh udelukkende kørte for en Boonen-sejr, og ikke for en Etixx-sejr.

Jeg ved ikke om der går rygter om, at Terpstra ikke er vellidt, men det hedder sig i hvert fald i flere kredse, at Terpstra hellere kører for en andenplads til sig selv, end hjælper en holdkammerat til sejr (groft sagt).

Vandenbergh er den store synder i sidste års spil. At han lukker det hul er både ubegribeligt og utilgiveligt.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Spændende med Søren Kragh. Det er en voldsom ilddåb, men det giver hår på brystet, og det er jo det, vi har sukket efter, nemlig at de unge danske ryttere får ansvar.
Kan han gribe muligheden, så kan han vel hurtigt stige i hierarkiet på Giant, som set udefra, virker som et fornuftigt hold. .
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Nej, Terpstra fremstår ikke som en vellidt rytter overhovedet. Jeg kan også huske, dengang han vandt Paris-Roubaix, at Boonen kun udtrykte skuffelse over sit eget resultat efter løbet - ikke den mindste glæde over en holdkammerats sejr. Terpstras kørsel i sidste års Flandern illustrerer også Prefs pointe.

Pressemødet med Riis og Seier er i gang nu. Indtil videre har de bare ævlet lidt.
Spinning og virtual reality. Projektet har vist ikke meget med professionel cykelsport at gøre.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Som forventet intet konkret om et nyt professionelt hold.

Koncernen vil have et hold fra 2017 og arbejder på at få det til at ske. Men det er der altså også mange andre der gerne vil - der bliver gode forhandlingsmuligheder for ryttere med mange ranglistepoint, tror jeg.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Bjarne ligner en der ikke rigtig tror på det. Som om dette er hans sidste chance for at holde sig over vandene, og han selv kan se det er et dødfødt projekt.

Var jeg sponsor ville jeg ihvertfald ikke turde røre ham med en ildtang.
Does anyone in here have telekinetic powers? If you do, please raise my hand. - I øvrigt mener jeg, at pandaerne i København Zoo bør deporteres
Annonce