Trek og BMC snuser eftersigende allerede lidt til Vanmarckes situation, selvom LottoNL-ledelsen i går var ude og afvise exit-historien.
Trek har mange penge at skyde med næste år, når Cancellara stopper og Nibali tilsyneladende har bestemt sig for at sælge totalt ud og gå efter pengene i Bahrain-projektet. Med Cancellaras stop mangler man også en virkelig stor kanon i brostensløbene og man er i sponsormæssig fremgang, så det er ikke mange, man ikke kan få.
BMC siger efter alt at dømme farvel til Gilbert og det efterlader selvfølgelig en del lønkroner i budgettet, der i forvejen er meget pænt. Det ville dog blive noget af en magtkamp mellem Vanmarcke og Van Avermaet, så den har jeg lidt sværere ved at se ske.
Trek meldes også interesseret i John Degenkolb, der godt kan risikere at komme tilovers hos Giant, der i stigende grad satser på etapeløbsprofilerne Dumoulin og Barguil. Bora skulle også være klar til at sprænge banken for Dege og med relanceringen af cykelsporten på tysk tv, virker det som et oplagt match, at en af de tre største, tyske stjerner, skal køre på et tysk hold.
I midten står selvfølgelig en mand, som alle vil have og mange transfers vil derfor stå og falde med hvad han vælger (og hvordan hans kontraktsituation udvikler sig) : Peter Sagan.
Både Trek og Etixx er eftersigende meget interesserede (who can blame them?) og førstnævnte ligner et tæt på perfekt match i min bog. Har et stærkt brostenshold, der er vant til at køre for en favorit, har gode sportsdirektører og har ingen klassementfavoritter, der kan forstyrre Sagans deltagelse i Tour de France.
Etixx er lidt mere mudret. Ingen tvivl om at han kommer på det stærkeste hold, men med Terpstra, Stybar og potentielt fortsat Boonen, vil de stå i samme dårlige situation, som de har gjort i nogle år nu.
En anden meget eftertragtet herre, bliver Michael Matthews. Han er eftersigende utilfreds på Orica, hvor han er træt af at skulle hjælpe Gerrans (som han stadig ikke har tilgivet ovenpå VM - jeg er i samme båd) og holdet kan med 99% sikkerhed ikke matche de lønkrav han temmelig sikkert har.
Sky står på spring og kan matche lige de lønkrav Bling kan finde på, ligesom de kan tilbyde en attraktiv løbspakke, hvor han måske ikke bliver kaptajn, men i hvert fald får et monsterhold med hver gang.
BMC må også være interesserede, når Gilbert rejser. Lønnen burde de også kunne klare og når Matthews´ gode ven Porte er på BMC, kunne det måske godt være noget for ham.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.