Snak

Mere indhold efter annoncen
Jamen, det er jo næsten helt smukt.

Carlos Betancur har lige vundet sit første cykelløb i over to år!! Første etape af Vuelta a Castilla y León, hvor kaptajn Valverde også er med.


Det er fantastisk. I dag, hvor Valverde vandt solo (han virker ret uhyggelig, det hele er så legende let for ham i øjeblikket), var han med "favoritgruppen" hjem og forsvarede sin føring. Han er næppe i superform, konkurrencen er trods alt ikke den hårdeste, selvom der da er et par hæderlige navne, men udgangspunktet er noget bedre end det har været de sidste par år. Sender Movistar ham til Giroen, kan det være, at han kommer ud på den anden side i decideret god form. Og så kan han blive spændende.

I forlængelse af din kommentar om Andreassen, kan det tilføjes, at Sagan støver mountainbiken af og kører et par løb på den i Østrig og Tjekkiet. Mon ikke han stadig kan finde ud af det.

Jeg er til gengæld ærgerlig over, at han ikke kører Amstel. Selvom han er blevet lidt tungere de senere år og i hvert fald er for stor til Fleche Wallone og LBL, så tror jeg, at han ville kunne køre modbydeligt stærkt op ad en stigning som Cauberg.
Jeg ærgrer mig også voldsomt over, at Sagan ikke er med i Amstel, og jeg begriber ikke dispositionen. Hvorfor ikke bare prøve? Formen har jo aldrig været bedre, og der burde da være lidt revanchelyst oven på Roubaix.

Det eneste lyspunkt (og det kan blive et stort et) ved den misere er, at det giver Valgren en fri rolle i løbet. Sidste år kørte han blændende i Amstel, og det var kun en dårlig positionering inden sidste opstigning af Cauberg, der afholdt ham fra at være med helt fremme. Han sagde, at han overhalede 25-30 ryttere på vej op ad Cauberg, men der var simpelthen for langt op til fronten. I år har han løbet som sit helt store personlige mål, og han virkede enormt velkørende i Baskerlandet Rundt, så jeg nærer ret store forhåbninger til ham.

Og Betancur er ikke på Movistars long list til Giroen - de annoncerede 11 navne i forgårs. Jeg ved ikke om det står til ændring, hvis han lige pludselig fyrer den helt af, men det er nok tvivlsomt. Det bliver i hvert fald lidt interessant at se, om han kan forsvare trøjen i morgen. Valverde har sagt, at han håber, at Betancur vinder løbet, men morgendagens etape slutter op ad en lang stigning, og hvis Pello Bilbao kører fra Betancur der, er Valverde nødt til at gå med, og så kan Betancur ikke vinde løbet.

I øvrigt bør I lige finde et billede af førertrøjen i det spanske løb. Det er lidt af en monstrøsitet, der giver fine minder tilbage til Mapei-tiden.
Nå, det gik ikke godt for Andreassen her til aften. Han blev kun nummer 43 og mistede syv et halvt minut til de bedste, så et eller andet er gået helt galt. Nino Schurter var dog heller ikke med, så det, jeg havde hørt, passede ikke.
Nu er der ikke så lang tid til, så jeg smider lige facitlisten

Amstel Gold Race
1. Kwiatkowski
2. Matthews
3. Felline

Fleche Wallone
1. Sergio Henao
2. D. Martin
3. Valverde

Liege-Bastogne-Liege
1. D. Martin
2. Valverde
3. Rui Costa
Klub top 3: Newcastle,............................... Barcelona Spiller top 3: Ronaldo(fede), Ronaldinho, Romario
Nå folkens, hvad har i smidt penge på til idag?
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har lidt lyst til Coquard til top 3, men ellers er jeg kun gået med H2H´s.

Der er lidt kortere til gevinsten der.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Jeg er også mest på h2h idag. Efter der er kommet et fladt stykke på som finale, synes jeg det er lidt sværere at forudse løbet.
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Coquard til odds 29 har jeg smidt en lille sum efter. Der skal gå mange ting rigtigt, før det sker, men det var simpelthen et for godt odds til at lade være.

Ellers er den svær, da det er umuligt at sige, hvordan finalen kommer til at udspille sig.
Ærgerligt for facitlisten og resten af dem, der potentielt er gået den vej i dag:

Fabio Felline er styrtet i neutral zone og er udgået.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Det er fanme noget af et solo styrt han får lavet Felline:

https://twitter.com/cyclingnieuws1/status/721633485501427712
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Annonce