Snak

Mere indhold efter annoncen
Det kostede også mig 342.000 at vælge Nizzolo som kaptajn frem for Greipel og at vælge Démare frem for Modolo. Jeg tabte dog kun en enkelt plads, men jeg kunne have kravlet op på ottendepladsen (og selvfølgelig været tættere på de forreste).
Det bliver en meget spændende dag i dag.

Etapen er så tilpas hård at Jungels godt kan ryge ud af trøjen, hvis de andre er synderligt interesserede i at få den - endnu... Nedkørslen til sidst må ligge godt til Nibali og Amador, men jeg er lidt bekymret for at der kan være lidt for rolig kørsel på etapen til at det bliver blandt favoritterne.

Vi får helt sikkert en SKY mand med i udbruddet i dag, om det så bliver Roche, Nieve eller Henao er jeg mere usikker på - Måske to af dem? Derudover må vi forvente at Cunego skal afsted hvis han vil have den bjergtrøje, men vil han køre fuldt igennem eller lade sig falde tilbage efter de første to bjerge? For han må helt klart skulle afsted i morgen, hvor der er endnu mere på spil.

Jeg går ud fra at dagen i dag passer en rytter som De Marchi særdeles godt. Og så har vi jo tidligere set stærke udspil fra ryttere som Montaguti, Ciccone, Atapuma, Rovny og Pirazzi. Det må også krible i benene for dem.

Personligt håber jeg på at det er dagen hvor Pozzovivo vil skabe lidt ravage. Han er så tilpas langt bagefter at han har brug for noget tid. Så send Montaguti eller Dupont afsted og så selv angrib på næstsidste stigning for fuld hammer.

EDIT:

Caleb Ewan stiller ikke til start i dag - Ligesom Andre Greipel (men det vidste vi). Det overrasker mig lidt, for når han nu var hurtigst i går efter Greipel kunne han sikkert have øjnet en etapesejr på enten 17. eller 20. etape.

Det bliver efterhånden nemt at stille hold til de to dage, da det kræver styrt for, at man ikke har råd til de sikre to 15 sprintere :)
Silkeborg IF
@Tobi
Du har valgt præcis det hold jeg havde valgt i din siuation. Jeg havde dog Amador i forvejen, så sælger ham ikke. Lige som jeg er nød til at satse, så jeg tog Roche i stedet for det sikre valgt i Formolo. Håber han er for tæt på til de vil lade ham køre.
Klub top 3: Newcastle,............................... Barcelona Spiller top 3: Ronaldo(fede), Ronaldinho, Romario
Jeg havde ikke valgt Antón. Han er ikke nær så angrebslysten som han var førhen, så han ligger og kører de der ligegyldige 16-17 pladser hjem. Der er det bedre at gå efter en rytter der smider 10 minutter med tager 50 bjergpoint.

EDIT: Og så skal det selvfølgelig nok passe at det lige er i dag han går i udbrud og tager bjergtrøjen, og bliver nr. 4 på etapen :)
Silkeborg IF
Hold op en gruppe der er kørt væk lige nu. Der sidder vel 40 mand... Det går selvsagt ikke, men det bliver spændende hvor mange der kører væk på den første stigning.

EDIT: Den kommer sgu væk...

30 mand ca. er mit bud efter at have set den strukket ud. Der må absolut sidde nogle spændende folk.
Silkeborg IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er kørt et KÆMPEstort udbrud allerede. Ligner 25-30 mand eller sådan noget. Lige under et minut til feltet, men det ser ikke ud som om, at Etixx vil køre dem ind igen.
ulissi er vist med i den store gruppe
Av. Ulissi??!

Så er der jo da grænser for hvor lang de kan tillade sig at snoren bliver.
Silkeborg IF
Fem Movistar-ryttere er nu i udbrud. De vil sgu noget i dag.

Vanvittig måde at isolere sine kaptajner på. Det er vel kun Sutherland, de er i feltet sammen med Amador og Valverde.
tobi og jeg har stort set identiske hold, kan jeg se. Jeg har Firsanov, hvor tobi har Formolo, ellers er det det samme.

Vildt at Ulissi har fået lov at køre med. Lampre arbejder hårdt der fremme allerede, så det kan blive en virkelig hård dag for Etixx. Jeg sætter min lid til Henao, han plejer at være bedre jo længere ind i løbet han kommer.

Edit: Tilsyneladende er der kun et minut mellem grupperne nu. Det bliver nok en anden sammensætning af ryttere, som kommer først over stigningen, end den store gruppe helt fremme. Kom nu, Antón.
Annonce