Snak

Mere indhold efter annoncen
Jo, Pinotti fik svært meget pace på den afsluttende TT i 2012, hvis man skal tro på rygterne. Kan også huske nogle af tv-billederne, hvor det af og til lignede en motopacing-session.

Meget apropos Pinotti, er han en af dem, der er ude og - i hvert fald indirekte - kritisere de resterende favoritter, der ikke ventede på Kruijswijk.

Og endnu en apropos: Lotto er ikke sikker på, at Kruijswijk starter i morgen, siger de. Han har vist slået ryggen og ribbenene.

Det ville virkelig være en ærgerlig afslutning på en ellers suveræn Giro fra ham.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Og når vi nu tidligere har vendt de nationale bånd (og især columbianerne) på tværs af holdene, så skulle Uran have fortalt Rai, at han i morgen vil gøre hvad der står i hans magt for, at Chaves vinder Giroen.

Først Valverde-fan og nu også Cannondale-mand. Det er omvendtland for mig i denne sæson.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Jeg tvivler på, at han gøre noget, hvis Astana skruer bissen på fra start af. Han skal dog have pluspoint for forsøget.

Til gengæld burde han se at komme væk fra Cannondale så hurtigt som muligt.
Selvfølgelig er der ikke noget nyt i, at der blive hjulpet på tværs af hold, men har altid synes det var noget pjat. Især når det ikke skyldes uheld eller lignende. Når det så er den største stjerne med det bedste hold, der får hjælp i kampen mod overraskelsen uden hold, der var styrtet, så bliver jeg sgu rigtigt irriteret.

Tilgengæld synes jeg ikke man kan kritisere Astana eller Orica, for at kører på nedkørslen, da man selvfølgelig ikke kan stoppe midt i finalen.

Nå, men det kan jo være at Uran, Henao og Atapuma skal i udbrud imorgen, så Chavez har 3 hjælpere til senere på etapen. Selvom førstnævnte siger han vil hjælpe, hvis situationen er til det, så tvivler jeg på det kommer til at gøre en forskel.

Det bedste eksempel på hjælp, fra en uventet kant, jeg kan huske er, sjovt nok, da Columbianske Ardila Cano reddede Savodelli´s 2. Giro sejr. Så vidt jeg husker knækkede Savodelli på næstsidste stigning til Finestre og Simoni, Di Luca og ? var ved at smide ham helt af podiet, men med kæmpe hjælp fra Cano(og sikkert en masse Dollars), så reddede han den nogenlunde op og fik forsvaret sig så godt på den sidste korte stigning, at han vandt løbet. Di Luca knækkede vidst også på den sidste stigning efter at have fløjet op til toppen på Finestre, endda et pænt stykke uden hænder.

Edit: Det var 19 etape til Sestriere i 2005 og det var selvfølgelig Rujano, der var med Di Luca og Simoni. Kan i øvrigt se det var krampe på målstigningen, der fik stoppet Di Luca. Savodelli vandt løbet med 28 sek. til Simoni og 45 sek. til Rujano. Det forspring havde han ikke haft uden den kæmpe hjælp fra den lille Columbianer.
Klub top 3: Newcastle,............................... Barcelona Spiller top 3: Ronaldo(fede), Ronaldinho, Romario
Jeg synes bare generelt, at det er fesent at Giroen bliver afgjort pga. et styrt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Håber heller ikke Chaves vinder. Han har været alt for anonym og ligegyldig i det her løb.
Anonym? Han har da været den klart mest aktive af favoritterne efter Nibali og Kruijswijk. Det var da også ham og Orica, der åbnede ballet i går.
Hehe, anonym. Selvom man kontinuerligt har været blandt de tre bedste opad, har vundet en af de største etaper i løbet og i flere omgange har angrebet.

I går satsede Orica og Chaves alt. Hvis det er at være anonym, så er det svært.

Kruijswijk starter i øvrigt i dag, så vidt jeg kan forstå fra Holland. Han har en fraktur på et ribben og har meget ondt i en fod og på en side af ryggen.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Valverde er allerede angrebet. Det bliver en vild dag.
Det bliver en vild etape idag, ja - men jeg tror desværre Valverde får det svært med alle de højdemetre, så det var formentlig et desperat forsøg på bare at gøre et eller andet.
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Annonce