Snak

Mere indhold efter annoncen
Mon ikke Cav har planlagt ikke at fuldføre for at blive helt restitueret til OL.

På trods af champsen.
From where you are now i dont think you can go wrong.
Cavendish har bare selv meldt ud at han ikke bliver ved til han er 35 for efterhånden en del år siden, og det er mildt sagt usædvanligt for spintere at være på toppen i over ti år.

Men jo. Lad os da bare give ham benefit of the doubt :)
Silkeborg IF
ligesom flere andre udvikler sig positivt som Nizzolo, Groenewegen, Arndt, Holst Enger


Hvis en af ovenstående ryttere kommer til at bide skeer med verdens bedste sprintere inden for de næste par år, så er jeg villig til at æde min hat, som man siger. De eneste, fra det nye kuld, der ser ud til at kunne træde helt op i verdenstoppen, er Gaviria og Ewan.

Der er selvfølgelig mange dygtige sprintere, som ikke er langt fra Cavendish´ niveau, men når han er i stand til at slå Greipel og Kittel i år, så kan jeg ikke se, hvorfor han ikke også skulle kunne gøre det året efter.

Det handler dog, som I allerede har været inde på, også utroligt meget om, hvem der har det stærkeste setup. Kittels tog har ikke fungeret optimalt i årets Tour indtil videre, og får Etixx det pludselig til at spille, kan det sagtens være, at Cav og co. ikke ser røgen. Det er dog umuligt at sige på nuværende tidspunkt.

hvem løber med sejren på etapen i dag ??
har selv en fidus til at kittel slå til
Tror ikke på Kittel på 4. etape. De sidste 500 meter skulle stige med 5 % i snit, så er mere over i Sagan, måske Greipel eller Cavendish.
Liverpool FC og New Orleans Saints
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det stigende opløb passer til folk som Sagan og Matthews, men jeg har egentlig også en lille fidus til Greipel. De kommer sandsynligvis tordnende ind på de sidste 500 meter, hvilket selvfølgelig gør procenterne lidt lettere at håndtere, og Greipel har før vist, at han har masser af power på de let stigende afslutninger. Ellers er Coquard med sin statur en oplagt outsider.

Men igen kommer det til at handle om, hvilke hold, der vinder positionskampen. Opløbets karakter gør det selvfølgelig nemmere at komme lidt bagfra, men man kommer ikke fra 10. position med 500 meter igen og vinder.
Skal jeg forvente at bjerggeden fra Hammel, CAS, stikker næsen frem idag?

Tv2 har brug for flere sjove sms-samtaler og gode mandrilcitater.

Mere CAS, mindre Tv2!
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Hvis Kittels tog sidder lige i skabet (hvilket dog virker usandsynligt), så skal man selvsagt ikke sortere ham fra, men jeg mener også umiddelbart at den ligger mere til Sagan, Coquard og Matthews. Måske endda Alaphilippe eller Richeze, men det virker ikke videre sandsynligt med de to sidstnævnte.
Silkeborg IF
Jeg tror ikke, at Alaphillippe har nok power til at true de bedste. Ud fra hvad jeg kan se er det klart en sprinterafslutning, selvom der selvfølgelig er en fordel til de lidt mere hårdføre eller lette sprintere.
Fedt at se Valgren så stærkt kørende for tiden.

Synd at han har en så låst rolle, for han ligner virkelig en, der har ramt formen. Men kan han køre Sagan frem til et par etapesejre, er det nu også ganske hæderligt.
Annonce