Snak

Mere indhold efter annoncen
Umiddelbart skulle man jo synes, at det favoriserer de klassementfolk, der normalt ville få det svært på de helt lange stigninger.

Jeg tænker især på Dan Martin, der normalt ville få det stram på rigtig lange stigninger (men det skal så med, at han virker til at være i gudeform), men også Adam Yates.

Omvendt kan man så spekulere i om Sky eller Movistar bare sætter ild i det hele fra bunden og fyrer Froome/Quintana af, når toget går tørt. Og så favoriserer det ikke rigtigt nogen.

Og apropos Quintana, så er han mildest talt mellemfornøjet med etapen i dag, der åbenbart var særlig farlig. Jeg kan ikke rigtig finde anden grund end at han tabte tid, men jeg tør ikke sige om byerne ude på ruten har været små og ufremkommelige. Unzue siger også, at ingen af Movistars folk havde mulighed for at spise og drikke, fordi etapen var så farlig og stressniveauet var så højt.

Det er synd for dem.

Edit. Og så skulle Jurgen van den Broeck være stået af ovenpå en fraktur i skulderen. Ærgerligt, for han har for første gang i lang tid virket velkørende.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Hvilken stigning, der bliver brugt regelmæssigt i cykelsport, er den hårdeste? Tænker lidt Ventoux, Zoncolan og Angliru, på hver deres måde. Nogen der har kørt dem eller kender mere til det?
Jeg har ikke kørt nogen af dem, men jeg ved at Mortirolo, Angliru, Rettenbachferner og Mont Ventoux regnes som nogle af de sværeste bjerge i det professionelle felt.

Vil man have en art overblik, kan følgende anbefales:
http://www.climbbybike.com/most_difficult_climbs.asp?MountainID=18808

Det skal selvfølgelig ikke betragtes som et sandhedsvidne, for om et bjerg er hårdt eller ej, er jo en subjektiv vurdering. Nogle synes de skrappe procenter er det værste, andre synes bjerge på mere end 5-7km er hæslige og nogle (som mig) synes at alle bjerge er giftige.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
jeg frygter lidt for Quintana i morgen at han komme til at smide tid fordi det lyder til at der kommer sidevind det meste af dal stykket igen
Vil man have en art overblik, kan følgende anbefales:
http://www.climbbybike.com/most_difficult_climbs.asp?MountainID=18808



Tror sq jeg går efter at bliver tour-boss.. Så skal I nok få noget spektakulært cykelløb at se..

Rimelig onde stigninger der findes.. Der skal da bare noget asfalt på og så på ruten med dem... Dem fra Hawaii får vi nok ikke at se, men nummer 1 i Frankrig på 19,2 km med 12 % i snit ville da ikke være dårlig tv...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
69 kilometer med 6,1 %. Det lyder pænt stramt. Jeg har en ven, der har kørt det bjerg - det skulle være ret enerverende.
69 kilometer med 6,1 %. Det lyder pænt stramt. Jeg har en ven, der har kørt det bjerg - det skulle være ret enerverende.


Tænker at en bjergenkeltstart ville være på sin plads...
moderator
Col de Joux Plane, som de skal køre i år, er vist heller ikke ret mange af proffernes kop te. Armstrong hadede det i hvert fald.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Jeg skylder vist Quintana og Movistar en undskyldning, ser det ud til.

Flere og flere ryttere er ude og kritisere ASO for ruteplanlægningen i dag og Tony Martin melder blandt andet om motorcykler i midten af feltet.

Ret skal være ret, etapen har åbenbart været farlig.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Jeg har kørt Hilo-Mauna Kea (indtil 2800m), det er modbydeligt og samtidigt det eneste rigtige bjerg jeg har kørt. Men fantastisk oplevelse, når man rammer selve vulkanen oppe på plateauet kommer der 15-18 % stykker og man forstår hvad højderne gør for iltoptaget, de sidste ca. 8-10 km er grusvej og har passager på op til 22 %, ikke som grusveje på landet mere som en tur på stranden kombineret med lidt spidse vulkansten, hvorfor mountainbike er nødvendigt for at komme helt op. Hvis man altså vil cykle.

Af samme grund kørte vi kun til visitor center i ca 2800m, men det tog også 9 timer fra vandkanten, vi havde ingen følgebil så der var også lige 10-12 kg oppakning pr. mand. Nedkørslen til Hilo tog lige under 2 timer inkl. pauser.

Skulle man overveje turen, er der kun 2 cykelbutikker i Hilo og kun den ene udlejer.
Annonce