Snak

Mere indhold efter annoncen
Nej det var godt nok uhyggeligt. Man frygter jo reelt for hendes førlighed og ja oven i løbet liv.

Meget ubehageligt.
What`s the matter Harry?!
Der er heldigvis allerede nyheder (ubekræftede, dog) om, at hun skulle være ok, omstændighederne taget i betragtning.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Hvor er det syndt! 200 meter fra at vinde guld - og så må hun nøjes med en fjerdeplads.
moderator
Herrernes linjeløb må sammen med PR kandidere til årets endasgløb. Det var en afsindig god rute, der var blevet lagt, og den havde præcis den rette sammensætning, så den tilgodeså både etapeløbsryttere og klassikerrytterne.

Brostensstykket var et fint krydderi, ligesom der også var lejlighed til sidevindskørsel. Bakkerne havde den rette længde og hårdhed, der betød, at klassikerrytterne med taktisk klog kørsel kunne skrabe sig med op over.

Ovenikøbet blev vi udsat for al den dramatik et godt væddeløb indeholder. Det var en hård skæbne, der overgik Nibali og Henao, der ellers skulle have kørt om guldet. Majka virkede som den mest stegte af de tre.

Geraint Thomas smed muligvis også en medalje på nedkørslen, for han var nok den eneste af de resterende, der kunne have budt GvA op til dans i en spurt.

Fuglsang kørte et smukt løb, og gjorde alt rigtigt. Desværre var GvA han fik på hjul i stedet for Mentjes, og så var han chanceløs til sidst. Uanset, om han havde kørt kontra, da de hentede Majka, så havde GvA under ingen omstændigheder ladet sig overrumple til sidst.

Jeg kan sagtens forstå Fuglsangs prioritering, for en medalje ved OL er de færreste forundt.

Den største skuffelse var Spanien og i den grad Holland, der konstant var på bagkant. Hollænderne kørte et forbavsende ringe løb, og spørgsmålet er, om de har været ramt af sygdom. I hvert fald bemærkelsesværdigt, at både Kruijswijk, Mollema og Pouls alle var dårligt kørende.

Briterne kørte egentlig et taktisk flot løb, og var hele tiden positioneret i front, men Yates var ikke stærk nok, Thomas blev ramt af uheld, og Froome havde ikke dagen.

Australiens chancer røg med Portes styrt, og det samme gjaldt Italiens med Nibalis ditto. Italienerne viste, som sædvanligt, ellers blændende taktisk styrke ved hele tiden at være dominerende. De sad i drømmeposition med Nibali og Aru, men det blev spoleret.
Polen med Kwiatkowski, der viste endelig stor kørsel, og Majka var flot kørende, og sidstnævnte var ikke mange sekunder fra guldet.

GvA var dog i den grad en fortjent vinder, for han fik kørt løbet fra front, og han har i det hele taget haft en fornem sæson.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Revolutionen er i gang og marchen mod Tour-triumfen fortsætter:

AG2R har forstærket sig med Mathias Frank, der kommer for at være hjælperytter for Bardet.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så får han sig da endegyldigt en Schweizerkniv til opgaven med Reichenbach, Morabito og nu Frank. Lad os håbe det er sådan et værktøj han får brug for.
Silkeborg IF
Jeg tror nu ikke, Pinot og FDJ ville være tilfreds med, at Morabito og Reichenbach begyndte at arbejde for Bardet :D

Frank er dog en mere end habil hjælperytter at få ind på holdet
Nej, medmindre AG2R og FDJ fusionerer, bliver det nok svært at hente så frygteligt meget hjælp hos de to nævnte schweizere.

Frank er dog ganske rigtig en solid forstærkning for Bardet og AG2R.

Og når vi nu er ved netop AG2R, så har det som ventet vist sig, at rygterne om dem og Mads P ikke havde noget på sig. Han skal to år til Trek.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Og de har også hentet portugisiske Ruben Guerreiro. Det er dælme et par solide talenter til et hold, der de seneste sæsoner har været ganske aldrende.

Mads Pedersen bliver så spændende at følge på WorldTouren.
lol ja. Godt arbejde af mig...
Silkeborg IF
Annonce