Jeg tror godt, Sagan kan vinde alle fem monumenter, men jeg tror muligvis ikke, han kommer til det.
Milano-Sanremo passer ham selvfølgelig godt, men det er altså lidt et lotteri, og han skal finde på noget snedigt, hvis han vil af med Gaviria, selvom han dog var opløftende tæt på at slå ham i dag. Han har selvfølgelig kun sig selv at takke for ikke at have vundet løbet i 2013, og i 2012 var det kun en fuldstændig hjernedød holdtaktik, der forhindrede ham i at vinde. Det var da klart, at Nibali var en vinderkandidat i selskab med Gerrans og Cancellara. Jesus fucking Christ.
Hvad angår fremtiden, så er han der jo altid, og han skal nok vinde i lotteriet på et tidspunkt. Og måske kunne i år være året, hvor han vil prøve at se, om det er muligt for ham at køre væk på Poggio og holde den hele vejen til mål. Men det er en svær øvelse.
Paris-Roubaix vinder han i år, hvis der ikke sker uheld for ham. Det er jeg sådan set ikke i tvivl om. Og det samme med Flandern Rundt.
Liège-Bastogne-Liège tror jeg egentlig også han ville kunne vinde i sin nuværende forfatning, men han sagde efter sin sejr i går, at han ikke barsler med planer om at forsøge sig, da han ikke tror, man kan holde formen helt dertil, og han vil nok altid foretrække brostensklassikerne (hvilket jeg godt kan forstå, men spørgsmålet er, om han ikke alligevel vil give det et skud, når han har vundet de tre andre et par gange).
Med hensyn til Il Lombardia er det vigtigt at huske på, at ruten er ganske omskiftelig. Jeg er helt overbevist om, at sidste års rute ville være alt for hård til ham, men hvis man på et tidspunkt igen designer en lidt nem rute som eksempelvis i 2014, hvor Dan Martin vandt, så tror jeg, han har en okay chance - især fordi løbet jo ligger tæt på VM tidsmæssigt, hvorfor formen er der (og det er den jo i øvrigt altid for ham, hvorfor jeg egentlig tror, han godt ville kunne holde den to uger mere i foråret). Men han har jo ikke gjort forsøget de sidste par år, så han skal lige ændre sin mentalitet lidt.
Til gengæld er jeg også helt overbevist om, at han ikke kan vinde Flèche Wallonne. Han gjorde et behjertet forsøg i Touren i 2015, hvor de sluttede på Mur de Huy (efter at have kørt Col de Cherave ligesom i Flèche Wallonne), og der var han langt fra at lykkes med det.
Amstel bør ligge lige til højrebenet. San Sebastián er nok for svær i sin nuværende forfatning med den skarpe stigning kort før mål, og ellers er det vel kun Milano-Torino og Giro dell´Emilia på hele kalenderen, der er uden for rækkevidde, når det kommer til endagsløb.
Og jeg er enig i, at han er det bedste bud på en rytter, der kan vinde dem alle. Kwiatkowski har nok også potentialet, men han skal da til at i gang snart, hvis han skal lykkes med det.
Og ellers ville jeg også nævne Benoot som UAB, men det er dog bekymrende, at han stadig aldrig har vundet et professionelt cykelløb efter nu mere end to sæsoner som professionel. Det kunne godt indikere, at det ikke kommer til at ske. Og derfor vil særligt Milano-Sanremo være alt for svær.
Gaviria kommer ikke til at klatre godt nok til at være konkurrencedygtig i de hårdere klassikere, tror jeg.
Alaphilippe tror jeg er for lille til Paris-Roubaix, men de andre fire burde være mulige for ham.
Valverde skal nok bare være glad, hvis han når at få tilføjet Il Lombardia og næste års VM.
Van Avermaet har potentialet, ja. Men jeg tror også bare, det er ved at være for sent for ham - men der er ikke nogen af løbene, jeg på forhånd vil udelukke ham som sejrherre i. Dog vil jeg blive overrasket, hvis han vinder MSR.
Og så vil jeg da sige, at det var snedigt lige at bringe van Aert og van der Poel på banen. Dem havde jeg ikke tænkt på, men de er jo to så vanvittige talenter, at intet umiddelbart kan udelukkes.
Selv vil jeg smide Gianni Moscon på banen. Han minder mig meget om Benoot, og jeg må indrømme, at jeg ikke lige har en kompetent vurdering af hans spurt liggende på rede hånd, men jeg tror også MSR bliver svær for ham. Men ellers kunne han nok godt gå hen at blive en rytter, der kan gøre sig i begge typer af klassikere, og jeg håber, vi får flere af dem i årene fremover.
Matthews kunne man også nævne i forbindelse med de første tre, men han har åbenbart ingen interesse i at prøve sig af på brostenene, og så bliver det jo svært.
Gilbert drømmer selv om at vinde alle fem, men så skulle han nok have slået til for mange år siden.