Snak

Mere indhold efter annoncen
Naturligvis.

Amstel bliver svær for ham, Flèche Wallonne bliver spil til et mål (med Henao som en potentiel joker) og Liège ligger igen til ham, men med QuickStep som en hård modstander (dog knapt så hård nu, hvor Alaphilippe ikke er der).
Droppede han ikke Amstel sidste år? - i så fald kunne det være, at han prioriterede sådan igen.

Hvis det bliver et samlet felt til bunden af muren, som det plejer, så er Valverde storfavorit. Af en eller anden grund tror jeg ikke på ham i Liege, selvom han har kørt bedre end nogensinde i sæsonen.
YNWA
Det var fordi, han skulle køre Giroen, og som forberedelse til det kørte han Vuelta Asturias, der faldt sammen med Amstel. Ellers er han altid fast mand i alle de tre Ardenner-klassikere.

Og ja, det virker som en lidt spøjs fornemmelse. Men det kræver nok også et temmelig stærkt hold, hvis han skal vinde Liège, for de andre kommer nok til at køre på ham.

Han har i øvrigt Amstel som et særligt stort mål i år, da han går efter at vinde løb, han tidligere ikke har vundet (Amstel, Baskerlandet, Lombardiet, VM og hvem ved, måske også Touren).
Det er i dag blevet meddelt, at Wout van Aert kører fuldt klassikerprogram næste sæson (fra Omloop til Paris-Roubaix). Det glæder jeg mig virkelig til at se.
moderator
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, han er dygtig. Det er dog lidt af en påstand, at GvA ikke var den stærkeste rytter. Jeg synes, det er umuligt at udtale sig om.

Men for satan, det må have været et frustrerende løb for Oliver Naesen! Fire punkteringer, et styrt og et ødelagt gear til sidst.

Men det virker immervæk lidt "noller" at påstå at han ikke har niveau til mere end en 11. plads, eftersom han allerede har kørt en 7. plads hjem, og et HAV af hans konkurrenter til de her 5-10. pladser ligger og kører Giro d´Italia også.

Han blev nr. 11 i Vueltaen i 2011, som delkaptajn, han blev nr. 7 i Tour de France i 2013, som kaptajn men uden hjælpere (Hans bedste hjælper, Francesco Gavazzi blev nr. 84), og han blev nr. 12 i Giroen i 2016 hvor hans holdkammerat Vincenzo Nibali vandt.


Jeg tager gerne et væddemål på at Fuglsang ikke kører top 10 i Touren i år - også selvom det er hans erklærede mål. Jeg siger ikke at han ikke kan, men jeg synes bare der er for meget der taler imod. Hans 7. plads var nok hans ypperste, og det tager jeg hatten af for. Som du siger var det uden hjælp, og han var opmærksom og velkørende nok til at tage 1 minut på de fleste konkurrenter på Saxos berømte sidevindsangreb.

Sagt på en anden måde skal ALT flaske sig for ham, for at ende mellem 6 og 10, og det er sgu da ikke særligt godt odds.

Som sagt, jeg så hellere at han gik efter en etapesejr på en bjergetape eller simpelthen gik benhårdt efter bjergtrøjen. Begge genvinster er noget mere tangible end en "grå" 8. plads eller lign. Det er jo kun i Danmark man husker hans top 10 placering for 4 år siden.
"Figa, il Gasba solo 2,8 mln...anche se è uno stronzo ne vale almeno il doppio."
Der er dog endnu færre der husker hans 2. pladser på etaperne, eller en 2. plads i bjergkonkurrencen. Jakob er ikke en vindertype, og der skal ske noget ganske særligt hvis han skal vinde en etape i Tour de France. Han er for god til at få lov til at køre væk hele tiden. Og for ringe til at vinde over dem han sandsynligvis slæber med til stregen,

Lidt det samme kan siges om bjergtrøjen. Det er lidt nogle grumme typer der har vundet den de seneste par år, og da den gik til Kessiakoff var det ikke en ambition...

Jeg tager gerne et væddemål på at han havner i top 10. Han er tilpas usynlig og semi ringe kørende til, at jeg tror han kommer til at køre nogenlunde lige så godt, som da han blev nr. 7.
Silkeborg IF
Jamen hvad skal vi så vædde? En forumunderskrift?

Jeg bor i en bananrepublik i Central Amerika der er kendt for offshore accounts, så det med at sende en flaske god rom eller whiskey er ikek lige en mulighed :)
"Figa, il Gasba solo 2,8 mln...anche se è uno stronzo ne vale almeno il doppio."
Den er fin med mig... Så må jeg selv købe den rom :-)
Silkeborg IF
Annonce