Snak

Mere indhold efter annoncen
Efter Kelderman er udgået er det ikke meget hjælp Dumoulin har i bjergene. Men kigger man på de resterende etaper, bør det kun være en faktor på 16. og 18. etape, at han kan få store problemer mht. manglende holdkammerater.

Det må forventes, at Dumoulin også henter minimum 1-1½ minut på den sidste enkeltstart, så det lugter af en rigtig festlig Giro.
Liverpool FC og New Orleans Saints
Det kunne også godt blive en faktor allerede i morgen.

Det er selvfølgelig under forudsætning af at Movistar kommer for at køre, men de kan presse Sunweb tidligt, hvis de sender en eller to med i udbruddet, der uomstvisteligt kommer til at gå og som i morgen må formodes at være af en rimelig hidsig karakter.

Alternativt kan de selvfølgelig trykke til tidligt og derved skære megen af Dumoulins støtte af. Preidler viste dog pæn form i dag, Geschke er kommet sig over sin sygdom og Chad Haga er ok opad, selvom han er en stor fyr.

Men det er klart, det kræver at holdets letbenede typer er skarpe resten af Giroen nu. Og Dumoulin må selvfølgelig heller ikke eksplodere, som han gjorde i Vueltaen forrige år.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Den eksplosion blev dog også forstærket uendelig mange gange af, at han absolut ingen hjælp havde i form af holdkammerater - selve tidstabet på det bjerg, hvorpå han blev sat var jo ikke i sig selv alarmerende, men efterfølgende var han ganske chanceløs, da flere af de andre favoritter kunne hente hjælperyttere ned fra det forankørende udbrud (hvor Giant-Alpecin på helt ubegribelig vis ikke havde tænkt på at anbringe så meget som en eneste rytter).

I år er Dumoulins hold trods alt markant stærkere, selvom tabet af Kelderman nok kommer til at være mærkbart.

Men Movistar har et interessant kort at spille i form af Amador, der var skuffet over sin præstation i dag, men som stadig holder sig til langt fremme i klassementet. Ham kan de selvfølgelig ikke tillade sig at lade køre, men han er typen, der kan stikke til Sunweb i alle typer af terræn - særligt på nedkørslerne viste han sidste år at være helt fænomenal.

Men lige i morgen ser jeg ikke Quintana lykkes med at få hentet tid på Dumoulin. Men etapens udvikling er ret svær at kalde.
Quintana har dog leveret bedst på lidt mere kuperede ruter end den i dag. Modvindsstykket var heller ikke til hans fordel. Jeg synes ikke, han kan være fuldstændig utilfreds. Men det er selvfølgelig ærgerligt for ham, at Dumoulin er i en klasse for sig selv.
Jeg synes ikke Quintana kan være andet end utilfreds. Noget han i øvrigt også selv har givet udtryk for efter etapen.

Vi skal ikke længere tilbage end Vueltaen sidste år, hvor han på en nemmere (eller sværere, hvis man er Quintana) bliver nr. 11 og "kun" taber 2.16 til Chris Froome på 37km TT. I dag taber han næsten 40 sekunder mere på en rute, der godt nok er blevet modificeret, så den ikke er helt ligeså krævende som oprindeligt, men som stadig havde kuperede stykker, hvor han burde kunne holde tempofolkene stangen.

Og selvfølgelig klarer han sig bedst på de kuperede enkeltstarter, men man/han er blevet vant til at køre rigtig gode enkeltstarter, hvor det faktisk ikke betyder alverden om de er 15 eller 35km lange.

Havde man i går sagt, at Quintana ville tabe 2.30 eller mere på en rute som den i dag, var man blevet grint ud af salen. For så god en enkeltstart kører han efterhånden og han er efter min mening den med afstand bedste af de allerletteste ryttere i feltet.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men det var så også på 19. etape, hvor 1) mange af de ryttere der i dsg slutter foran ham nok ikke ville gøre sig gældende af forskellig årsager og 2) hans restitutionsevne var langt mere fremtrædende efter et langt løb med et hav ag bjerge.

Derudover synes jeg heller ikke Froome var på sit ypperste. Det er Dumoulin vel nærmest. Han havde måske vundet endnu mere suverænt for to år siden, men det han viste i dag minder da til forveksling om han gamle jeg.

På samme stadie i Vueltaen ´14 præsterede han endnu ringere. Han er blevet bedre siden, bevares. I Touren sidste sæson tabte han også mere end han gjorde i dag. Den var også kuperet (13. etape).

Jeg synes med andre ord, ikke der er evidens for at påstå at man havde været latterliggjort hvis man i går havde spået ham til at tabe 2´30". Hans præstationer i de ugelange etapeløb har været noget blandet, og kunne indikere at han måske nok kunne have kørt bedre, men jeg synes ikke der er noget drastisk i hans tab. Men det er selvfølgelig skuffende for ham selv. Jeg hat bare svært ved at pege på ret mange ryttere foran ham, som jeg mener er dårligere under de forudsætninger der var til stede.
Silkeborg IF
Enkeltstarten i Vueltaen var også i den sidste uge, hvor han jo som regel er bedst. I Touren sidste år tabte han 3.08 til Dumoulin på den første enkeltstart. I dag havde han nok håbet, at tidstabet ville have været 20-30 sek. mindre, men det er vist også den første lange enkeltstart, han har kørt i et løb i denne sæson. Jeg havde selv regnet med, at han ville kunne smide 2-3 min. til Dumoulin/Thomas, men det kan da godt være, jeg er lidt for kritisk i min vurdering af hans evner.
Jeg skal bare lige være med her.

Du synes ikke han underpræsterer i dag, men sammenligner med en enkeltstart i Vueltaen, hvor Quintana styrtede kort efter første mellemtid? I see.

Og hvis du ikke tror det, skal du være velkommen til at tjekke Ciclisimo International, hvor David Hunter skriver previews og lufter tanken om at Quintana taber 2.30 eller mere - i dag tweetede han, at folk brugte lang tid på at tage pis på ham og tale om hvor meget han undervurderede Quintana.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Det er almen kendt, at Quintana var ramt af høfeber på det tidspunkt i Touren sidste år.

Det står selvfølgelig en frit for, om man vurderer det er et decideret handicap eller ej, men jeg vil i hvert fald mene, det spiller ind.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Havde man i går sagt, at Quintana ville tabe 2.30 eller mere på en rute som den i dag, var man blevet grint ud af salen.


Hva´? Her er jeg nærmest lodret uenig. Et tidstab på 2.50 er meget, ja, så langt er jeg enig, og jeg er sikker på, at Quintana havde håbet på mere, men jeg synes overhovedet ikke, at det er så voldsomt, som du gør det til. Du skriver jo selv, at Quintana tabte over to minutter til Froome i sidste års Vuelta, og Dumoulin må siges at være et niveau over Froome på tt´en (de sidste par år, Froome var umenneskelig på tt´en også i ´12 og ´13).

I sidste års Tour de France tabte han over tre minutter til Dumoulin på en lignende tt, og i Giroen i ´14 tabte han altså over tre minutter til Uran (der selvfølgelig kørte en fremragende enkeltstart, men niveaumæssigt vel ikke kan siges at være bedre end Dumoulin). Han har selvfølgelig også leveret gode præstationer på længere enkeltstarter, men det har hovedsageligt været i Vueltaen, hvor de oftest har ligget senere i løbet, eller i Baskerlandet, hvor ruterne altid er meget kuperede.

Selvfølgelig er jeg enig i, at man kunne have forventet en bedre præstation af colombianeren (og jeg er også enig i, at han er den bedste af de lette, "rene" bjergryttere i kampen mod uret), men jeg mener overhovedet ikke, at resultatet i dag er en katastrofe. Der kan måske føres argument for, at han bør slå Adam Yates på sådan en enkeltstart, men ellers er der ingen af de klassementsryttere, som slutter foran Quintana, som jeg ville forvente at han kunne slå. Han taber omkring 30 -35 sekunder til typer som Amador, Mollema og Zakarin og 10 sekunder til Pinot og Kruijswijk, som alle er stærkere enkeltstartsyttere end Quintana.

Det åbner til gengæld løbet gevaldigt, og jeg håber virkelig, at Movistar vil forsøge at sætte pres på Dumoulin tidligt. I morgen er måske for tidligt til at de for alvor vil sætte tryk på, men de vil da sikkert prøve at få et par mand med i udbruddet og se, om de kan ryste Sunweb, som der bliver skrevet.
Annonce